Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Polska

W nagłych wypadkach

Dzwoń pod numer 999 lub 112
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – Departament Współpracy Międzynarodowej
Tel.: +48 (22) 572 62 68
Adres e-mail: ca17@nfz.gov.pl

Infolinia NFZ: +48 22 125 66 00, +48 800 190 590 (tylko w j. polskim)


Leczenie, zakres świadczeń i koszty

Pomoc w nagłych wypadkach

W przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia usługi pogotowia medycznego są świadczone przez zespoły ratownictwa medycznego. Pomoc udzielana przez zespoły ratownictwa medycznego w nagłych wypadkach jest bezpłatna.

Aby uzyskać wszelkie inne usługi opieki zdrowotnej, udaj się do placówki medycznej z logo Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – będziesz mieć wtedy pewność, że działa ona w ramach systemu państwowej opieki zdrowotnej.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej

  • Przychodnie czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.
  • Po godzinie 18:00 w dni powszednie, w soboty i niedziele oraz w dni świąteczne całodobową opiekę medyczną oferują placówki medyczne, które podpisały umowę z NFZ na świadczenie usług opieki zdrowotnej w godzinach nocnych i w dniach wolnych od pracy.
  • Ich adresy i numery telefonów można znaleźć:
    • na stronie NFZ (tylko w j. polskim)
    • w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich świadczących usługi podstawowej opieki zdrowotnej w ramach umowy z NFZ.

Dentyści

  • Ponieważ dentyści często świadczą usługi zarówno w ramach umowy z NFZ, jak i prywatnie, w niektóre dni tygodnia usługi świadczone w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej mogą być niedostępne. Gabinety stomatologiczne powinny podawać dni i godziny, kiedy dostępne są usługi państwowej opieki zdrowotnej – zapytaj o nie odpowiednio wcześniej.
  • Ustawowy wykaz bezpłatnych usług i materiałów stomatologicznych dostępny jest w gabinetach stomatologicznych. Dentyści nie mają prawa nakładać żadnych dodatkowych opłat za usługi i materiały podane w wykazie. Pacjent musi jednak pokryć koszty wszelkich zabiegów i materiałów, które nie znajdują się w wykazie. W Polsce koszty te nie podlegają zwrotowi.

Leczenie szpitalne

  • Przyjęcie do szpitala wymaga skierowania od lekarza, z wyjątkiem nagłego pogorszenia stanu zdrowia, wypadku i innych sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
  • Udaj się do szpitala, który podpisał umowę z NFZ (tak jest w przypadku większości szpitali). Na budynku z reguły umieszczone jest logo NFZ.
  • Możesz również zwrócić się do regionalnego oddziału NFZ o pomoc w znalezieniu odpowiedniej placówki opieki zdrowotnej.
  • Podczas pobytu w szpitalu operacje, badania diagnostyczne, lekarstwa, wyroby medyczne i posiłki są bezpłatne.

Recepty

  • W aptece wraz z receptą należy okazać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Większość podstawowych leków dostępna jest za ryczałtową opłatą. Pozostałe leki są częściowo refundowane, do ustalonego pułapu. Resztę kwoty płaci pacjent. Ogólne informacje na temat zwrotu kosztów dostępne są na stronie rządowej (tylko w j. polskim).
  • Za leki, które nie znajdują się na liście leków refundowanych, trzeba zapłacić pełną cenę.

Zwrot kosztów

Osoby, które poniosły koszty leczenia w Polsce, w sprawie ich zwrotu muszą skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem po powrocie do kraju.

Udział pacjenta w kosztach

  • Usługi świadczone w ośrodkach opieki medycznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach rehabilitacji medycznej – pacjent płaci koszty posiłków i zakwaterowania.
  • Sanatoria – w przypadku kuracji w sanatorium pacjent płaci część kosztów posiłków i zakwaterowania, stawka zależy od standardu pokoju i czasu pobytu. Wysokość opłat ustala minister zdrowia.
  • Transport – transport karetką do najbliższej placówki medycznej i z powrotem (na zlecenie lekarza, którego usługi pokrywa ubezpieczenie zdrowotne lub który przyjmuje w ramach systemu państwowej opieki zdrowotnej) przysługuje w następujących przypadkach:
    • jeśli uznano, że pacjent potrzebuje natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej
    • jeśli konieczne jest zachowanie ciągłości obecnego leczenia, a pacjent cierpi na schorzenia narządu ruchu uniemożliwiające mu korzystanie z transportu publicznego.

Pomoc udzielana przez zespoły ratownictwa medycznego w razie wypadku lub zagrożenia zdrowia lub życia jest bezpłatna.

W przypadkach niewymienionych powyżej pacjent musi zapłacić 60 albo 100 proc. kosztów.


Tlenoterapia, chemioterapia i dializa

Potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego leczenie, który świadczy usługi w ramach Twojego krajowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak ubiegać się o kartę EKUZ?


Lekarze i szpitale honorujący EKUZ

Spis lekarzy i szpitali (tylko w j. polskim)

W razie zgubienia lub kradzieży karty...

Kontakt dla posiadaczy kart EKUZ wydanych w Polsce

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) - Departament Współpracy Międzynarodowej
Tel.: +48 (22) 572 62 68
Adres e-mail: ca17@nfz.gov.pl

 

 

Udostępnij tę stronę