Szilárd vegyi anyagok
Fogalommeghatározás

(az e kártya alá tartozó HR-kódok listája)
Különféle, szilárd halmazállapotú vegyi anyagok, vegyipari termékek és készítmények, többek között műtrágyák, szerves és szervetlen vegyületek; színezékek és pigmentek; felületaktív anyagok, mosó- és kenőanyagok, műanyag és gumi alapanyag formájában stb.

Az egyedi csomagolású termékeket illetően lásd a „Kiskereskedelmi kiszerelések és késztermékek” kártyát.

A pasztákat illetően lásd a „Viasz” kártyát.

A folyadékok tekintetében lásd a „Folyékony vegyi anyagok” és a „Folyékony ásványolajtermékek” kártyát.

A hulladékká vált vegyi anyagok tekintetében lásd a „Hulladék” kártyát.

Bizonyos rendkívül veszélyes vegyi anyagokból nem szabad mintát venni; lásd a „Mintavétel veszélyes árukból” című fejezetet. Ha kérdései vannak, forduljon a laboratórium munkatársaihoz.


Szilárd vegyi anyagok
Az egyes végső mintákhoz javasolt minimális mennyiség 0,1 kg

Alapanyag állapotú gumi esetében: 0,5 kg

Vonatkozó szabványok (ISO- és uniós szabványok) és jogszabályok
  • ISO 3165 Sampling of chemical products for industrial use – Safety in sampling (Ipari használatra szánt vegyipari termékek mintavétele – Biztonság a mintavétel során).
Ezenkívül mindig kövesse a mintavételre vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.


Szükséges eszközök
Javasolt mintavételi eszköz a használt módszertől függően Használat előtt biztosítani kell, hogy egyetlen berendezés se lépjen reakcióba a mintavétel tárgyát képező vegyi anyaggal – lásd a biztonsági adatlapot és/vagy az ADR-t.

  • Zárt hengeres formájú szonda nyílásokkal, kifejezetten ömlesztett árukhoz (S01-01)
  • Nyitott formájú, részekre osztott szonda (S02-01)
  • Fogantyús lapátok és kanalak (S03-01)
  • Mintaelosztó eszköz (D01-01)
Mintavételhez használt tárolók Használat előtt biztosítani kell, hogy egyetlen tárolótartály se lépjen reakcióba a mintavétel tárgyát képező vegyi anyaggal – lásd a biztonsági adatlapot és/vagy az ADR-t.

A tárolóknak olyan anyagból kell készülniük, amely alkalmas a vegyi anyagok biztonságos tárolására, továbbá le kell zárni őket, hogy megelőzhető legyen a szivárgás vagy a nedvesség felszívódása.
  • Különféle méretű műanyag zacskók előre nyomtatott címkével vagy anélkül (P00)
  • Különféle méretű műanyag palackok és tégelyek (P01), (P03), (P04)
A mintatárolóknak tisztának és minden olyan anyagtól (például víz, por, textilszálak, mosóvegyületek, nafta és egyéb oldószerek, forrasztási folyasztószerek, savak, rozsda és olaj) mentesnek kell lenniük, amely beszennyezheti a mintavételre szánt anyagot.

Az olyan mintákat, amelyeknél a nedvességtartalom hatással lehet az elemzés eredményeire – például a nedvszívó anyagok mintáit – légmentesen lezárt, nedvességet kizáró tárolókba kell helyezni. A tárolót teljesen fel kell tölteni, majd lezárni, hogy megelőzhető legyen a nedvességtartalom megváltozása.

Biztonsági óvintézkedések és kockázatértékelés Kérjük, kövesse az egészségvédelemre és biztonságra vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.

Ne feledje:
  • Bizonyos különösen veszélyes termékekből nem szabad mintát venni (link).
  • Egyes itt felsorolt termékekből csak az arra jogosult személyek (például alvállalkozók) vehetnek mintát.

  • Lásd a biztonsági adatlapon vagy az ADR-ben található információkat (amennyiben rendelkezésre állnak).
  • Figyeljen a biztonsági és figyelmeztető jelzésekre.
  • Viseljen megfelelő egyéni védőeszközöket.
  • Mindig ismerje meg és kövesse a helyi kockázatértékelésben leírt, a mintavétel helyére vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági utasításokat és/vagy biztonságos munkavégzési gyakorlatokat.
Veszélyes helyzetek állhatnak elő a következő esetekben:
  • Mozgó áruk mintavétele – a rakodóberendezések, szállítószalagok, tehergépjárművek és egyéb berendezések veszélyt jelenthetnek a minta begyűjtése közben.
  • Túlnyomásos tartályok felnyitása (biztonságos nyomásmentesítés szükséges).
    • Nem szabad olyan túlnyomásos tartályok felnyitásával próbálkozni, amelyek helytelen felnyitás esetén felrobbanhatnak.
    • A rutinszerű vizsgálat során kérje meg a nyilatkozattevőt, hogy nyissa fel a hordókat és vegyen mintát.
    • A nyílást lassan, szikramentes szerszámmal kell szabaddá tenni.
  • Veszélyes (megközelíthetetlen vagy zárt) területekre való belépés.
  • Veszélyes anyagok kezelése, például:
    • Tűzveszélyes anyagok (például szén, egyes szerves vegyületek).
    • Oxidáló anyagok (például oxidáló savak és sóik).
    • Mérgező vegyi anyagok (például cianidok, higanytartalmú vegyületek, nitrátok).
    • Maró és irritáló hatású anyagok (például erős savak és lúgok, valamint ezek sói).
Az általános információkért lásd az egészségről és biztonságról szóló fejezetet és az EN ISO 3165 szabványt.

Egyéni védőeszközök:
  • Kézvédelem: vegyi anyagoknak ellenálló kesztyű.
  • Szemvédelem: védőszemüveg, maszk vagy arcvédő pajzs (ha szükséges).
  • Légzésvédelem: kis részecskék és gőzök ellen védő megfelelő szűrővel (ha szükséges).
  • Testvédelem: vegyi anyagoknak ellenálló, lángkésleltető és antisztatikus védőruházat (ha szükséges).
  • Védősisak, fülvédő és biztonsági öv: (ha szükséges).

Mintavételi terv
A szállítmány típusa Eljárás
Vámkezelésre szánt szállítmányok Az egyesített minta megfelelő számú elemi mintából áll. A szállítmány homogenitásáról való meggyőződést követően általában egy elemi mintát kell venni, amely reprezentatívnak számít az ugyanazon vám-árunyilatkozatban szereplő áruk tekintetében.

Ömlesztett termékek Ömlesztett formában szállított (vagy tárolt) termékek esetében egyenlő mennyiségekben, szúrópróbaszerűen vagy szisztematikusan vesznek elemi mintákat az ömlesztett szállítmány öt vagy több helyéről (lásd a „Mintavétel ömlesztett termékekből” című szakaszt).

Ellenőrizze a tétel homogenitását. Ha a homogenitás kérdéses, vegyen több elemi mintát. A különböző termékeket vagy tételeket tartalmazó tartályokból külön egyesített mintákat kell létrehozni.
  • Vízszintes szondák: A szondákat nyílásukkal lefelé kell belenyomni a rakományba, majd 180˚-kal való elforgatást követően lassan ki kell húzni őket, hogy a teljes vizsgált területről egységes minta jöjjön létre. Minden tétel esetében három szinten (felül, középen és alul), különböző pontokon kell mintákat venni, hogy biztosítható legyen az egyesített minta reprezentatív jellege.
  • Függőleges szondák: A függőleges szondákat zárt mintavételi kamrával (vagy kamrákkal) kell az áruba nyomni. Amikor a szonda eléri a kívánt mélységet, a kamrákat meg kell nyitni, és el kell forgatni a szondát, hogy a kamrák megteljenek. Végül a kamrák bezárása után a szondát ki lehet húzni. A mintavételt minden tételben a felszín különböző pontjain keresztül behatolva és különböző mélységekben kell végezni, hogy biztosítható legyen az egyesített minta reprezentatív jellege.
Áramló vegyi anyagok Egy egyesített minta: az anyagáram teljes átmérőjét lefedő, a mozgási sebesség alapján meghatározott időközönként vett elemi mintákból (lásd a „Mintavétel mozgó rakományból” című szakaszt).

Ha a terméket mechanikai úton, szállítószalaggal vagy más eszközzel mozgatják, rendelkezésre állhatnak osztószelepek vagy termékcsúszdák, amelyek lehetővé teszik a rendszeres időközönkénti mintavételt a mozgó termékfolyamból. Ha ilyen eszközök nem állnak rendelkezésre, egészségvédelmi és biztonsági okokból szükség lehet a termékfolyam leállítására, mielőtt lapáttal vagy kanállal mintát vesznek belőle. Egyes esetekben a minta úgy is begyűjthető, hogy rendszeres időközönként gyűjtőkanalat húznak végig a mozgó vegyipari termékfolyamon. A mintavételt minden esetben a termékáramlás teljes ideje alatt kell végezni a mintavételi ponton, hogy biztosítható legyen az egyesített minta reprezentatív jellege.

Csomagolt (például hordóban, tartályban, konzervdobozban vagy hasonló szállítótartályban tárolt) ömlesztett termékek Egy vagy több egyesített minta: a szállítmányból véletlenszerűen vagy szisztematikusan kiválasztott egyes tartályok közepéből vett elemi mintákból (egy vagy több elemi mintából, a termék homogenitásától és a tartályok számától függően); lásd az Általános részben található, „Mintavétel szilárd anyagokból – Mintavétel szállítási csomagban lévő ömlesztett árukból” című szakaszt.

Egyesített minta csak olyan tartályokból hozható létre, amelyek egyazon szállítmányhoz tartozó ugyanazon tételből származnak. Több tétel esetén azokat külön kell azonosítani és azokból külön kell mintát venni.

Ha csak egy tárolóból (például hordóból) vesznek mintát, azt a mintavevőből közvetlenül a mintatárolóba kell önteni.


A minták kezelése
Általános megjegyzések
  • Ha a terméket ömlesztett formában, csomagolás nélkül szállítják, akkor a rakományt egyetlen egésznek kell tekinteni, és minden részéből mintákat kell venni.
  • A folyamatos automatizált mintavételt mindig előnyben kell részesíteni a kézi mintavétellel szemben.
  • Keverőedény használata esetén össze kell gyűjteni minden elemi mintát az összes mintavételi helyről, majd ezek alapos összekeverése után kell létrehozni az egyesített mintát. A keverőedényt előzetesen át kell mosni a mintavétel tárgyát képező termékkel.
  • A minták kezelését és csomagolását jól szellőző helyen vagy szabadtéren kell végezni.
  • Ha nem állnak rendelkezésre információk, illetve ha az információk (címkézés, veszélyszimbólumok, dokumentumok) eltérnek a várttól, akkor az árukat veszélyes áruként kell kezelni.
  • A különleges atmoszférában (például nitrogénben) vagy steril környezetben tárolt árukból a címzett telephelyén, hivatalos felügyelet alatt kell mintát venni.
  • Az egyesített minta nagy méretű lehet. A végső minták kialakításához a méret csökkentésére lehet szükség. Tekintse át a mintaelosztási rendszert.
Mintavételi űrlap
  • Töltse ki a mintavételi űrlapot. Egy példányt csatoljon a mintákhoz, egyet pedig őrizzen meg nyilvántartási célokra.
Szállítás
  • A mintákat megfelelően címkézni kell a kockázat jellegének jelzéséhez (szimbólumokkal vagy kódokkal).
  • A minta veszélyes anyag is lehet, amelynek szállítását az ADR előírásai szabályozzák. A korlátozott mennyiségben csomagolt veszélyes árukra kombinált csomagok (törés- és szakításbiztos belső és külső kombinált csomagolás) használata esetén mentességek alkalmazhatók; lásd a „Szállítás” című szakaszt az Általános részben.
  • A biztonsági adatlap egy példányát mindig csatolni kell a mintához.
  • A szállítójárművet megfelelő tűzoltókészülékkel kell ellátni.
A minták tárolása
  • Hűvös, sötét, száraz és jól szellőző helyen, hőforrásoktól távol tárolandó.
  • A tárolót tartsa szorosan lezárva, hogy megelőzze a könnyű alkotóelemek elveszését.
  • Tűzveszélyes anyagokhoz használjon szellőztetett szekrényt, ha rendelkezésre áll.
  • Megfelelő figyelmeztető jelzéseket kell kihelyezni.

Szilárd vegyi anyagok (bővített lista)
HR-szám Leírás


Változatok
Verzió Időpont Módosítások
1.0 12.10.2012. Első verzió
1.1 30.03.2019. Update - "Headings", recommended minimum quantity for sampling changed, text correction
1.2 15.07.2021. Update - New template and text modifications