Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Paola Testori, dyrektor generalna, Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów

Paola Testori, dyrektor generalna, Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów

Mam ogromną przyjemność świętować z Państwem setne wydanie naszego biuletynu, który ukazał się po raz pierwszy pięć lat temu. Od tamtej pory jego popularność znacznie wzrosła – obecnie niemal 14 000 osób z całej Europy subskrybuje biuletyn, który jest wydawany w 22 językach. To wydanie specjalne jest także wspaniałą okazją do zaprezentowania nowego formatu i układu graficznego. Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany umilą Państwu lekturę.

Ponieważ w ciągu kolejnych 50 lat w Europie podwoi się liczba osób w wieku 65 lat i starszych, Komisja Europejska powinna nadal zajmować się problematyką aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu. W dzisiejszych czasach starzenie się nie przebiega już tak jak kiedyś. Wraz ze wzrostem liczby lat zdrowego życia coraz więcej starszych obywateli zdaje sobie sprawę z tego, że nawet w zaawansowanym wieku wciąż może wiele z siebie dać oraz wiele jeszcze doświadczyć. Dzięki swojej aktywności starsze osoby mogą się również przyczynić do zrównoważonego rozwoju naszego społeczeństwa.

Mimo to podczas gdy wielu ludzi prowadzi aktywny i zdrowy tryb życia do późnej starości, inni nie mają takich możliwości. Połowa Europejczyków w wieku od 65 do 74 lat skarży się na problemy ze zdrowiem. Sytuacja ta wpływa na społeczne warunki życia, a także rzutuje na politykę publiczną i równowagę działania systemu opieki zdrowotnej.

Aby stawić czoła problemom, powołaliśmy „Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu” , zrzeszające wszystkie zainteresowane strony – zarówno publiczne (władze lokalne itp.), jak i prywatne (szpitale, przedsiębiorstwa itp.) – w całej Europie. Idea partnerstwa polega na współdziałaniu, tak aby nowe pomysły, innowacyjne technologie i najlepsze praktyki były niezwłocznie wprowadzane w życie w trosce o dobro starszych pokoleń. Jednym z głównych celów tej inicjatywy na rok 2020 jest wydłużenie średniej długości życia Europejczyków o dwa lata w dobrym zdrowiu.

Partnerstwo zostało utworzone w zeszłym roku i już udało się osiągnąć rezultaty, a także korzyści z innowacji na rzecz obywateli europejskich, które zaprezentowano podczas konferencji zorganizowanej w dniu 6 listopada w Brukseli. Teraz przyszedł czas na podjęcie trwałych zobowiązań do utworzenia Unii Europejskiej przyjaznej dla osób starszych, w której ludzie znajdą warunki do starzenia się w dobrym zdrowiu oraz do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w sposób sprawiedliwy i zrównoważony dla wszystkich pokoleń.

Mamy nadzieję, że przez wiele kolejnych lat nasz biuletyn wciąż będzie dla Państwa źródłem aktualności i informacji na temat aktywnego starzenia się w dobrym zdrowiu, jak również innych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w Europie.

Wydanie specjalne: starzenie się w dobrym zdrowiu

Więcej na ten temat