Užimtumas, socialiniai reikalai ir įtrauktis

Lygybės Sąjunga. 2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategiją

2021 m. kovo mėn. Europos Komisija patvirtino 2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategiją. Šia dešimties metų strategija Europos Komisija siekia pagerinti neįgaliųjų gyvenimą Europoje ir visame pasaulyje.

Strategija grindžiama ankstesne 2010–2020 m. Europos strategija dėl negalios, kuria buvo siekiama sukurti Europą be kliūčių ir suteikti galimybių neįgaliesiems, kad jie galėtų naudotis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvauti socialiniame ir ekonominiame gyvenime. Nepaisant pastarojo dešimtmečio pažangos, neįgalieji vis dar susiduria su daugeliu kliūčių ir didesne skurdo bei socialinės atskirties rizika.

Strategijos tikslas – palaipsniui užtikrinti, kad visi neįgalieji Europoje, neatsižvelgiant į lytį, rasinę ar etninę kilmę, religiją ar įsitikinimus, amžių ir lytinę orientaciją,

  • galėtų naudotis savo žmogaus teisėmis,
  • turėtų lygias galimybes ir galėtų lygiai dalyvauti socialiniame ir ekonominiame gyvenime,
  • galėtų spręsti, kur, kaip ir su kuo gyventi,
  • galėtų laisvai judėti ES nepriklausomai nuo pagalbos poreikių
  • ir nebepatirtų diskriminacijos.

Naujoje, išplėtotoje strategijoje atsižvelgiama į įvairias, dažnai išoriškai nematomas, negalias, sukeliamas ilgalaikių fizinių, psichikos, intelekto ar jutimo sutrikimų (kaip apibrėžiama Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos 1 straipsnyje).

Ja sprendžiamos problemos, kylančios įvairiomis nepalankiomis sąlygomis gyvenančioms moterims, vaikams, vyresnio amžiaus asmenims, neįgaliems ir socialinių ir ekonominių sunkumų turintiems pabėgėliams, ir skatinamas daugiasektorinis požiūris, laikantis Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. ir siekiant darnaus vystymosi tikslų (DVT).

Todėl į naująją strategiją įtraukti įvairių sričių plataus užmojo tikslai ir pavyzdinės iniciatyvos, joje nustatyti įvairūs prioritetai, kaip antai

  • prieinamumas – galimybė laisvai judėti ir gyventi ir kartu dalyvauti demokratiniame procese,
  • derama gyvenimo kokybė ir galimybė gyventi savarankiškai, nes daug dėmesio skiriama deinstitucionalizavimo procesui, socialinei apsaugai ir nediskriminavimui darbe,
  • lygios galimybės dalyvauti, siekiant apsaugoti neįgalius asmenis nuo bet kokios formos diskriminavimo ir smurto, užtikrinti lygias galimybes naudotis teisingumu, švietimu, kultūra, sportu ir turizmu, taip pat vienodas galimybes naudotis visomis sveikatos priežiūros paslaugomis,
  • ES kaip pavyzdžio vaidmuo,
  • ES siekis užtikrinti šios strategijos rezultatus,
  • neįgaliųjų teisių skatinimas visame pasaulyje.

Pavyzdinės iniciatyvos

  1. „AccessibleEU“ – žinių bazė, kurioje teikiama informacija apie prieinamumą visuose sektoriuose ir šios srities gerosios patirties pavyzdžiai (iki 2022 m. pabaigos)
  2. Europos neįgaliojo kortelė. Europos Komisija pasiūlys ES neįgaliojo kortelę, kuri galiotų visose ES šalyse. Kortelė padės keliaujantiems arba į kitą Europos Sąjungos šalį persikeliantiems neįgaliesiems lengviau gauti tinkamą pagalbą. (Iki 2023 m. pabaigos)
  3. Gairės, kuriose rekomenduojami savarankiško gyvenimo plėtojimo ir įtraukties bendruomenėje skatinimo būdai. Jomis bus padedama siekti, kad neįgalieji galėtų gyventi bendruomenėje, prieinamame ir remiamame būste arba toliau gyventi namuose (2023 m.)
  4. Pažangių socialinių paslaugų neįgaliesiems sistema (2024 m.)
  5. Dokumentų rinkinys, skirtas neįgaliųjų darbo rinkos rezultatams gerinti (turėtų būti paskelbtas 2022 m. antrąjį pusmetį)
  6. Neįgaliųjų platforma. Neįgaliųjų platforma vienija už Konvencijos įgyvendinimą atsakingas nacionalines institucijas, neįgaliųjų organizacijas ir Komisiją. Ji padeda įgyvendinti strategiją, stiprina bendradarbiavimą ir mainus įgyvendinant Konvenciją.
  7. Atnaujinta Europos Komisijos žmogiškųjų išteklių strategija, į kurią įtraukti veiksmai, kuriais skatinama neįgaliųjų įvairovė ir įtrauktis.

Strategijos įgyvendinimas glaudžiai bendradarbiaujant su ES šalimis

Komisija padės valstybėms narėms formuoti jų nacionalines strategijas ir veiksmų planus, kad būtų galima toliau įgyvendinti Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją ir šios srities ES teisės aktus.

Europos Komisija ragina valstybes nares prisidėti prie šios naujos, išplėtotos strategijos kaip ES veiksmų plano ir siekiant įgyvendinti Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją.

Bendrinti šį puslapį