Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

Martin Seychell, zamjenik direktora Uprave za zdravlje, Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane, Europska komisija

Martin Seychell, zamjenik direktora Uprave za zdravlje, Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane, Europska komisija

U zadnjih 50 godina Europska se unija proširila sa šest na 28 država članica, a pristupni proces traje i dalje, s pet zemalja kandidatkinja i dvije potencijalne zemlje kandidatkinje: više od 500 milijuna građana EU-a i još mnogo onih koji to tek žele postati.

U Glavnoj upravi za zdravlje i sigurnost hrane radimo na tome da Europu učinimo zdravijim, sigurnijim mjestom, gdje svi ti građani mogu biti sigurni da se njihovo zdravlje i blagostanje promiču i štite i gdje se poduzimaju mjere za sprečavanje bolesti i produljenje zdravog životnog vijeka. Zdravo stanovništvo s ravnopravnim pristupom kvalitetnoj i održivoj zdravstvenoj zaštiti odlučujući su čimbenici gospodarskog rasta.

Tijekom pristupnog procesa Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane surađuje s Glavnom upravom za proširenje zajedno s tim zemljama kako bi olakšala reformu njihova zakonodavstva, uprave i zdravstvenih sustava radi osiguranja postupnog prijelaza na provedbu zakonodavstva, smjernica i najbolje prakse EU-a u području zdravstva.

Komisija podržava taj proces održavanjem redovnih dijaloga, pružanjem tehničke pomoći te svojeg praktičnog znanja o organizaciji i vođenju održivih zdravstvenih sustava. Ti sustavi moraju biti u mogućnosti odgovoriti na ozbiljne prekogranične prijetnje zdravlju, poput zaraznih bolesti koje slobodno prelaze granice. U trenutku pristupanja za nove će države članice biti ključno da imaju na raspolaganju učinkovite mehanizme za suzbijanje bolesti i epidemija te da sudjeluju u Europskom sustavu nadzora granica i u mrežama za zarazne bolesti EU-a, poput Sustava ranog upozorenja i odgovora, te ih izvješćuju. U interesu je svačijeg zdravlja i dobrobiti da sve zemlje kandidatkinje sada ojačaju svoje kapacitete umjesto da čekaju do trenutka pristupanja.

Taj rad Europske unije uglavnom nije vidljiv javnosti, ali je važno ulaganje u budućnost i već sada donosi korist i štiti zdravlje naših građana.