A testvédő eszközök alapvetően a törzs, azaz a mellkas és a has védelmére szolgálnak a következő kockázatok ellen:
- fizikai kockázatok (például fegyverek vagy járművek);
- biológiai kockázatok (például emberi salakanyagok); és
- kémiai kockázatok (például mérgező vagy korrozív anyagok).
Nagyon fontos a megfelelő típusú védelem kiválasztása. A vezetői kockázatértékelésben azonosítani kell azokat a kockázatokat, amelyekre számítani lehet.
Láthatósági ruházat: az ilyen ruházat úgy van kialakítva, hogy viselője jól látható legyen, amikor mozgó járművek közelében, például kikötőkben vagy közutak mentén dolgozik. Három alapvető típusa van, amelyek mindegyikére fluoreszkáló csíkok vannak rögzítve, hogy rossz fényviszonyok között is biztosítsák a megfelelő láthatóságot:
- mellény;
- ujjas mellény; és
- ¾-es dzseki.
Az ujjas mellényeken több fluoreszkáló csík van, és nagy sebességű forgalom közelében, valamint kikötőkben használatosak (például közutakon dolgozó tisztviselők vagy csapatok esetében). A rossz fényviszonyok között végzett bizonyos feladatok esetében előfordulhat, hogy láthatósági vagy fényvisszaverő csíkokkal ellátott nadrágokat is biztosítanak az Ön számára. Ügyelnie kell a megfelelő típusú láthatósági ruházat kiválasztására.
Minden láthatósági ruházat meg kell, hogy feleljen a vonatkozó nemzeti szabványnak vagy európai megfelelőjének.
A láthatósági ruházatot a hatékonyság megőrzése érdekében tisztán kell tartani, azaz rendszeresen át kell törölni szappanos melegvizes szivaccsal, ami különösen a fluoreszkáló csíkok esetében fontos.
Egyszer használatos kezeslábas:
a) alacsony kockázat esetén: papírból vagy műanyagból készült köpeny, amelyet a testüregekben elrejtett kábítószerekkel („öszvér” típusú kábítószer-csempészet) foglalkozó tisztviselők számára terveztek, hogy csökkentsék az emberi salakanyagokban található mikroorganizmusok okozta fertőzések kockázatát (a fertőzés kockázata általában alacsony, ha a mintaelkülönítő mellékhelyiségeket megfelelően használják). Emellett egyszer használatos arcmaszkok és kesztyűk is rendelkezésre állnak.
b) magas kockázat esetén: mikroporózus rétegelt műanyagból készült köpenyek varrt és ragasztott szegéllyel, amelyek megvédik a tisztviselőket a rendkívül veszélyes/mérgező vegyi anyagok, valamint a kórokozók, a vér és a testnedvek kezelése során fellépő kockázatoktól.
Az egyszer használatos kezeslábas viselése kötelező a testüregbe rejtett kábítószerek („öszvér” típusú kábítószer-csempészet) kezelésekor, mivel ilyenkor fennáll az emberi salakanyagok általi fertőzés veszélye. Az egyszer használatos kezeslábasok elsősorban a biológiai veszélyekkel és a mérgező vegyi anyagokkal szembeni védelemre szolgálnak, a maró hatású vegyi anyagokkal szemben viszont nem, vagy alig nyújtanak védelmet.
Veszélyes áruk vagy ismeretlen összetételű vegyi anyagok kezelésekor védőkesztyűvel és légzésvédővel kombinált, a teljes testet védő kezeslábast kell viselni. Az egyszer használatos kezeslábasokat a felhasználásig tiszta, száraz környezetben kell tárolni. Használat után az ilyen ruházatot ki kell dobni, nem megfeledkezve arról, hogy valószínűleg veszélyes hulladékként kezelendő. A szennyezett kezeslábasokat szorosan lezárt külön zacskóba kell helyezni, amelynek szemétégetőbe való szállítását engedéllyel rendelkező hulladékfeldolgozó vállalat végzi.
Olajnak ellenálló kezeslábas: ezt a ruhadarabot az olajos/szennyezett területeken végzett munkákhoz használják. A test és a munkaruha védelmére szolgál.
Lövedékálló mellény: a személyzet azon tagjai számára adható ki, akik közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakosság potenciálisan veszélyes tagjaival. A mellényt megfelelően kell felvenni, és a tisztviselőknek képzésben kell részesülniük a mellény használata előtt.
További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat.