Saada sõbrale
RSS
google +
Trükiversioon

Tonio Borg, Euroopa Komisjoni tervisevolinik

Tonio Borg, Euroopa Komisjoni tervisevolinik

Ma arvan, et tervishoid on kõigi jaoks. Igaühel peab olema juurdepääs kvaliteetsetele tervishoiuteenustele sõltumata soost, vanusest, rassist, seksuaalsest sättumusest, olukorrast, sotsiaalsest seisundist, haridusest või elukohast. Et see saaks tegelikkuseks, peame võitlema diskrimineerimise vastu tervishoius.

Eelmisel aastal võtsin enesele Euroopa Parlamendi ees kohustuseks võidelda tervishoiu valdkonnas ilmnevate diskrimineerimise kõigi vormidega.

Sellest alates olen tegev, et kuulata kõiki, kes kogevad diskrimineerimist, tunnevad end märgistatuna ning kellel on raskusi saada vajalikke tervishoiuteenuseid oma olukorra, valikute või päritolu tõttu. Olen kohtunud minu juurde tulnud inimestega - sealhulgas nendega, kellel on HIV/AIDS ja ka nendega, kes kuuluvad rahvusvähemustesse - kuna neid ei ole koheldud võrdselt. Võrdsus ei tähenda seda, et konkreetsetele elanikkonna rühmadele antakse uued õigused; võrdsus tähendab seda, et neile ei öelda ära mis tahes õigustest, ei teadlikult ega nende vajaduste eiramise tõttu.

Peame jõudma igaüheni, keda diskrimineeritakse, ning otsima lahendusi. Selleks olen kutsunud hulga sidusrühmi oktoobri alguses toimuvale suurele diskrimineerimisvastasele konverentsile Gasteini (ning samuti Brüsselisse järgmise aasta märtsis), kus arutatakse, mida tuleb teha, et kõigil oleks võrdne juurdepääs tervishoiule. On oluline, et need konverentsid annaksid panuse meetmete alasesse arutelusse liikmesriikide toetamiseks, et parandada kõigi inimeste juurdepääsu kvaliteetsetele tervishoiuteenustele ja ennetusele ning kõrvaldada diskrimineerimise kõik vormid.

EL edendab ja kaitseb mitmete programmide vahendusel ja meetmete abil aktiivselt kõigi ELis elavate isikute põhilisi inimõigusi. Sellega järgitakse Lissaboni lepingut ja Euroopa Liidu põhiõiguste hartat, millega keelustatakse mis tahes diskrimineerimine soo, vanuse, puude, usutunnistuse või veendumuste, rassi, etnilise päritolu ja seksuaalse sättumuse alusel.

Ebavõrdsus on viimastel aastatel ELis oluliselt vähenenud - see nähtub meie äsjasest aruandest, milles käsitletakse ebavõrdsust tervishoiuspdf, kuid meie pühendumus ei tohi kõikuma lüüa, et tegeleda jätkuvalt tervishoiulõhedega sotsiaalsete rühmade ja piirkondade ning liikmesriikide vahel ning kõrvaldada tõkked haavatavate rühmade juurdepääsul tervishoiuteenustele.

Meetmed tervishoiualase ebavõrdsuse kõrvaldamiseks ning mis tahes diskrimineerimise vastu võitlemiseks Euroopas peavad jääma prioriteediks, kui Euroopa tahab olla edukas sotsiaalse ühtekuuluvuse saavutamisel.

Diskrimineerimisvastane võitlus tervishoius

More on this subject