Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Martin Seychell, Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi asedirektor, kes vastutab direktoraadi B, C ja D eest

Martin Seychell, Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi asedirektor, kes vastutab direktoraadi B, C ja D eest

Antibiootikumiresistentsete nakkuste hulk kasvab murettekitava kiirusega, mis kujutab endast suurt ohtu inimeste tervisele. Üheks antimikroobset resistentsust käsitleva ELi tegevuskava nurgakiviks on parandada antibiootikumide vastutustundlikku kasutamist − seda nii Euroopas kui ka mujal maailmas.

Seetõttu toetame EL liikmesriike nende püüdlustes teavitada üldsust sellest, kui oluline on antimikroobsete ainete ettevaatlik kasutamine. Antibiootikumide alase teadlikkuse suurendamise päeva raames (mis toimub iga aasta 18. novembril) teevad komisjon, Maailma Terviseorganisatsioon ja arvukad sidusrühmad Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskusega koostööd, et valmistada ette teabematerjalid ja kavandada meetmeid teadlikkuse suurendamiseks. Sel aastal keskendub Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse sidusrühmadele suunatud üritus iseravimisele ning Twitteris avatakse 18. novembril asjaomane ülemaailmne jututuba.

Lisaks soovime paremini mõista antibiootikumide väärkasutamise põhjuseid, et tõhusamalt muuta sellist käitumismudelit − nii individuaalsete patsientide, arstide kui ka apteekrite puhul. Väga sageli kirjutatakse antibiootikume välja ja kasutatakse neid „igaks juhuks” või „ennetava meetmena”, mille tõttu võivad need pikaajalises perspektiivis muutuda ebatõhusaks. Selleks on meil vaja paremaid diagnostikavahendeid, millele antibiootikumide väljakirjutamine põhineks. Selleks ei aidata arstidel otsustada selle üle, kas kirjutada välja antibiootikume viirusnakkuste puhul või mitte ning hõlbustada patsientide valikut nende kasutamise või kasutamata jätmise osas, on vaja kiirteste. Sel eesmärgil kuulutab komisjon 2015. aasta alguses programmi „Horisont 2020” raames välja innovatsiooniauhinna („auhind”), „Antibiootikumide väärkasutamise vähendamise auhind”.

Kuid me ei tohi unustada, et parim ravi külmetushaiguste ja gripi vastu on enda eest hoolitseda, mitte kasutada antibiootikume.

Antimicrobial resistance

More on this subject