Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Vytenis Andriukaitis, tervishoiu ja toiduohutuse volinik

Vytenis Andriukaitis, tervishoiu ja toiduohutuse volinik

Ebola viiruse puhang oli esimene väljakutse, millega pidin tegelema, kui asusin umbes aasta tagasi ametisse. Koos volinik Stylianidesega külastasin Ebola viirusest mõjutatud riike – Guinead, Libeeriat ja Sierra Leonet. Viibisime neis riikides vaid mõne päeva, kuid me mitte ainult ei näinud, vaid ka tundsime seda, mis seal toimus. Suudan vaid ette kujutada, mida tähendas selle surmava haiguse vastu pikkade kuude jooksul kohapeal võidelda ja ära hoida selle levikut.

Terviseauhinna idee tekkis meil vahetult pärast neist riikidest naasmist. Soovisime tunnustada ja toetada vabaühenduste kohapealseid Ebola vastu võitlemise algatusi ning edendada rahvatervise kõrgemat taset nii Euroopas kui ka kogu maailmas.

See oligi aluseks ELi terviseauhinna loomisele. Kuna sel aastal tunnustatakse Lääne-Aafrikas Ebola vastase võitlusega seotud vabaühenduste kangelaslikke jõupingutusi, julgust ja kindlameelsust, tundus iseenesestmõistetav, et auhinnad tehakse teatavaks Luxembourgis, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigi Luksemburgi ühiselt korraldataval konverentsil „Ebola kohta saadud õppetunnid”.  

ELi terviseauhinna eesmärk on tunnustada algatusi ja selliste rahvusvaheliste, Euroopa, riikliku ja piirkondliku tasandi vabaühenduste osalust, kes on andnud märkimisväärse panuse rahvatervise edendamisse nii ELis kui ka väljaspool selle piire. Sel aastal soovisin tunnustada Ebola vastast võitlust, kuid igal aastal saab auhinnal olema erinev teema. Sooviksin selle auhinnaga tunnustada varasemaid saavutusi, aga samuti innustada organisatsioone jätkama nende olulist tööd ka tulevikus.

Käesoleva aasta auhinna võitjad pakkusid meile näiteid parimatest tavadest, mis aitavad parandada meie valmisolekut tõsise kriisiga toimetulekuks. Võitjad valis 26 väärilise kandidaadi seast välja ELi žürii, mis koosnes rahvatervise spetsialistidest ja ELi vabaühenduste esindajatest ning mille tööd juhatas komisjon.  Pärast pikka kaalumist valis žürii välja kolm võitjat: ALIMA (Alliance for International Medical Action), Concern Worldwide ja Hispaania Punane Rist.

ALIMA sai esimese koha viiruse leviku ohjeldamise eest Malis ja Senegalis, samuti ka ravi, viiruse edasikandumise kontrolli ja seire võimaldamise eest Ebola ravikeskuse ehitamise ajal Guineas ning oma panuse eest Ebola ravi käsitlevatesse uuringutesse.

Teise koha auhinna sai Concern Worldwide ohutute ja väärikate matmistavade võimaldamise ning hauakohtade kaardistamise eest Freetownis, Sierra Leones.

Kolmanda koha auhinna võitis Hispaania Punane Rist oma Ebola vastase meetme „Sekkumise viis sammast” eest, mille raames võimaldati otseseid tervishoiuteenuseid, viirusega kokkupuute jälgimist, seiret ja psühhosotsiaalset toetust kohalikele kogukondadele. Samuti aitas Hispaania Punane Rist kaasa Ebola ravikeskuste rajamisele ja haldamisele Lääne-Aafrikas.

Üheks paljudest „Ebola kohta saadud õppetundidest” on see, et tervise kaitsmiseks kogu maailmas on vaja kooskõlastatud ja ühendatud jõupingutusi.  Viirus ei tunne piire, kuid nagu need vabaühendused meile näitasid, ka mitte julgus ega kaastunne.

Ebola: lessons learnt and the new EU Health Award

More on this subject