Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Autor: Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego ds. konsumentów i zdrowia w KE, odpowiedzialny za dyrekcje B, C i D

Autor: Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego ds. konsumentów i zdrowia w KE, odpowiedzialny za dyrekcje B, C i D

Infekcje oporne na antybiotyki rozprzestrzeniają się w niepokojącym tempie, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jednym z podstawowych celów planu działania UE w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe jest bardziej rozważne stosowanie antybiotyków w Europie, a także na świecie.

Dlatego też wspieramy państwa członkowskie w wysiłkach podejmowanych w celu informowania ogółu społeczeństwa o znaczeniu rozważnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych. W związku z Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach, który przypada co roku 18 listopada, Komisja, WHO i liczne zainteresowane strony współpracują z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w przygotowaniu materiałów informacyjnych i planowaniu działań związanych z podnoszeniem poziomu świadomości. Tegoroczne wydarzenie ECDC z udziałem zainteresowanych stron będzie koncentrować się na „leczeniu się bez konsultacji z lekarzem”, a 18 listopada zorganizowany zostanie ogólnoświatowy chat na Twitterze.

Chcielibyśmy również lepiej zrozumieć przyczyny nadużywania antybiotyków, aby mieć większe możliwości zmiany zachowań – zachowań poszczególnych pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Bardzo często antybiotyki są przepisywane i stosowane niepotrzebnie jako „środki ostrożności” lub „środki profilaktyczne”, co stwarza niebezpieczeństwo, że staną się one w dłuższej perspektywie nieskuteczne. Dlatego potrzebne są nam lepsze narzędzia diagnostyczne stanowiące podstawę przepisywania tych leków. Aby pomóc lekarzom w podejmowaniu decyzji o tym, kiedy nie przepisywać antybiotyków w przypadku infekcji wirusowej, oraz zwiększyć akceptację niestosowania antybiotyków wśród pacjentów, niezbędne jest stosowanie tzw. szybkich testów. W tym celu na początku 2015 r. Komisja wprowadzi nagrodę za innowacje („nagrodę na zachętę”) w ramach programu „Horyzont 2020” – „Nagrodę za ograniczenie nadużywania antybiotyków”.

Pamiętajmy jednak – najlepszą receptą na przeziębienie i grypę jest dbanie o siebie, a nie zażywanie antybiotyków!

Antimicrobial resistance

Więcej na ten temat