1. Mire szolgál?
Munkája során olyan területeken is dolgozhat, ahol káros poroknak, füstöknek vagy gázoknak, illetve oxigénhiánynak lehet kitéve. Ez leggyakrabban a hajók vizsgálatakor fordulhat elő.
Ha az ilyen területekre való belépés nem kerülhető el (például más munkamódszerek használatával), légzésvédő eszközt kell viselnie.
Ilyen eszközökből számos különféle típus áll rendelkezésre, az egyszerű porálarcoktól kezdve az összetett légzésvédő készülékekig. Ebben a szakaszban az ártalmas porok ellen védő légzésvédő készülékekkel foglalkozunk. A mérgező füstök és az oxigénhiány ellen védelmet nyújtó légzésvédő készülékeket a következő szakaszban ismertetjük.
2. Hogyan dönthetem el, milyen légzésvédő eszközt javasoljak?
Győződjön meg arról, hogy a légzésvédő eszköz megfelelő védelmet nyújt a munkaterületen fennálló kockázatokkal szemben. Ezután kiválaszthatja a szükséges eszköztípusokat (lásd a következő szakaszt). Az eszközök megfelelőségének eldöntéséhez tegye fel a következő kérdéseket:
- Légzésvédő eszköz nélkül is biztonságosan belélegezhető-e az atmoszféra? és
- A levegőben található szennyezőanyag por, gáz vagy gőz állagú?
Szakértői segítséget is kérhet. A veszélyes anyagokkal foglalkozó szakaszban az ilyen anyagok vizsgálatával kapcsolatos tanácsokat talál.
3. Milyen típusok állnak rendelkezésre?
A legtöbb hatóságnál olyan légzésvédő készülékeket használnak, amelyek a levegőből egy szűrő segítségével távolítják el a káros anyago(ka)t. A fennálló kockázatoktól függően különféle típusú szűrők állnak rendelkezésre.
Fontos, hogy a megfelelő típusú szűrőt válassza. Ha nem megfelelő típust használ, védtelen lesz az adott kockázattal szemben, így komoly veszélynek teszi ki magát.
FIGYELMEZTETÉS: Az eszköznek megfelelően kell illeszkednie, és használatához képzés szükséges.
 | Porálarc | - Az egyszerű porálarc KORLÁTOZOTT védelmet nyújt poros környezetben.
- Ügyeljen arra, hogy szorosan illeszkedjen az orrhoz és az áll vonalához.
- Nem feltétlenül nyújt védelmet a finom por és a nanorészecskék ellen.
- NEM nyújt védelmet gőzök és gázok ellen.
- KIZÁRÓLAG EGYSZERI HASZNÁLATRA
|

| Fél arcot takaró légzőmaszk | - KÉPZÉSRE ÉS AZ ESZKÖZ MEGFELELŐ ILLESZKEDÉSÉRE VAN SZÜKSÉG.
- Cserélhető szűrőkkel működik.
- A körülményeknek megfelelő szűrőt kell választani.
- NEM nyújt védelmet gőzök és gázok ellen.
- A szűrőket rendszeresen cserélni kell, és ellenőrizni kell a maszk állapotát.
- Szükség lehet kiegészítő szemvédő eszköz használatára.
|

| Teljes arcot takaró légzőmaszk | - KÉPZÉSRE ÉS AZ ESZKÖZ MEGFELELŐ ILLESZKEDÉSÉRE VAN SZÜKSÉG.
- Cserélhető szűrőkkel működik.
- A körülményeknek megfelelő szűrőt kell választani.
- A szűrőket rendszeresen cserélni kell, és ellenőrizni kell a maszk állapotát.
|

| Motoros működtetésű szűrőkészülék | - KÉPZÉSRE ÉS AZ ESZKÖZ MEGFELELŐ ILLESZKEDÉSÉRE VAN SZÜKSÉG.
- A légszűrő szivattyú segítségével túlnyomásos tiszta levegőt áramoltat az arc körül.
- Cserélhető szűrőkkel működik.
- A körülményeknek megfelelő szűrőt kell választani.
- A szűrőket rendszeresen cserélni kell, és ellenőrizni kell a maszk állapotát.
|
A légzésvédő eszköz nem nyújt védelmet gőzöket vagy gázokat és/vagy korlátozott mennyiségű oxigént tartalmazó légtérben. Megfelelő képzés elvégzése, illetve légzőkészülék használata nélkül tilos belépni az ilyen területekre. |

| Zártrendszerű légzőkészülék | - KÉPZÉSRE ÉS AZ ESZKÖZ MEGFELELŐ ILLESZKEDÉSÉRE VAN SZÜKSÉG.
- Sűrített levegős palack segítségével túlnyomásos tiszta levegőt áramoltat az arc körül.
További információkért lásd a „Légzőkészülék” című szakaszt. |
A teljes arcot takaró maszk és a motoros működtetésű, teljes arcot takaró légzőkészülék – az alkalmazott szűrő típusától függően – képes védelmet biztosítani a gőzökkel és a gázokkal szemben.
4. Milyen korlátai vannak?
A légzésvédő készülékek nem nyújtanak védelmet a mérgező gázok ellen, és főként az ártalmas vagy irritáló porok elleni védelemre szolgálnak. Ezek az eszközök csak annyira hatékonyak, mint a bennük használt szűrőanyag: ha az hiányzik, sérült vagy elhasználódott, a légzésvédő készülék nem nyújt megfelelő védelmet.
- Használat magas hőmérsékleten: Bizonyos légzésvédő készülékek kényelmetlenek lehetnek, ha magas hőmérsékletű környezetben hosszabb ideig viseli őket.
- Por elleni légzésvédő készülékek használata: Mielőtt belép a porral szennyezett atmoszférájú területre, mindig győződjön meg arról, hogy a megfelelő légzésvédő készülékkel és szűrővel rendelkezik. Ne feledje: a területen oxigénhiány is lehet, ami ellen a légzésvédő készülék nem nyújt védelmet.
A légzésvédő készülékek szűrői idővel megtelnek porral és eltömődnek, ami nehezíti a légzést. Cserélje a szűrőket (a szennyezett atmoszférán kívüli területen) a gyártó ajánlásai szerint.
Ne feledje: egyes szűrőpatronos légzésvédő készülékek maximális felhasználhatósági idővel is rendelkeznek. Ezzel mindig legyen tisztában, és tartsa be.5. Hol kell légzésvédő eszközöket viselni?
Ha porral szennyezett atmoszférában dolgozik, mindig viseljen légzésvédő készüléket. A légzésvédő készülék szükségességéről a vezetők döntenek az egészségvédelmi és biztonsági kockázatértékeléseket követően.
A
teljes testet védő felszereléssel és
megfelelő védőkesztyűvel kombinált légzésvédő eszközt kell viselni veszélyes áruk vagy ismeretlen összetételű vegyi anyagok kezelésekor is.
6. Hogyan használandó?
Fontos, hogy a légzésvédő eszközök minden típusának használatával tisztában legyen. Felettesének megfelelő képzésről kell gondoskodnia, amely az alábbiakkal foglalkozik:
- a kockázat, illetve a következmények az eszköz használatának elmulasztása esetén;
- a kiválasztott légzésvédő készülék megfelelőségének indokolása (azaz az általa nyújtott védelem jellege);
- az eszköz korlátai;
- az eszköz használatának módja; és
- az eszköz kezelésével, viselésével és tesztelésével kapcsolatos gyakorlati tudnivalók.
Az arcmaszk felhelyezése különösen fontos. A maszknak légmentesen zártnak kell lennie. Ezért a teljes arcot fedő légzésvédő készülékek szakállas vagy szemüveges felhasználók számára nem megfelelőek.
Használat előtt a következőképpen tesztelje az arcmaszk illeszkedését:
- Zárja a bemeneti szelepet.
- Végezzen enyhe belégzést, hogy az arcmaszk kissé az arcra tapadjon, és tartsa vissza a lélegzetét 10 másodpercig.
- Ha az arcmaszk enyhén az arcra tapadva marad, és nem szivárog bele több levegő, akkor az illeszkedés megfelelő.
- Ha szivárgást észlel, igazítsa meg az arcmaszkot és ismételje meg a tesztet. Ha továbbra is szivárgást észlel, az arcmaszk valószínűleg hibás, és nem szabad használni. (A szíjakat ne húzza túl szorosra a fején: csak annyira szabad megszorítani őket, hogy légmentes záródást biztosítsanak az arcon.)
- Higiéniai okokból jobb, ha az egyes légzésvédő készülékeket kizárólag egy tisztviselő használja. A légzésvédő készüléket közvetlenül használat után meg kell tisztítani és fertőtleníteni kell.
7. Hogyan kell ápolni ezeket az eszközöket?
Tárolás: A légzésvédő készüléket saját hordtáskájában, tiszta fémdobozban vagy tiszta polietilén zsákban kell tárolni.
Ellenőrzések: Használat előtt minden légzésvédő készüléket meg kell vizsgálni az alábbiak szerint:
Arcmaszk | Keressen repedéseket, lyukakat vagy más sérüléseket. |
Tartópánt | Ellenőrizze a varrás épségét. |
Szelepek | Keressen sérülésnyomokat, és győződjön meg a szelepek szabad mozgásáról és a megfelelő rögzítésről. |
Szűrők | Győződjön meg arról, hogy a szűrők sértetlenek és megfelelően vannak rögzítve, valamint hogy az adott veszélyes anyagokhoz megfelelő típusúak. |
Egyéb alkatrészek | Ellenőrizze a további alkatrészek sértetlenségét és megfelelő rögzítését. |
Szűrőcsere: A szűrőket a gyártó utasításai szerint cserélje, illetve hamarabb, ha a légzésvédő készülék használatakor légzési nehézségeket tapasztal. A tartalék szűrőpatronokat sötét, száraz helyen, szobahőmérsékleten kell tárolni. A nem használt szűrők a megjelölt eltarthatósági időn túl nem használhatók.
Tisztítás: A légzésvédő készüléket tisztán és fertőtlenített állapotban kell tartani, ezenkívül minden használat után szemrevételezéssel ellenőrizni kell. A szűrőt ne mossa: szerelje szét az eszközt, és a többi részét tisztítsa meg szappannal és vízzel (ne használjon tisztítószert vagy oldószert). Tisztítsa meg és ellenőrizze a kilégzőszelepet, és enyhe háztartási fertőtlenítőszerrel fertőtlenítse a teljes eszközt. A szűrőt ne helyezze vissza, amíg a készülék teljesen meg nem száradt, de ne szárítsa közvetlen napfényben.
Szervizelés és javítás: A szervizelést és javítást csak tapasztalt szakember (általában a gyártó technikusa) végezheti. A szűrőpatronok cseréjén kívül még a legkisebb javítást se próbálja saját maga elvégezni.
További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat. |