Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego ds. zdrowia, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Komisja Europejska

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego ds. zdrowia, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Komisja Europejska

W ciągu ostatnich 50 lat Unia Europejska powiększyła się z 6 do 28 państw członkowskich. Obecnie w procesie akcesyjnym uczestniczy 5 państw kandydujących i 2 potencjalne kraje kandydujące. UE liczy teraz ponad 500 mln obywateli i wielu innych puka do jej drzwi.

W DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności pracujemy nad tym, aby Europa była zdrowszym i bezpieczniejszym miejscem, gdzie wszyscy obywatele mogą być pewni, że ich zdrowie i dobre samopoczucie jest zarówno wspierane, jaki i chronione, oraz gdzie podejmowane są działania służące zapobieganiu chorobom i wydłużaniu lat zdrowego życia. Zdrowe społeczeństwa z równym dostępem do wysokiej jakości i zrównoważonej opieki zdrowotnej mają kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego.

W ramach procesu akcesyjnego DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności wraz z DG ds. Rozszerzenia współpracują z kandydującymi państwami w celu ułatwienia im reform przepisów, administracji i systemów opieki zdrowotnej, tak aby zagwarantować stopniowe przejście ukierunkowane na wdrożenie unijnych przepisów, wytycznych i najlepszych praktyk w dziedzinie zdrowia.

Komisja wspiera ten proces poprzez organizację regularnego dialogu, udzielanie pomocy technicznej oraz oferowanie swojego know-how na temat organizacji i obsługi zrównoważonych systemów opieki zdrowotnej. Systemy te muszą umieć reagować na poważne transgraniczne zagrożenia zdrowotne takie jak choroby zakaźne, które swobodnie przekraczają granice. W momencie przystąpienia do Unii Europejskiej nowe państwa członkowskie muszą dysponować skutecznymi mechanizmami powstrzymywania chorób i zarządzania epidemiami. Muszą też uczestniczyć w europejskim systemie nadzorowania granic i przesyłać do niego sprawozdania, a także należeć do unijnych sieci w dziedzinie chorób zakaźnych, np. do systemu wczesnego ostrzegania i reagowania. W interesie zdrowia i samopoczucia każdego obywatela leży to, aby państwa kandydujące już teraz budowały swój potencjał, nie czekając na przyszłe wejście do UE.

Ta praca Unii Europejskiej najczęściej nie rzuca się w oczy, ale jest ważną inwestycją w przyszłość i już teraz przynosi korzyści oraz przyczynia się do ochrony naszych obywateli.