Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí (YEI)

Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí je jedným z hlavných finančných zdrojov EÚ na vykonávanie záruky pre mladých ľudí do roku 2023. Cieľom tejto iniciatívy, ktorú EÚ zaviedla v roku 2013, bolo poskytnúť podporu mladým ľuďom žijúcim v regiónoch, kde nezamestnanosť mladých presiahla úroveň 25 %.

V rokoch 2021 – 2023 môžu členské štáty zvýšiť zdroje iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí a Európskeho sociálneho fondu na pomoc mladým ľuďom postihnutým krízou spôsobenou koronavírusom, a to vďaka dodatočným finančným prostriedkom EÚ v rámci iniciatívy Pomoc pri obnove v rámci politiky súdržnosti a pri obnove území v Európe (REACT-EU).

Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí sa zameriava výhradne na mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy vrátane dlhodobo nezamestnaných mladých ľudí alebo tých, ktorí nie sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. Zabezpečuje sa ňou, aby sa cielená podpora dostala do tých oblastí Európy, kde sú problémy mladých ľudí najakútnejšie. V rámci iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí sa zvyčajne podporujú:

  • učňovská príprava,
  • stáže,
  • zamestnávanie,
  • ďalšie vzdelávanie na zvýšenie kvalifikácie.

Vďaka iniciatíve na podporu zamestnanosti mladých ľudí sa uplatňuje záruka pre mladých ľudí. V rámci záruky pre mladých ľudí by členské štáty mali uskutočniť opatrenia, ktorými zabezpečia, aby mladí ľudia do 25 rokov dostali do štyroch mesiacov od ukončenia štúdia alebo od chvíle, keď prišli o zamestnanie, kvalitnú ponuku práce, ďalšieho vzdelávania, učňovskej prípravy alebo stáže.

Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí dopĺňa iné opatrenia prijaté na vnútroštátnej úrovni, najmä tie, pri ktorých sa v záujme realizácie záruky pre mladých ľudí využívajú prostriedky Európskeho sociálneho fondu (ESF). Podpora ESF sa neobmedzuje na priamu podporu jednotlivcov. Môže prispieť k reforme systémov a služieb v oblasti zamestnania, vzdelávania, odbornej prípravy a sociálnych vecí.

Financovanie

Programové obdobie 2021 – 2027

Na obdobie 2021 – 2027 inštitúcie EÚ v záujme zjednodušenia začlenili iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí do Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+) a zároveň zachovali zameranie na zamestnanosť mladých ľudí.  Všetky členské štáty budú musieť investovať primeranú časť svojich zdrojov z ESF+ do cielených opatrení a štrukturálnych reforiem na podporu zamestnanosti, vzdelávania a odbornej prípravy mladých ľudí.

Členské štáty s vyšším počtom mladých ľudí vo veku 15 – 29 rokov, než je priemer EÚ, ktorí v období 2017 – 2019 neboli zamestnaní, ani neboli v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy (NEET), by navyše mali prideliť najmenej 12,5 % svojich zdrojov z ESF+ na opatrenia zamerané na mládež.

Programové obdobie 2014 – 2020

Celkový rozpočet iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí na roky 2014 – 2020 predstavuje sumu 8,9 miliardy EUR. Pôvodný rozpočet bol 6,4 miliardy EUR. Vzhľadom na pretrvávajúcu vysokú mieru nezamestnanosti mladých ľudí však EÚ zvýšila tento rozpočet v rokoch 2017, 2019 a 2020 celkovo o 2,5 miliardy EUR vo forme dodatočných zdrojov.

Polovica rozpočtu pochádza z osobitného rozpočtového riadku iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí, ktorý je doplnený o zodpovedajúcu sumu z ESF. Oprávnené členské štáty ďalej dopĺňajú zdroje ESF národným spolufinancovaním. Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí sa vykonáva v súlade s pravidlami ESF.

Aby bolo možné rýchlejšie mobilizovať opatrenia iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí vykonávané na mieste, EÚ uvoľnila členským štátom významnú časť finančných prostriedkov vo forme predbežného financovania, ktorého podiel sa v roku 2015 výnimočne zvýšil na 30 % sumy osobitného rozpočtového riadku pre iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí. 

Európsky rok mládeže 2022

Politická dohoda o Európskom roku mládeže sa dosiahla v decembri 2021. Komisia bude počas roka 2022 koordinovať celý rad činností v úzkom kontakte s Európskym parlamentom, členskými štátmi, regionálnymi a miestnymi orgánmi, mládežníckymi organizáciami a samotnými mladými ľuďmi.

Viac informácií nájdete na Európskom portáli pre mládež.

Zdieľať stránku