Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Guntis Belēvičs, łotewski minister zdrowia

Guntis Belēvičs, łotewski minister zdrowia

W przyszłym tygodniu będę miał przyjemność być gospodarzem konferencji poświęconej zdrowemu trybowi życia w Rydze, organizowanej w ramach prezydencji łotewskiej. Celem tego wydarzenia jest podkreślenie znaczenia zdrowej diety i aktywności fizycznej dla zdrowia obywateli UE, a także bezpośredniego wpływu tych aspektów na sytuację gospodarczą w UE.

Obecnie ponad połowa dorosłej populacji Europejczyków to osoby z nadwagą lub otyłe. Tak długo, jak taka tendencja będzie się utrzymywać, choroby serca, cukrzyca i niektóre nowotwory będą w coraz większym stopniu zagrażać jakości naszego życia, stabilności naszych systemów opieki zdrowotnej oraz prężności naszej gospodarki.

Oprócz tego pokolenie naszych dzieci jest narażone na wysoki poziom otyłości. Wiąże się z tym gorsza jakość życia teraz i w przyszłości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci pozostaną otyłe przez całe swoje życie, co może spowodować sytuację błędnego koła. Ponadto jako przyszli podatnicy mogą więcej płacić za opiekę zdrowotną, ponieważ systemy opieki zdrowotnej będą coraz bardziej obciążone rosnącymi kosztami chorób przewlekłych.

Z drugiej strony dobrą wiadomością jest to, że wszystkim tym chorobom można w dużym stopniu zapobiec. Możemy uniknąć tych negatywnych skutków, ponieważ mają one silny związek z naszym stylem życia, a mianowicie z naszą dietą i poziomem aktywności fizycznej. Oznacza to, że nie musimy czekać na przełomowe odkrycie naukowe czy na magiczny kompas, aby dowiedzieć się, w którym kierunku powinniśmy podążać. W rzeczywistości konferencja ta podkreśla, jak ważne jest kierowanie się podstawami. Możemy dołożyć wielu starań w celu dopilnowania, aby nasze dzieci miały dostęp do zbilansowanych i zdrowych posiłków w szkołach i przedszkolach, piły dużo wody oraz podejmowały regularną aktywność fizyczną.

Jednocześnie ważne jest również zapewnienie dzieciom ochrony przed agresywnymi reklamami oraz ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, przy maksymalnym wykorzystaniu możliwości ich edukowania i informowania o zdrowym trybie życia, oferowanych przez aplikacje mobilne i nowoczesne technologie. Wydaje się więc oczywiste, że aby ten proces zmiany okazał się skuteczny, musimy zaangażować w niego wszystkie zainteresowane strony, a także musimy od nich więcej wymagać.

Patrząc z perspektywy politycznej, musimy posiadać i realizować stabilną strategię, odpowiednio ukierunkować nasze działania oraz efektywnie korzystać z dostępnych zasobów. Mam nadzieję i wierzę, że konferencja ta przyczyni się do realizacji tych celów.

Healthy Environments

Więcej na ten temat