A mintavétel után ellenőrizni kell a mintatartó edények szivárgásmentességét. A csomagolás külső felületének tisztának és száraznak kell lennie. Szivárgás esetén a fedeleket és a dugókat rögzíteni vagy cserélni kell. Ezután újabb vizsgálatot kell végezni, és ha a szivárgás továbbra is fennáll, új mintavétel szükséges. Lehetőleg egy másik mintatároló edényt használjon.
Az illékony folyadékminták csomagolására használt mintatároló edényeket körülbelül a teljes kapacitásuk 90%-áig kell feltölteni.
A veszélyes árukból/vegyületekből vett mintákat tartalmazó csomagokon a lehetséges veszélyeket feltüntető figyelmeztető jelzéseket, jelöléseket és szimbólumokat kell elhelyezni.
A nemzeti előírásoktól függően a mintatároló edényt a típusának megfelelő módon kell vámzárral ellátni a minták illetéktelen vagy szakszerűtlen kezelésének megelőzése (és a tartalom épségének megőrzése) érdekében. A vámzárnak kellően ellenállónak kell lennie, és azt megfelelően rögzíteni kell, hogy ne rongálódhasson meg a tárolás vagy a szállítás során, továbbá hogy biztosítható legyen az azonosítási paraméterek sértetlensége.
A címkéken szereplő jelöléseknek jól olvashatónak és tartósnak kell lenniük, hogy a tárolás, a kezelés és a szállítás során ne törölhessék vagy cserélhessék/módosíthassák őket.
Kiskereskedelmi csomagok esetében a vámcímkének nem szabad elfednie az eredeti termék kereskedelmi címkéit (védjegy, gyártó, tartalom, lejárati dátum stb.). A kiskereskedelmi csomagokat javasolt polietilén zacskóba helyezni, majd a címkéket és vámzárakat a zacskóra rögzíteni.
A munka során be kell tartani az egészségvédelmi és biztonsági előírásokat.
A kísérő dokumentumoknál be kell tartani a vámigazgatás által rögzített szabályokat. Erre mindig a helyi körülmények figyelembevételével kerül sor. Egyes tagállamokban csak digitális dokumentumokat használnak; ezeket e-mailben vagy integrált információs rendszerek segítségével küldik el a vámlaboratóriumnak. Emellett az áruk jellegére vonatkozó egyéb releváns dokumentumokat is csatolhatnak (biztonsági adatlap, műszaki leírás, minőségi/megfelelőségi tanúsítványok stb.).
A tárolási körülményeket a minták jellemzői és tulajdonságai alapján kell meghatározni. A tárolás során biztosítani kell, hogy a minta ne változhasson meg olyan módon, ami befolyásolhatná az elemezni kívánt paramétereket.
A munka során be kell tartani az egészségvédelmi és biztonsági előírásokat.
A mintákat általában tiszta, száraz, sötét, hűvös és megfelelően szellőző helyiségben kell tárolni.
- Az élelmiszermintákat más mintáktól elkülönítve kell tárolni. A romlandó árukat hűtőszekrényben vagy fagyasztóban kell tárolni, és a tárolási hőmérsékletet rendszeresen ellenőrizni kell. Fagyasztás esetén a mintákat –18 °C alatti hőmérsékleten kell tartani, és a tárolási hőmérsékletet ellenőrizni kell.
- A tűzveszélyes anyagokat a tűzbiztonsági előírások szerint kell tárolni.
Ha a vámhivatal nem képes biztosítani a megfelelő tárolási körülményeket, és a mintát nem lehet azonnal a vámlaboratóriumba szállítani, akkor olyan külső tárolási megoldást kell találni, amely megfelel a mintákra vonatkozó minőség- és azonosságmegőrzési követelményeknek.
Javasoljuk, hogy minden vámhivatal nevezzen ki tisztviselőt a mintatárolási létesítmény kezelésére. A kinevezett tisztviselő munkaköri leírásában ezenkívül a következő feladatoknak is szerepelniük kell:
- minták befogadása tárolásra, elemzésre való elszállítás, valamint nyilvántartás vezetése;
- a mintatárolási határidők felügyelete;
- a minták e határidők lejártát követő ártalmatlanításának megszervezése;
- a mintákra vonatkozó tárolási körülmények mindenkori biztosítása.
Bizonyos termékeket különleges körülmények között kell tárolni. Az alábbi táblázatban felsorolunk néhány példát, de további részletekért mindig tekintse át az adott mintavételi eljárást.
Termék | Feltételek |
Fényérzékeny minták | Sötét helyen tárolandó. |
Mérgező gázokat vagy kellemetlen szagokat kibocsátó minták. | Füstelszívó süveg alatt vagy megfelelő mechanikus szellőztetésű helyiségben tárolható. |
Ásványolajok, nagyon gyúlékony minták és egyéb veszélyes minták | Lásd a biztonsági adatlapot. Lehetőség esetén biztonsági szekrényben tárolandó. Ha nem áll rendelkezésre információ, a laboratóriumtól érdeklődjön a tárolási körülményekről. |
Bomlásra hajlamos minták | Tárolás fagyasztóban vagy hűtőszekrényben; a termék jellegétől függ. Kétség esetén forduljon a laboratóriumhoz. |
Nagyon romlandó árukból vett minták | Az élelmiszermintákat más mintáktól elkülönítve kell tárolni. A romlandó árukat a laboratóriummal egyeztetve hűtőszekrényben kell tárolni vagy le kell fagyasztani. A mintavételi űrlapon tüntesse fel, hogy a lefagyasztást vámtisztviselő végezte. A fagyasztott mintákat –18 °C alatti hőmérsékleten kell tartani, és a tárolási hőmérsékletet rendszeresen ellenőrizni kell. |
Hűtött termékekből vett minták | Az élelmiszermintákat más mintáktól elkülönítve kell tárolni. A hűtött mintákat kb. 4 °C-on kell tartani, és a tárolási hőmérsékletet rendszeresen ellenőrizni kell. |
Fagyasztott termékekből vett minták | Az élelmiszermintákat más mintáktól elkülönítve kell tárolni. A fagyasztott mintákat –18 °C alatti hőmérsékleten kell tartani, és a tárolási hőmérsékletet rendszeresen ellenőrizni kell. |
Élelmiszerek, gyógyszerek és gyógyszeripari termékek mintaként kivett kiskereskedelmi csomagolási egységei. | Tárolás a csomagoláson feltüntetett, a címkén szereplő feltételek mellett, de legfeljebb kb. 30 °C-on. |
A szállítási feltételeknek garantálniuk kell a szállított minták sértetlenségét és jellemzőit. A szállítás típusa a minták jellegétől (pl. a veszélyes árukra vagy a különleges hőmérsékletre vonatkozó követelményektől), a mennyiségtől, a sürgősségtől és az előfordulás gyakoriságától függ.
A minták vámlaboratóriumba szállításának számos módja van.
Szállítás | Megjegyzések |
Postai úton és rendszeres kézbesítési szolgáltatással | Csak olyan mintákhoz használható, amelyek nem igényelnek különleges tárolási körülményeket. Egyes kézbesítési szolgáltatások keretében bizonyos veszélyes minták is szállíthatók. Minden szolgáltatás különleges követelményeket támaszthat a mennyiségek, a csomagolás és a címkézés tekintetében. |
Vegyianyag-minták, fagyasztott áruk vagy egyéb termékek szállítására szolgáló különleges eszközöket alkalmazó szállítási módszerrel | Ilyen módszerrel bármilyen típusú minta szállítható, amennyiben nem áll fenn a keresztszennyeződés kockázata. A különleges tárolási körülményeket igénylő minták ezzel a módszerrel szállíthatók a legbiztonságosabban. Veszélyes tulajdonságokkal rendelkező minták esetében ellenőrizze a vállalkozó mennyiségi, csomagolási és címkézési követelményeit. |
Futárszolgálattal | Ilyen módszerrel bármilyen típusú minta szállítható, amennyiben a minták megfelelő csomagolással rendelkeznek, és nem áll fenn a keresztszennyeződés kockázata. Veszélyes tulajdonságokkal rendelkező minták esetében ellenőrizze a vállalkozó mennyiségi, csomagolási és címkézési követelményeit. A futár az átvett árut is korlátozhatja. A rendszeres szállítási műveleteknél vagy a sürgős kézbesítéseknél célszerű lehet futárszolgálatot igénybe venni. |
A szállítást maguk a vámtisztviselők végzik | Közvetlenül a vámlaboratóriumba történő szállítás. A veszélyes anyagok szállítására vonatkozó előírásokat (ADR) be kell tartani, kivéve, ha a mintákat olyan körülmények között szállítják, amelyek lehetővé teszik az ADR alóli mentességet. |
A minták szállításával kapcsolatban tájékozódjon a nemzeti iránymutatásokban.
A mintákat rendszerint nem kell azonnal a vámlaboratóriumba küldeni, amennyiben a vámhivatal megfelelő tárolási körülményeket tud biztosítani. A mintákat rendszeres időközönként össze lehet gyűjteni és el lehet küldeni a vámlaboratóriumba a minták laboratóriumba történő szállítására vonatkozó határidők betartásával.
Futárszolgálattal való rendszeres szállítás esetében minden vámhivatalt szállítási hálózattal lehet összekapcsolni, hogy biztosítható legyen a minták rendszeres összegyűjtése. Gyakorlati okokból előfordulhat, hogy nem mindig lehet az összes vámhivatalt a szállítási hálózathoz kapcsolni. Ez lehet a helyzet például az elszigetelt határvámhivatalok vagy olyan hivatalok esetében, ahol ritkán kerül sor mintavételre. Az ilyen hivatalok a többi szállítási módszer valamelyikével küldhetik el a mintáikat. A minták sürgős szállítását olyan futárszolgálattal is meg lehet szervezni, amely a mintákat legfeljebb 24 órán belül ki tudja szállítani. Győződjön meg arról, hogy a futár biztosítja a minta tárolásához és szállításához szükséges körülményeket.
A szállítási mintákat további csomagokba (papírdobozba, rekeszbe, speciális mintatároló edénybe stb.) vagy a forgalmazáshoz használt tárolóegységekbe lehet helyezni. Kitöltőanyagként vermikulit vagy más, pellet formájú közömbös anyag használható. Így megelőzhető a rongálódás, és szivárgás esetén a folyadék felszívódik a kitöltőanyagba.
A fagyasztott vagy hűtött minták szállítása hordozható fagyasztókban, hűtődobozokban, illetve – kis távolságra történő szállításkor – hőszigetelt zacskókban vagy dobozokban történik. A hűtési láncot nem szabad megszakítani, és nyilvántartást kell róla vezetni.
A kiolvasztott termékekből nyert mintákat csak akkor szabad újrafagyasztani, ha egyébként megromlanának.
Az élelmiszerekből vagy vegyi anyagokból vett mintákat egymástól elkülönítve kell szállítani (rakterek, csomagolódobozok stb.), hogy elkerülhető legyen közöttük a közvetlen érintkezés lehetősége.
FIGYELEM
Soha nem szabad ugyanabban a dobozban tárolni vagy szállítani olyan anyagok mintáit, amelyek reakcióba léphetnek egymással. Kerülni kell minden olyan fizikai vagy kémiai kölcsönhatást vagy keresztszennyeződést, amely hatással lenne a mintákra és veszélyes helyzet (füstök, tűz vagy robbanás) kialakulásához vezethetne.
A szállítás során öngyulladásra, robbanásra vagy mérgező gázok kibocsátására hajlamos vegyi anyagokból vett minták szállítását a feladatra szakosodott vállalkozók végzik.
Az elektrosztatikus kisülés keltésére hajlamos anyagokból vett mintákat elektromosan nem vezető anyagba csomagolva kell szállítani. Veszélyes áruk közúti szállítása (ADR) Veszélyes áruként besorolt minták szállítása esetén (lásd a biztonsági adatlap 14. szakaszát „Szállításra vonatkozó információk”) be kell tartani az
ADR előírásait.
A csomagolásban, a feladásban és a szállításban részt vevő személyzetnek rendszeresen tájékoztatást kell kapnia a vonatkozó ADR-előírásokról.
Megjegyzés: Egyes tagállamokban a vámhatóságok általános mentességet élveznek az ADR-szabályok alól, azonban baleset vagy kiömlés esetén kifejezetten ajánlott az egészségvédelmi és biztonsági, valamint a környezetvédelmi szempontokra vonatkozó szabályok betartása.
Ha a veszélyes árunak minősített mintákat vállalkozó (pl. posta, futár, forgalmazó) szállítja, a feladó felel azért, hogy a vállalkozó minden olyan információt megadjon, amely a szállítmány biztonságos kezeléséhez szükséges. A vállalkozó által a mennyiség, a csomagolás és a címkézés tekintetében meghatározott követelményeket be kell tartani.
Nagy mennyiségű veszélyes áru szállítása átfogó intézkedéseket igényel (pl. a szállítójárművek, a személyzet képzése, csomagolás stb. tekintetében).
A vámtisztviselőknek rendszerint csak kis mennyiségű veszélyes árut kell szállítaniuk (pl. vegyipari termékek, tiltott kábítószerek, gyúlékony folyadékok). Korlátozott mennyiségű veszélyes áru szállításánál két kivétel alkalmazható a teljes ADR-előírások alól (lásd az alábbi A. és B. pontot).
Az alábbiakban röviden bemutatjuk a korlátozott mennyiségek szállítására vonatkozó ADR-szabályokat. Részletes információkért mindig forduljon a nemzeti közigazgatáshoz.
A) „Korlátozott mennyiségként” történő szállítás (az ADR 3.4. fejezete)
- A veszélyes árukat belső csomagolásba csomagolják, majd egy külső csomagolásba összevonják.
- A teljes csomag bruttó össztömege nem haladhatja meg a 30 kg-ot.
- A belső csomagolásra vonatkozó mennyiségi korlátozás a veszélyes áru jellegétől függ. Ezeket az ADR 3.2. fejezete A. táblázatának 7. a) oszlopa határozza meg. Az UN-számra és a csomagolási csoportra vonatkozó szükséges információk a biztonsági adatlap 14. szakaszában („Szállításra vonatkozó információk”) találhatók. A tipikus vámminták néhány példáját lásd az alábbi táblázatban. Ha az ADR 3.2. fejezete A. táblázatának 7. a) oszlopa „0”, akkor a minta nem szállítható korlátozott mennyiségben.
- A csomagolásnak meg kell felelnie az ADR 6.1. fejezetében foglalt követelményeknek, de nem kell típusvizsgálatot végezni (az 1. osztály kivételével).
- A külső csomagoláson a következő jelöléseket tüntetik fel:
 | és folyadékok esetében: |  |
- A fuvarozónak tájékoztatást kell kapnia a szállítmány bruttó tömegéről
- A csomagolásban, a feladásban és a szállításban részt vevő személyzetnek rendszeresen tájékoztatást kell kapnia a vonatkozó ADR-előírásokról.
Minta | UN-szám | Csomagolási csoport | Max. mennyiség belső csomagolás |
tiszta etanol | 1170 | II. | 1 liter |
40%-os etanol | 1170 | III. | 5 liter |
benzin | 1203 | II. | 1 liter |
gázolaj | 1202 | III. | 5 liter |
nehéz fűtőolaj | 3077 | III. | 5 kg |
kokain | 1544 | III. | 5 kg |
metamfetamin | 2811 | II. | 500 g |
heroin | 1544 | I. | 0 g |
B) „Kis rakományokra vonatkozó mentesség” vagy „1000 pontos szabály” alkalmazásával történő szállítás (az ADR 1.1.3.6. szakasza)
- A veszélyes árukat olyan típusvizsgálatnak alávetett csomagolásba kell csomagolni, amelyen fel van tüntetve az UN-kód. Jelölés: kartondobozok esetében a szalag és a belső csomagolás (pl. műanyag zacskók) a típusvizsgálat részét képezik.
- A csomagolás címkéjén a következő információkat kell feltüntetni: feladó, címzett, UN-szám, veszélyességi osztály címkéje, folyadékok esetében a pozíciót jelző nyilak.
- A járművet (legalább 2 kg-os) tűzoltó készülékkel kell felszerelni.
- A mennyiségi korlátozás a járművenkénti teljes rakományra vonatkozik (a pótkocsit is beleértve). Számítása az alábbiak szerint történik. Számos online alkalmazás elérhető a számítások elvégzésére, feltéve, hogy Ön minden szükséges információval rendelkezik.
Minden veszélyes áruhoz
szállítási kategória van rendelve (lásd az ADR 3.2. fejezete A. táblázatának 15. oszlopát). A veszélyes áru UN-számától, osztályától és csomagolási csoportjától függően 0., 1., 2., 3. és 4. kategóriát különböztetünk meg. A szállítási kategóriánkénti maximális összmennyiség itt látható:
1. táblázat: a „kis rakományokra vonatkozó mentesség” maximális mennyiségei
szállítási kategória | maximális összmennyiség szállítmányonként (nettó tömeg kg-ban vagy literben megadva) |
0 | 0 |
1 | 20 |
2 | 333 |
3 | 1000 |
4 | Korlátlan |
Lásd: ADR 1.1.3.6.3.
Példa:- A benzin (UN 1203, 3. osztály, II. csomagolási csoport) a 2. szállítási kategóriába tartozik, ezért 333 liter szállítható belőle a kis rakományokra vonatkozó mentesség alapján. Hasonlóképpen, a benzinminták és a tiszta etanolból vett minták (UN 1170, 3. osztály, II. csomagolási csoport, 2. szállítási kategória) esetében is 333 liter a felső szállítási korlát.
- Ha különböző szállítási kategóriákba tartozó veszélyes árukat kell szállítani, a mennyiségeket (kg-ban megadott tömeg vagy literben megadott térfogat) meg kell szorozni a 2. táblázatban szereplő tényezővel, és össze kell adni. Az eredmény nem haladhatja meg az 1000-es számot – ez az ún. „1000 pontos szabály”.
2. táblázat: szorzótényezők az „1000 pontos szabály” esetében
szállítási kategória | tényező |
0 | „kis rakományként” nincs szállítás |
1l | 50 |
2 | 3 |
3 | 1 |
4 | nincs mennyiségi korlátozás |
Lásd: ADR 1.1.3.6.4.
Példa:
- 1. példa:
- Minták szállítása (1-1 liter): 30 tiszta etanolból vett minta, 20 dízelüzemanyag-minta és 10 benzinminta
UN-szám | név | szállítási kategória | tényező | mennyiség | pontszám |
1170 | etanol | 2 | 3 | 30 liter | 90 |
1202 | gázolaj | 3 | 1 | 20 liter | 20 |
1203 | benzin | 2 | 3 | 10 liter | 30 |
összpontszám: 140
Ebben a példában a szállításra a „kis rakományokra vonatkozó mentesség” vonatkozhat.
- 2. példa:
- 50 kg lefoglalt kokain, 50 kg lefoglalt metamfetamin, 15 kg lefoglalt heroin szállítása:
UN-szám | név | szállítási kategória | tényező | mennyiség | pontszám |
1544 | kokain | 2 | 3 | 50 kg | 150 |
2811 | metamfetamin | 2 | 3 | 50 kg | 150 |
1544 | heroin | 1 | 50 | 15 kg | 750 |
összpontszám: 1050
Ebben a példában a szállításra a „kis rakományokra vonatkozó mentesség” nem vonatkozhat.
A járművezetőnek rendelkeznie kell az ADR szerinti fuvarokmánnyal, amely a következő információkat tartalmazza: feladó, címzett és a szállítmány minden UN-száma esetében: csomagok száma, alagút-korlátozási kód (lásd: ADR 3.2. fejezet, A. táblázat, 15. oszlop), teljes nettó tömeg.
Figyelem Ha kérdései vannak a veszélyes áruk vagy ismeretlen anyagok csomagolásával vagy szállításával kapcsolatban, kérjen tanácsot a vámlaboratóriumtól.
A szabályok és követelmények fenti felsorolása nem teljes, és alkalmazhatóságuk a körülményektől is függ. A légi (IATA) és a tengeri (IMDG) szállításra eltérő szabályok vonatkoznak. A mintának megfelelő állapotban kell a vámlaboratóriumba érkeznie ahhoz, hogy átvehető legyen. A laboratóriumba való szállítás és leadás során gondoskodni kell a következő feltételek teljesüléséről. A laboratórium kapcsolatba lép a vámtisztviselővel, és jogosult a minta elutasítására, ha ezek a feltételek nem teljesülnek.
A következő feltételek minden mintára nézve kötelezőek:
- A mintákon címke használatával fel kell tüntetni a minta adatait, beleértve a mintareferenciát is.
- A mintát vámzárral kell ellátni. A minta akkor tekinthető vámzárral ellátottnak, ha a következő feltételek valamelyike teljesül:
- A mintát közvetlenül vámtisztviselő adja át.
- A csomagolást vagy magát a mintatároló edényt az alkalmazott edénytípusnak megfelelő módon vámzárral látják el, a (2) bekezdésben említettek szerint. Vámzárral való ellátás. Egy csomag több mintát is tartalmazhat, függetlenül attól, hogy azokat külön-külön ellátják-e vámzárral.
- Maga a minta olyan árucikk, amelyhez megfelelő módon címkét rögzítettek, és amelyet vámzárral láttak el.
- A csomagnak sértetlennek kell lennie, és nem lehet felnyitva. A laboratóriumba való szállításra vonatkozó határidőt a nemzeti iránymutatások és a nemzetközi előírások értelmében nem szabad túllépni.
- A mintákhoz hiánytalanul kitöltött mintaűrlapot kell csatolni.
- A minta mennyiségének elegendőnek kell lennie az elemzések elvégzéséhez. Bizonyos áruk esetében a következő feltételeknek is teljesülniük kell:
- A mélyfagyasztott termékeket nem szabad felolvasztani.
- Az általában alacsony hőmérsékletet igénylő termékeket (vaj, tejtermékek vagy gyümölcslevek) megfelelő hőmérsékleten kell tárolni.
- Az erjedésre hajlamos termékeket körültekintéssel kell kezelni, és a lehető leghamarabb hűtőszekrénybe helyezni.
- Az ásványolajokból vett mintákat megfelelő védelmet nyújtó szállítódobozokban kell leadni, és ellenőrizni kell, hogy nem szivárognak-e.
- Ha a minták a kiskereskedelmi forgalmazásra szánt eredeti csomagolásukban vannak, a csomagolásnak sértetlennek kell lennie.
- A veszélyszimbólumokkal – például halálfejjel, lánggal vagy robbanásjellel – hivatalosan megjelölt vegyianyag-mintákat különleges mintatároló dobozokban kell szállítani (lásd a csomagolási ajánlásokat).