1. Mire szolgál?

A kézvédelmi eszközök számos különféle kockázat ellen védenek, többek között az alábbiaktól:
A lehetséges kockázatoktól függően különféle típusú védőeszközök állnak rendelkezésre. Ezek leggyakoribb formája a kesztyű, amely számos különféle anyagból készülhet. A védőkrémek szintén a kéz védelmét, illetve bőrhigiéniai célokat szolgálnak.

Ne feledje: a védőkrémek nem nyújtanak megfelelő védelmet a bőrirritáció és a dermatitisz ellen, amelyet az olajokkal vagy más vegyi anyagokkal való érintkezés okozhat. A védőkrémet nem a kesztyű helyett, hanem azzal együtt kell használni. A hatékony védelem érdekében a krémet tiszta bőrre kell felvinni (a kézfejre, a csuklóra és az alkarra), a kesztyű felhúzása előtt.



2. Milyen típusok állnak rendelkezésre?

KesztyűtípusAlkalmazás
Eldobható latexSzabványos vizsgáló kesztyűk
Egyszer használatos nem latex (orvosi), például nitrilIsmeretlen anyag, drog, bőrszennyeződés, fertőző betegség (például hepatitisz) vizsgálata
PVC-kesztyűDízel és egyéb fűtőolajok, valamint egyes gyakori vegyi anyagok kezelése
Öntött gumi védőkesztyű/ipari kesztyű (légi járműveken lévő WC-khez, motorterekhez stb.)Ürülék, fertőtlenítő és háztartási vegyszerek, dízel és egyéb fűtőolajok elleni védelem
Pamutkesztyű bőr tenyérrésszel (rakományvizsgálathoz és áruk átkutatásához)Szilánkok, horzsolások és (például érdes vagy éles szegélyek által okozott) kisebb vágások elleni védelem
Erős bőr és aramidVágások és horzsolások (éles tárgyak) elleni védelem
Nejlonkesztyű (hajók fedélzetén stb.)A nem csúszós tenyérrész jó fogást tesz lehetővé, és korlátozott kézvédelmet nyújt


Figyelmeztetés: a kesztyűt megfelelően kell tárolni, és rendszeresen ki kell cserélni. Mind a természetes, mind a mesterséges gumik idővel elbomlanak, és nem biztos, hogy megfelelő szintű védelmet nyújtanak.

Mintavétel céljából a vegyi anyagnak való expozíciónak rövidnek kell lennie, de fontos tisztában lenni a kesztyűkkel összefüggő kockázatokkal és a kesztyűk képességeivel. Általában a következő kifejezések használatosak:
Végül a kesztyűk eltávolításakor fontos elkerülni a vegyi anyagnak való véletlen expozíciót.

A vegyi anyagokkal szembeni védelemre tervezett kesztyűknek meg kell felelniük az EN 374 szabványnak, amely különböző védelmi szinteket ír elő:


Alapvédelem: Vízálló és biológiai szennyeződéssel szembeni védelem A. típus: Legalább 6 vizsgált vegyi anyag esetében legalább 30 perc átbocsátási ellenállással rendelkező védőkesztyű B. típus: Legalább 3 vizsgált vegyi anyag esetében legalább 30 perc átbocsátási ellenállással rendelkező védőkesztyű C. típus: Legalább 1 vizsgált vegyi anyag esetében legalább 10 perc átbocsátási ellenállással rendelkező védőkesztyű


Ellenőriznie kell, hogy a kesztyű megfelelő védelmet nyújt az érintett vegyi anyag tekintetében, és elegendő időt biztosít a mintavétel elvégzésére.

Számos más szabvány is létezik, amelyek jelöléseket alkalmaznak a védelem különböző típusaira:

EN 388 – Mechanikai védelem horzsolások és vágások ellen EN 407 – Tűz-/hővédelem EN 511 – Hideggel/faggyal szembeni védelem EN 16350 – Elektrosztatikus védelem
(Nincs jelölés)



3. Hol kell viselni kézvédő eszközöket?

Mindig kézvédelmet kell használni, ha a munka során fennáll a sérülés vagy fertőzés bármilyen kockázata.

Ha kereskedői telephelyen kötelező a kézvédelem használata, arra általában egy itt láthatóhoz hasonló jelzés hívja fel a figyelmet. A legtöbb esetben ez kesztyűt jelent, kivéve, ha fontos a mozgásszabadság megőrzése, illetve ha fennáll annak a veszélye, hogy a kesztyű becsípődik a mozgó gépekbe.

Az egyszer használatos kesztyűt más egyéni védőeszközökkel együtt kell viselni, amikor a tisztviselők veszélyes árukkal, illetve ismeretlen összetételű vegyi anyagokkal, valamint fertőzést okozó anyagokkal, vérrel és testnedvekkel dolgoznak.

További kesztyűrétegekre lehet szükség a nagyobb védelem biztosítására vagy a kémiai/biológiai és fizikai kockázatok kombinációja elleni védelem érdekében.



4. Milyen korlátai vannak?

A PVC-kesztyűt nem szabad nagyon alacsony hőmérsékletű környezetben viselni, mert merevvé válhat.

A nehéz bőr- vagy pamutkesztyű hosszabb viselés esetén kényelmetlen lehet, különösen magas hőmérsékletű környezetben.

A kesztyű a csukló és az alkar számára nem nyújt védelmet. Ha ezek a testrészek is ki vannak téve a sérülés kockázatának, hosszúszárú kesztyűt kell viselni, és a kesztyű szárát be kell tűrni a felsőruházat ingujjába. Ez csökkenti annak a kockázatát, hogy veszélyes anyag jusson a karra és a kesztyű belsejébe.

Vegyi anyagok kezelésekor a lehető legkisebbre kell csökkenteni az expozíciót. Annak ellenére, hogy a biztonsági adatlap kesztyű használatát ajánlhatja, a kesztyű valószínűleg csak korlátozott ideig védi Önt. A vegyi anyag már rövid idő elteltével is károsíthatja a kesztyűt vagy átszivároghat rajta. Ha bizonytalan, kérjen tanácsot, vagy vegyen igénybe képzett személyzetet vagy vállalkozókat a mintavétel elvégzéséhez.



5. Hogyan kell ápolni ezeket az eszközöket?

A legtöbb kesztyű jó állapotban tartható, ha a gyártó utasításai szerint tisztítják és tárolják azokat. Bizonyos kesztyűtípusok élettartama a következő módszerekkel tovább növelhető:
Az egyszer használatos kesztyű egyetlen művelet erejéig használható. Használat után az ilyen kesztyűt ki kell dobni, nem megfeledkezve arról, hogy valószínűleg veszélyes hulladékként kezelendő. Főképpen veszélyes áruk, ismeretlen összetételű vegyi anyagok, illetve fertőzést okozó anyagok kezelésekor különös gondossággal kell eljárni, amikor azokat eltávolítják a másodlagos szennyeződés elkerülése érdekében.

A szennyezett kesztyűt egy külön, szorosan lezárt zacskóba kell helyezni, amelynek elszállítását engedéllyel rendelkező hulladékfeldolgozó vállalat végzi.

Figyelmet kell fordítani a kesztyűk helyes felhúzására és levételére, hogy elkerülhető legyen a keresztszennyeződés.


További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat.


Az ebben a részben található iránymutatást általános emlékeztetőnek szántuk azokra a kockázatokra, amelyekkel a vizsgálati és mintavételezési folyamatok során esetenként számolni kell, valamint a szükséges biztonsági felszerelésekre és óvintézkedésekre.


Változatok
10.02.2021