Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Tonio Borg, európsky komisár pre zdravie

Tonio Borg, európsky komisár pre zdravie

Verím, že všetci majú právo na zdravý život.Každý by mal mať prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu, sexuálnu orientáciu, zdravotný stav, spoločenské postavenie, vzdelanie alebo krajinu bydliska. V záujme dosiahnutia tohto cieľa musíme bojovať proti diskriminácii v oblasti zdravia.

Minulý rok som sa pred Európskym parlamentom osobne zaviazal bojovať proti diskriminácii v oblasti zdravia vo všetkých jej formách.

Odvtedy som pozorne načúval všetkým tým, ktorí čelia diskriminácii, ktorí sa domnievajú, že sú stigmatizovaní, ktorí majú problémy získať potrebnú zdravotnú starostlivosť z dôvodu svojich preferencií, pôvodu alebo zdravotného stavu. Stretol som sa s ľuďmi, ktorí ma vyhľadali (od osôb s HIV/AIDS až po ľudí patriacich k etnickým menšinám), pretože sa s nimi nezaobchádzalo tak ako s ostatnými. Rovnosť neznamená, že pre určité skupiny obyvateľstva vytvárame nové práva – rovnosť znamená, že im neodopierame žiadne existujúce práva, či už zámerne alebo z nedbanlivosti.

Mali by sme sa snažiť pomôcť všetkým, ktorí čelia diskriminácii, a hľadať riešenia. Preto som pozval celý rad zúčastnených strán do Gasteinu na konferenciu o boji proti diskriminácii, ktorá sa uskutoční začiatkom októbra v Gasteine (a na ktorú bude nadväzovať v marci budúceho roku konferencia v Bruseli), aby sme diskutovali o tom, čo musíme urobiť v záujme zabezpečenia rovnakého prístupu ku zdravotníckym službám. Je dôležité, aby tieto konferencie rozprúdili skutočnú diskusiu o činnostiach na podporu členských štátov v boji proti všetkým formám diskriminácie a pri zlepšovaní prístupu ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a preventívnej starostlivosti pre všetkých.

EÚ aktívne podporuje a chráni základné ľudské práva všetkých osôb žijúcich v EÚ prostredníctvom rôznych programov a činností. Právnym základom tohto úsilia je Lisabonská zmluva a Charta základných práv EÚ, ktoré zakazujú akúkoľvek diskrimináciu z akéhokoľvek dôvodu (pohlavia, veku, zdravotného postihnutia, náboženského vyznania alebo viery, rasového alebo etnického pôvodu alebo sexuálnej orientácie).

Hoci rozdiely v oblasti zdravia sa v EÚ za posledné roky výrazne znížili (ako to vyplýva z našej nedávnej správy o nerovnostiach v oblasti zdraviapdf), naše úsilie musí byť neochvejné. Iba tak dokážeme odstrániť pretrvávajúce rozdiely v oblasti zdravia medzi jednotlivými sociálnymi skupinami, regiónmi a členskými štátmi a odstrániť prekážky v prístupe ku zdravotnej starostlivosti, ktorým čelia najmä zraniteľné skupiny.

Ak má Európa uspieť vo svojej ceste k sociálnej súdržnosti, opatrenia na preklenutie nerovností v oblasti zdravia a na boj proti všetkým formám diskriminácie v Európe musia zostať našou prioritou.