Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Paola Testori, generální ředitelka GŘ pro zdraví a ochranu spotřebitele, Evropská komise

Paola Testori, generální ředitelka GŘ pro zdraví a ochranu spotřebitele, Evropská komise

Dnešní vydání zpravodaje Zdraví-EU je skutečně mimořádné – jedná se totiž o vydání sté! Náš zpravodaj, jenž je vydáván ve 22 jazycích, získal od svého prvního vydání před 5 lety téměř 14 000 odběratelů z celé Evropy. Při příležitosti 100. vydání bychom rádi představili jeho nový formát i upravenou podobu zpravodaje a doufáme, že vám tím usnadníme orientaci ve zpravodaji a že se vám bude příjemněji číst.

Počet Evropanů ve věku nad 65 let se má v příští 50 letech zdvojnásobit. Z tohoto důvodu je důležité, aby se Evropská komise i nadále zasazovala o to, aby starší občané mohli zůstat aktivní a zdraví. V dnešní době stáří pro mnoho lidí vypadá zcela jinak, než tomu bylo dřív. Lidé se dožívají vyššího věku a stále více starších lidí má i přes svůj věk sílu a motivaci k tomu vést kvalitní život: předávat své zkušenosti mladším generacím, aktivně se podílet na životě společnosti a přispívat tak k jejímu udržitelnému růstu.

Ačkoli se dnes mnoha lidem daří vést zdravý a aktivní život i v důchodu, není to bohužel výsadou všech. Celá polovina evropské populace ve věku 65 –74 let trpí podle vlastního vyjádření zdravotními problémy. Tato situace má dopad na celou společnost, ovlivňuje tvorbu veřejných politik a velký vliv má i na udržitelnost zdravotnického systému.

Z tohoto důvodu bylo vytvořeno Evropské inovační partnerství v oblasti aktivního a zdravého stárnutí , jehož se účastní veškeré zainteresované strany z veřejného i soukromého sektoru (tj. místní úřady, nemocnice, podniky apod.) z celé Evropy. V jeho rámci sdílejí osvědčené postupy a rozvíjejí diskusi o nových možnostech zapojení inovativních technologií, jež by situaci starších obyvatel pomohly řešit. Jedním z hlavních cílů iniciativy je prodloužit do roku 2020 průměrnou délku života Evropanů o 2 roky zdravého života.

Od zahájení partnerství v roce 2011 se již dosáhlo konkrétních výsledků, jež byly představeny na konferenci konané 6. listopadu v Bruselu. Je na čase, abychom v EU přijali dlouhodobé závazky k vytvoření takové společnosti, která lidi motivuje k tomu, aby se starali o své zdraví a zapojovali se i ve vyšším věku do života společnosti. To by bylo přínosem nejen pro ně samotné, ale dosáhlo by se tím i sblížení jednotlivých generací.

Doufáme, že náš zpravodaj bude moci ještě mnoho let poskytovat zajímavé informace jak o zdravém a aktivním stárnutí, tak o ostatních otázkách veřejného zdraví, které se v Evropě budou řešit.

Zvláštní vydání: Aktivní a zdravé stáří

Více k tomuto tématu