Hlavní stránka

Hlavní stránka

Studujete umělecký obor?

Žijete v Evropě?

Chcete dát své umění do služeb lidem, kteří žijí v chudobě?

Jestli ano, právě Vás potřebujeme!

Pokud máte zájem o aktuální sociální otázky, jste si vědomi boje proti chudobě a jste připravení prožít lidské dobrodružství, tento projekt je pro Vás jako stvořený! Zapojte se do projektu uměleckého partnerství pro studenty oboru fotografie a pro osoby, které žijí v chudobě! Téma tohoto evropského projektu spojeného s výstavou fotografií zní: (IN)VISIBLE /(NE)VIDITELNÍ. Uzávěrka fotografií je 15. října.

Co?

Projekt uměleckého partnerství je jednou z hlavních aktivit v rámci Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Proč?

Umění nemůže vymýtit chudobu, ale může lidem vrátit důstojnost a sebedůvěru. Může pomoct obnovit společenské vazby. Život v nejistotě nutí zaměřit se na základní potřeby. Pro kulturní činnost nezbývá místo. Ale když nemá člověk přístup ke kultuře, dostává se na okraj společnosti. Účast v uměleckém projektu a tvůrčí činnost dodává pocit většího zapojení do společnosti. Díky kulturní činnosti si lidé připadají jako lidské bytosti, a nejsou pouhými sociálními subjekty. Kultura lidem propůjčuje totožnost, a ta jim umožňuje uniknout před pocitem studu, který bývá příčinou odloučení.

Pro koho?

V každém členském státě vzniknou tria. Trio bude tvořit student uměleckého oboru, osoba žijící v chudobě a nevládní organizace. Partneři z nevládních organizací navážou kontakt mezi studentem a osobou žijící v chudobě, pomohou zajistit jejich první setkání a následnou činnost. Toto duo, neboli student a člověk žijící v chudobě, se pak bude při svých dalších setkáních dívat na svět hledáčkem fotoaparátu a pořizovat snímky. Fotografie tak skutečně budou jejich společným dílem.

Umělecký výbor pak vybere asi padesát fotografií, ze kterých vznikne výstava.

Jak?

Všechny fotografie (které budou splňovat výběrová kritéria) budou k vidění na těchto stránkách a také na výstavě asi padesáti snímků v Bruselu koncem listopadu 2010. Všechny fotografie ponesou společný podpis každého dua. Duo, jehož fotografie bude vybrána, si tak zajistí viditelnost na evropské úrovni a obdrží potvrzení o účasti, katalog výstavy a pohlednice se svou fotografií.