Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

Vytenis Andriukaitis, europski povjerenik za zdravlje i sigurnost hrane

Vytenis Andriukaitis, europski povjerenik za zdravlje i sigurnost hrane

Izbijanje ebole bio je prvi izazov s kojim sam se morao suočiti kad sam prije gotovo godinu dana preuzeo dužnost. S povjerenikom Stylianidesom otišao sam u pogođene zemlje: Gvineju, Liberiju i Sijera Leone. Ondje smo boravili samo nekoliko dana, ali smo vidjeli, a i osjetili što se događa. Mogao sam samo zamišljati kako je to mjesecima se na terenu boriti protiv te smrtonosne bolesti i ograničavati njezino širenje.

Ideju za nagradu za djelovanje u području zdravlja dobili smo ubrzo nakon što smo se vratili. Željeli smo odati priznanje inicijativama nevladinih organizacija koje se na terenu bore protiv ebole i nagraditi ih te tako promicati visoku razinu javnog zdravstva u Europi i cijelom svijetu.

Tako je nastala prva nagrada EU-a za djelovanje u području zdravlja. Budući da je ove godine bio cilj nagraditi nevladine organizacije uključene u borbu protiv ebole u zapadnoj Africi za njihov rad, nastojanja i odlučnost, jedino je imalo smisla proglasiti dobitnike na konferenciji o iskustvima stečenima u borbi protiv ebole koja je održana u Luksemburgu i koju su zajednički organizirali Europska komisija i luksemburško predsjedništvo Vijeća Europske unije.  

Cilj je nagrade EU-a za djelovanje u području zdravlja nagraditi inicijative i angažman međunarodnih, europskih, nacionalnih i regionalnih nevladinih organizacija koje su dale znatan doprinos javnom zdravstvu unutar granica EU-a i izvan njih. Za ovu sam godinu želio da se nagradi rad u borbi protiv ebole, ali svake će godine biti druga tema. Volio bih da se ovom nagradom oda priznanje prošlim postignućima, ali i da se potakne organizacije da nastave važan rad i u budućnosti.

Ovogodišnji dobitnici nagrada pokazali su nam primjere najboljih praksi kojima se poboljšava naša spremnost da se nosimo s ozbiljnim krizama. Dobitnike je među 26 vrijednih kandidata odabrao žiri EU-a u kojem su sudjelovali stručnjaci za javno zdravstvo i predstavnici nevladinih tijela EU-a, a na čelu je bila Komisija.  Nakon duge rasprave članovi žirija odabrali su pobjednike: organizaciju ALIMA – Alliance for International Medical Action, organizaciju Concern Worldwide i španjolski Crveni križ.

ALIMA je osvojila prvu nagradu zbog rada na sprečavanju širenja virusa u Maliju i Senegalu, osiguravanja liječenja, kontrole prenošenja bolesti i nadzora izgradnje centra za liječenje ebole u Gvineji te zbog doprinosa istraživanjima u području liječenja ebole.

Druga nagrada dodijeljena je organizaciji Concern Worldwide zbog rada na pružanju sigurnih i dostojanstvenih pogreba te zbog ucrtavanja na kartu grobova u Freetownu u Sijera Leoneu.

Španjolski crveni križ osvojio je treću nagradu zbog svojih „Pet stupova intervencije” kao odgovor na izbijanje ebole, u okviru čega su lokalnim zajednicama omogućeni izravna zdravstvena skrb, kontrola kontakta, nadzor i psihosocijalna potpora te je pružena pomoć za uspostavljanje i vođenje centara za liječenje ebole u zapadnoj Africi.

Među mnogim je iskustvima stečenima u borbi protiv ebole i iznesenima na spomenutoj konferenciji i ono da su potrebna usklađena, zajednička nastojanja da bi se zaštitilo zdravlje u cijelom svijetu.  Bolesti ne poznaju granice, ali, kao što su nam pokazale spomenute nevladine organizacije, ne poznaju ih ni hrabrost i suosjećanje.

Ebola: lessons learnt and the new EU Health Award

Više o ovoj temi