Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas Martin Seychell

Lėtinių ligų poveikis didžiulis – su jomis susiję 86 % visų mirties atvejų Europoje (4 milijonai per metus).
Lėtinės ligos vystosi lėtai, yra ilgalaikės, dažnai nepagydomos. Jos sukelia žmonėms daug kančių, o sveikatos apsaugos sistemas dėl jų užgula sunki našta. Gydant lėtines ligas ES šiuo metu išleidžiama 70–80 % visų sveikatos priežiūrai skirtų lėšų. Tai sudaro maždaug 700 mlrd. eurų. Be to, daug lėtinėmis ligomis sergančių žmonių visiškai negali dirbti, jos kamuoja beveik ketvirtadalį (23,5 %) dirbančių žmonių. Dėl darbuotojų ligų, dėl kurių jie neateina į darbą, ES kasmet netenkama apie 2,5 % BVP.
Nors diagnozė niūri, prognozė tokia būti neturėtų. Daugelio lėtinių ligų, pvz., širdies ir kraujagyslių ligų arba 2 tipo diabeto, būtų galima išvengti pasirinkus sveiką gyvenseną, o kitas ligas, pvz., išsėtinę sklerozę arba demenciją, galima valdyti ir taip padėti pacientams jaustis kuo geriau ir kuo ilgiau išlikti aktyviems. Trumpai tariant, galime gerokai sumažinti naštą kartu siekdami geresnės prevencijos ir valdymo.
Bet kaip tai pasiekti? Kokio požiūrio laikytis? Kad supažindintų su savo idėjomis ir pradėtų diskusiją šia tema, Europos Komisija kviečia valstybes nares, tarptautines organizacijas ir suinteresuotąsias šalis į balandžio 21 d. Briuselyje rengiamą lėtinių ligų konferenciją.
Šis renginys, kurio tikslas – skatinti glaudesnį bendradarbiavimą, taip pat bus puiki proga pradėti ES sveikatos politikos platformos veiklą. Tai bus galinga Europos Komisijos bendravimo ir bendradarbiavimo su ES bei nacionalinėmis sveikatos srities suinteresuotosiomis šalimis, taip pat pačių suinteresuotųjų šalių tarpusavio bendravimo ir bendradarbiavimo priemonė.
Visoms suinteresuotosioms šalims, taip pat dirbančioms lėtinių ligų srityje, ši platforma suteiks daugiau galimybių žengti į priekį. Jos galės diskutuoti internetu ir susitikti, dalytis gerąja patirtimi, rengti bendrus pareiškimus ir reklamuoti renginius, naudotis biblioteka, kurioje kaupiama šios srities medžiaga.
Iššūkis didelis, tačiau didžiulės ir galimybės. Taigi nedelskime. Nekantriai laukiame galimybės drauge priimti veiksmingus sprendimus.