Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

Paola Testori, generalna direktorica za zdravje in potrošnike, Evropska komisija

Paola Testori, generalna direktorica za zdravje in potrošnike, Evropska komisija

V največje veselje mi je, da lahko skupaj z vami proslavljam stoto številko našega biltena. Prvič je izšel pred petimi leti in ga danes bere v 22 jezikih skoraj 14 000 naročnikov iz vse Evrope. Posebna številka je hkrati priložnost, da vam predstavimo novo obliko našega biltena. Upamo, da bo branje tako še prijetnejše.

Število evropskih prebivalcev, starih 65 let in več, se bo v prihodnjih 50 letih podvojilo, zato je še kako pomembna pozornost, ki jo Evropska komisija namenja vprašanju zdravega in aktivnega staranja. Starost pomeni danes nekaj povsem drugega kot včasih. Pričakovana življenjska doba se daljša. Vse več starejših prebivalcev meni, da lahko kljub letom še vedno veliko dajo in doživijo. Če ostanejo aktivni, lahko prispevajo tudi k trajnostni rasti naše družbe.

Toda čeprav mnogi starostniki še dolgo po upokojitvi živijo zdravo in aktivno, tega ne zmorejo vsi. Med evropskimi prebivalci v starosti od 65 do 74 let jih polovica trdi, da imajo težave z zdravjem. Takšno stanje posledično vpliva na dobro počutje družbe, javno politiko in vzdržnost zdravstvenih sistemov.

Reševanja teh težav smo se lotili z ustanovitvijo evropskega partnerstva za inovacije za aktivno in zdravo staranje , ki povezuje vse deležnike v Evropi, tako iz javnega (lokalne oblasti itd.) kot zasebnega sektorja (bolnišnice, podjetja itd.). Njihovo sodelovanje naj bi omogočilo, da bi hitreje uvedli nove zamisli, inovativne tehnologije in najboljše prakse, ki izboljšujejo življenje starejših. Eden najpomembnejših ciljev te pobude je, da bi se do leta 2020 povprečna življenjska doba evropskih prebivalcev podaljšala za dve leti.

Partnerstvo je zaživelo lani in že lahko pokaže rezultate dela: inovativne rešitve za starejše evropske prebivalce so predstavili na konferenci 6. novembra v Bruslju. Zdaj je čas, da sprejmemo dolgoročnejše zaveze in ustvarimo Evropsko unijo, ki bo prijazna do starostnikov in jih bo opolnomočila za zdravo staranje in aktiven prispevek družbi.

Upamo, da vas bomo z našim biltenom še mnogo let obveščali in seznanjali o zdravem in aktivnem staranju ter drugih javnozdravstvenih vprašanjih v Evropski uniji.

Posebna številka: Zdravo staranje

Več o tej temi