Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

Szerző: Tonio Borg egészségügyi európai biztos

Szerző: Tonio Borg egészségügyi európai biztos

2010-ben a mentális zavarok a becslések szerint több mint 450 milliárd eurós terhet róttak az egészségügyi rendszerekre, a szociális jóléti rendszerekre, valamint a gazdaságra. A súlyos depresszió az uniós tagállamok mindegyikében a fogyatékosság három fő oka közé tartozik. Az Unió országaiban a kérvényezők a munkaképtelenné nyilvánításra és a korai nyugdíjazásra irányuló kérvények közel egyharmadában mentális zavarokat jelölnek meg okként. A mentális zavarok tehát egyrészt megfosztják az érintetteket attól, hogy jó egészségben jó minőségű életet éljenek, másrészt pedig munkaerőt vonnak ki a munkaerőpiacokról, amelyek amúgy is egyre nagyobb mértékű emberierőforrás-hiánnyal küszködnek.

E problémák orvoslása, valamint a pozitív szemlélet és a lelki jóllét előmozdítása érdekében a Bizottság 2008-ban útjára indította a lelki egészség és jóllét európai paktumát. Az idei év elején az Unió egészségügyi programjának égisze alatt megvalósuló, a mentális egészségről és jóllétről szóló együttes fellépés elindításával új szakasz kezdődött a paktum végrehajtásában. A Portugália által koordinált együttes fellépéshez az Unió 25 tagállama mellett Norvégia és Izland is csatlakozott. A kezdeményezés célja iránymutató ajánlások kidolgozása a tagállamok számára, illetve a mentális egészséggel kapcsolatban közös cselekvési keretrendszer kialakítását célzó javaslat összeállítása és elfogadása.

2013. október 10-én, a lelki egészség világnapján a Bizottság új tanulmányt tesz közzé, mely az egészségügyi program támogatásával készült. A dokumentum címe: Mental health Systems in the European Union Member States, Status of Mental Health in Populations and Benefits to be expected from Investments into Mental Health (Mentális egészségügyi rendszerek az Európai Unió tagállamaiban, a népesség állapota a mentális egészség tekintetében, illetve a mentális egészség területén megvalósuló beruházásoktól várt pozitív változások).

2013. október 10–11-én a litván uniós elnökség elnökségi konferenciát rendez „Mentális egészség: kihívások és lehetőségek” címmel. A konferencián az Unió soros elnökségével együtt jelenlétemmel kívánom nyomatékosítani, hogy az EU kiemelt helyen kezeli a mentális egészség kérdését.

Mentális egészség

Bővebben erről a témáról