Statistics Explained

Predhodna hitra ocena evropskega BDP v 30 dneh

Eurostat bo od 29. aprila 2016 objavljal predhodne hitre ocene četrtletnega BDP za območje eura in Evropsko unijo, in sicer okoli 30 dni po koncu četrtletja (t+30). Zgodnejša objava bo možna po zaslugi evropskega statističnega sistema, saj države članice svoje nacionalne ocene posredujejo Eurostatu dva tedna prej kot doslej.

Metodologija v veliki meri temelji na dosedanji metodologiji za hitro oceno BDP, ki se je objavljala 45 dni po koncu četrtletja (t+45)[1]. Glavna razlika je v uporabi predhodnih državnih ocen. Zaradi zgodnejšega roka morajo države članice pogosto (vsaj delno) oceniti podatke za tretji mesec četrtletja.

Celotni članek

Kako nastane predhodna hitra ocena?

Na kratko, večina držav članic EU posreduje svoje ocene rasti BDP Eurostatu en dan pred dogovorjenim rokom za objavo. Med temi državami članicami so tiste, ki že objavljajo svoje ocene t+30, kot tudi številne države članice, ki Eurostatu posredujejo zaupne ocene. Eurostat nato agregira medčetrtletne stopnje rasti z uporabo uteži za državne letne BDP, da pridobi ocene stopenj rasti BDP za EU in euroobmočje.

Odločitev, da se objavljajo hitre ocene BDP t+30 za EU in euroobmočje, temelji na rezultatih preskusne faze za četrtletja 2012–2015. V zadnjih preskusnih ocenah za zadnje četrtletje 2015 je obseg vključenih držav dosegel 91 % BDP v EU28 in 94 % BDP 19 članic euroobmočja .

Ali je predhodna ocena zanesljiva?

Ker so hitre ocene na voljo prej kot tradicionalne ocene, obstaja razkorak med pravočasnostjo in natančnostjo. Na podlagi šestnajstih preskusnih ocen bi bil za euroobmočje pričakovani tipični popravek stopnje rasti BDP t+45, objavljene pri t+30 (zaokroženo na eno decimalno mesto), –0,1, 0,0 ali +0,1 odstotne točke za euroobmočje in Evropsko unijo. V primeru nenadne znatne spremembe gospodarskega razvoja, kot se je zgodilo v drugem četrtletju 2008 zaradi finančne krize, se lahko pričakujejo večji popravki.

Pričakovani popravki so bili preskušeni s predhodno določenimi merili in so te preskuse uspešno prestali[2]. Slika 1 spodaj prikazuje razlike med (nezaokroženimi) stopnjami rasti pri t+30 (preskusne ocene), t+45 in t+65 od prvega četrtletja 2012 do zadnjega četrtletja 2015. Zgornji grafikon prikazuje stopnje rasti za euroobmočje, spodnji pa za EU.

Slika 1: stopnje rasti (v %) za euroobmočje (zgornji grafikon) in EU (spodnji grafikon) pri t+30 (preskus), t+45 in t+65

Neposreden dostop

Drugi članki
Tabele
Podatkovna zbirka
Posebni razdelek
Objave
Metodologija
Prikazi




Posebni razdelek

Opombe

  1. Dodatne podrobnosti so na voljo tukaj.
  2. Glej statistični delovni dokument Eurostata „Predhodne hitre ocene BDP euroobmočja in Evropske unije v 30 dneh“, (ki bo) objavljen 29. aprila 2016 na Eurostatovi spletni strani.