Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Паола Тестори, генерален директор на ГД „Здравеопазване и потребители“ на Европейската комисия

От Паола Тестори, генерален директор на ГД „Здравеопазване и потребители“ на Европейската комисия

С голямо удоволствие чествам заедно с вас стотния брой на този бюлетин, който започна да излиза преди 5 години. Той се издава на 22 езика и вече има почти 14 000 абоната в цяла Европа. Използвам възможността да ви представя новия формат и оформление на бюлетина. Надявам се те да направят четенето му по-приятно.

Тъй като през следващите 50 години броят на европейците на възраст 65 и повече години ще се удвои, важно е Европейската комисия да продължи да обръща внимание на въпроса за активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве. Остаряването вече не е това, което бе преди години. С нарастването на очакваната продължителност на живота все повече възрастни граждани чувстват, че могат да бъдат полезни дори след достигането на напреднала възраст. Оставайки активни, възрастните граждани могат също така да допринесат за устойчивия растеж на нашето общество.

Много хора живеят активно и здравословно доста време след пенсионирането си, но при други това не е така. Половината от европейците на възраст между 65 и 74 години съобщават, че имат някакъв здравословен проблем. Това положение се отразява на благосъстоянието на обществото и засяга обществения ред и устойчивостта на здравната система.

В отговор на този проблем ние създадохме Европейското партньорство за иновации в областта на активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве , което обединява всички заинтересовани лица - както от публичния (местни власти и др.), така и от частния сектор (болници, предприятия и др.) в цяла Европа. Идеята е да работим заедно за бързото въвеждане в практиката на нови идеи, новаторски технологии и добри практики в полза на по-възрастните поколения. Една от основните цели на тази инициатива е до 2020 г. средната очаквана продължителност на живота в добро здраве на европейците да нарасне с 2 години.

Партньорството стартира миналата година и оттогава досега са постигнати резултати и европейските граждани вече са се възползвали от някои иновации в тази област, стана ясно на конференцията по тази тема на 6 ноември в Брюксел. Време е да поемем дългосрочни ангажименти за благоприятен за възрастните хора Европейски съюз, в който те могат да остаряват в добро здраве и активно да участват в обществения живот по справедлив и устойчив за всички поколения начин.

Надяваме се нашият бюлетин още дълги години да ви бъде от полза с новините и информацията за активния живот на възрастните хора и остаряването в добро здраве, както и по други въпроси в сферата на общественото здраве в Европа.

Специален брой: остаряване в добро здраве

Още по темата