Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Vytenis Andriukaitis, evropski komisar za zdravje in varnost hrane

Vytenis Andriukaitis, evropski komisar za zdravje in varnost hrane

Izbruh virusa ebole je bil moj prvi zdravstveni izziv ob začetku mandata pred letom dni. S komisarjem Stylianidesem sva obiskala države, ki jih je prizadela ebola: Gvinejo, Liberijo in Sierro Leone. Čeprav je najin obisk trajal samo nekaj dni, sva vseeno lahko videla in občutila dogajanje na terenu. Ni si bilo težko predstavljati, kako težko se je mesece bojevati s to smrtonosno boleznijo in zajeziti njeno širjenje.

Kmalu po vrnitvi se je porodila zamisel o zdravstveni nagradi. Z nagrado smo želeli dati priznanje nevladnim organizacijam, ki se bojujejo z ebolo na terenu in si prizadevajo za višjo raven javnega zdravstva v Evropi in po svetu.

Tako je nastala prva zdravstvena nagrada EU. Letos smo jo namenili herojskemu delu, pogumu in zavzetosti nevladnih organizacij, ki se bojujejo proti eboli v Zahodni Afriki. Konferenca v Luxembourgu o izkušnjah z ebolo, ki sta jo skupaj organizirali Evropska komisija in luksemburško predsedstvo Sveta EU, je bila primeren kraj za razglasitev nagrajencev.  

Z zdravstveno nagrado EU želimo nagraditi pobude in prizadevanja mednarodnih, evropskih, nacionalnih in regionalnih nevladnih organizacij, ki so pomembno prispevale k javnemu zdravju v EU in zunaj njenih meja. Letos je nagrada namenjena boju proti eboli, naslednje leto bo tema drugačna. Želel bi, da je nagrada priznanje za pretekle dosežke, vendar tudi spodbuda organizacijam, da nadaljujejo s svojim pomembnim delom tudi v prihodnosti.

Letošnji nagrajenci so nam s primeri najboljših praks pokazali, kako izboljšati našo pripravljenost za obvladovanje resne zdravstvene krize. Nagrajence je med 26 odličnimi kandidati izbrala žirija EU, ki so jo pod predsedstvom Komisije sestavljali strokovnjaki za javno zdravje in predstavniki nevladnih organizacij EU.  Po daljšem posvetovanju je žirija izbrala tri najboljše: zvezo ALIMA (Alliance for International Medical Action), organizacijo Concern Worldwide in španski Rdeči križ.

ALIMA je prejela prvo nagrado za pomoč pri zajezitvi širjenja virusa v Maliju in Senegalu, za zagotavljanje zdravljenja, nadzor nad prenosom okužbe, kakor tudi za nadzor pri izgradnji centra za zdravljenje ebole v Gvineji in pomoč pri raziskavah o zdravljenju ebole.

Drugo nagrado je prejela organizacija Concern Worldwide za pomoč pri zagotavljanju varnih in dostojanstvenih pogrebov ter evidentiranje grobov v mestu Freetown v Sierri Leone.

Španski Rdeči križ je dobitnik tretje nagrade za „pet strebrov posredovanja“ v odzivanju na ebolo. Zagotovil je neposredno zdravstveno varstvo, sledenje stikov, spremljanje in psihosocialno pomoč lokalnim skupnostim. Pomagal je tudi pri vzpostavitvi in upravljanju centrov za zdravljenje ebole v Zahodni Afriki.

Med številnimi izkušnjami, pridobljenimi v boju z ebolo, je tudi spoznanje, da je pri varovanju svetovnega zdravja pomembno usklajeno delovanje.  Bolezni ne poznajo meja, vendar so nam te nevladne organizacije pokazale, da meja ne poznata tudi pogum in sočutje.

Ebola: lessons learnt and the new EU Health Award

Več o tej temi