Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

От Тонио Борг, европейски комисар по здравеопазването

От Тонио Борг, европейски комисар по здравеопазването

Вярвам, че здравеопазването е за всички. Всеки трябва да има достъп до здравно обслужване с добро качество независимо от своя пол, възраст, раса, сексуална ориентация, вид заболяване, социален статус, образование или страна на пребиваване. За да се превърне това в реалност, трябва да се борим с дискриминацията в областта на здравеопазването.

Миналата година поех личен ангажимент пред Европейския парламент да се боря с дискриминацията в областта на здравеопазването във всичките ѝ форми.

Оттогава активно се вслушвам в гласа на всички тези, които се сблъскват с дискриминация, които се чувстват заклеймени, които срещат трудности при получаването на медицинската помощ, от която се нуждаят, поради своето заболяване, избор или произход. Срещнах се с всички, които дойдоха при мен, защото не са третирани равнопоставено – от хора с ХИВ/СПИН до хора от етнически малцинства. Равнопоставеност не означава да се дават нови права на специални групи от населението, равнопоставеност означава да не им се отнемат права, било то умишлено или поради липса на внимание към техните нужди.

Трябва да протегнем ръка на всички, които се сблъскват с дискриминация, и да потърсим решения. Затова поканих широк кръг от заинтересовани лица в Гащайн в началото на октомври и в Брюксел през март следващата година за участие в голяма конференция, посветена на борбата с дискриминацията, за да обсъдим какво трябва да направим, за да осигурим на всички еднакъв достъп до здравни услуги. Важно е тези конференции да стимулират истински дебат за действията в подкрепа на усилията на страните от ЕС за подобряване на достъпа до качествено здравеопазване и профилактика за всички и за премахване на всички форми на дискриминация.

ЕС активно насърчава и защитава основните права на всички хора, живеещи в ЕС, чрез редица програми и дейности. Тези права са посочени в Лисабонския договор и Хартата на основните права на ЕС, които забраняват всякаква дискриминация въз основа на пол, възраст, увреждания, религия, вярвания, раса, етнически произход и сексуална ориентация.

Въпреки че неравенствата в областта на здравеопазването в ЕС значително са намалели през последните няколко години – както показва нашият неотдавнашен доклад за здравните неравенстваpdf – трябва да продължим да изпълняваме непоколебимо нашите ангажименти, за да се справим с все още съществуващите различия по отношение на здравето между социалните групи, регионите и държавите членки и да премахнем пречките пред достъпа на уязвимите групи до здравно обслужване.

Действията за преодоляване на здравните неравенства и за борба с всички форми на дискриминация в Европа трябва да останат приоритет, ако Европа иска да постигне социално сближаване.