Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

от Мартин Сейшел, заместник-генерален директор по здравеопазване, ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия

от Мартин Сейшел, заместник-генерален директор по здравеопазване, ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия

През последните 50 години броят на страните в Европейския съюз нарасна от 6 на 28, като процесът на присъединяване продължава с 5 страни кандидатки и 2 потенциални кандидатки: гражданите на ЕС са вече над 500 млн., а много други очакват страните им да бъдат приети в Съюза.

Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ работи за това Европа да бъде по-здравословно и по-безопасно място, където всички граждани могат да бъдат уверени, че здравето и благосъстоянието им са насърчавани и защитавани и където се вземат мерки за профилактика на болестите и за увеличаване на броя на годините, прекарани в добро здраве. Доброто здравословно състояние и равният достъп на населението до качествено и устойчиво здравеопазване са решаващи фактори за икономически растеж.

В процеса на присъединяване ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ и ГД „Разширяване“ работят със съответните страни, за да улеснят извършването на реформи в техните законодателни, административни и здравни системи, така че да се гарантира постепенен преход към прилагането на законодателството и насоките на ЕС в областта на здравеопазването и на най-добрите практики.

Комисията подкрепя този процес, като провежда редовно диалози, предоставя техническа помощ и предлага своето ноу-хау в сферата на организирането и управлението на устойчиви здравни системи. Тези системи трябва да могат да реагират на сериозни трансгранични заплахи за здравето, като инфекциозни болести, за които няма граници. Много е важно в момента на присъединяването новите страни членки да разполагат с действащи ефективни механизми за борба с болестите и справяне с епидемии, да участват в Европейската система за наблюдение и да се отчитат пред нея, както и да са включени в мрежите на ЕС за заразни болести, като например Системата за ранно предупреждение и реагиране. В интерес на здравето и благосъстоянието на всички е страните кандидатки да изградят капацитет предварително, вместо да чакат до момента на присъединяването.

Тази дейност на Европейския съюз до голяма степен остава незабелязана, но е важна инвестиция в бъдещето и вече носи полза и допринася за опазване на здравето на гражданите.

Health international

Още по темата