Az oldal tartalmát archiváltuk (18/07/2014)
18/07/2014

Navigációs útvonal

Ipar- és vállalkozáspolitika

Műholdas navigáció

Galileo

Forgalmi dugó van a városban, pedig életbevágóan fontos az Ön számára, hogy odaérjen a délutáni megbeszélésre. Ez jellemzően olyan helyzet, amikor óriási segítséget jelent, ha van a gépkocsiban műholdas navigációs berendezés, de egyben jól rávilágít a jelenlegi technológia korlátaira is. A városi toronyházak, felhőkarcolók ugyanis gyakran útját állják a műholdas jeleknek, így a navigációs berendezések tulajdonosai nem jutnak hozzá időben a számukra nélkülözhetetlen információkhoz. A Galileo segítségével viszont elfelejthetjük majd az effajta nehézségeket. 

Európa globális műholdas navigációs rendszere, a Galileo – mely valamennyi uniós ország közös erőfeszítésének gyümölcse – a valaha tervezett legnagyobb európai űripari infrastruktúra. A rendszer jelenleg a kiépítés szakaszában van, de még 2020 előtt maradéktalanul üzemképes lesz.  A Galileo az egész világra kiterjedő navigációs szolgáltatásokat tesz majd lehetővé, pontosabb lesz a jelenlegi műholdas rendszereknél, ellenállóbb lesz a vételi zavarokkal és a visszaverődésekkel szemben, így sokkal jobban meg fog felelni az európai polgárok és vállalkozások elvárásainak. 

Mindezt az teszi majd lehetővé, hogy a jelenleginél több műhold fog a Föld körül keringeni, és ezek a műholdak továbbfejlesztett navigációs jeleket továbbítanak majd.  A Galileo kompatibilis lesz mind az amerikai, mind az orosz műholdas helymeghatározó rendszerrel, lehetővé téve ezáltal, hogy a felhasználók élni tudjanak a különböző fejlesztésű rendszerek kombinációjából adódó halmozott előnyökkel. 

„A Galileo stratégiai fontosságú az Európai Unió műholdas navigáció terén való függetlenedése szempontjából, és segíteni fog az európai vállalkozásoknak abban, hogy új termékeket és szolgáltatásokat fejlesszenek ki. Jelentősen hozzá fog járulni továbbá Európa gazdasági fellendüléséhez, és közre fog működni olyan fontos célok elérésében, mint a fenntartható közlekedés, az intelligens gazdálkodás és az idősgondozás színvonalának javítása.”

Természetesen a közlekedés az az ágazat, ahol a Galileónak köszönhető pontosabb adatszolgáltatás előnyei a leginkább jelentkezni fognak, de számos más szektornak is javára fog szolgálni az új rendszer. A Galileo értékes eszköznek fog bizonyulni például a nehéz körülmények között végzett polgári védelmi műveletek során is. A mezőgazdaságban dolgozók annak láthatják majd hasznát, hogy a testre szabott alkalmazásoknak és a hatékonyabb területgazdálkodásnak köszönhetően javulni fog a műtrágyakészítés és -szórás felügyelete. 

Az energiaforrások felkutatására irányuló munkák is pontosabb adatokra hagyatkozhatnak majd. A vezeték nélküli távközlési hálózatok eredményesebben fognak működni a Galileo kiváló időszinkronizációjának köszönhetően. Még a pénzügyi szektor is profitálni fog az új műholdas navigációs rendszerből: a pénzügyi tranzakciók hitelesítése és időbélyegzése számottevően javulni fog a Galileo rendkívül nagy pontosságú órája révén. 

A Galileo használatából adódó előnyök makrogazdasági szinten is kézzelfoghatók lesznek. Becslések szerint az új műholdrendszer az elkövetkező két évtizedben mintegy 90 milliárd euró többletbevételt fog eredményezni a gazdaságban. Várakozások szerint csak a műhold-navigációs piac mérete 244 milliárd euró, vagyis a mostani kétszerese lesz 2020-ra. 

A műhold-navigációs adatokon alapuló alkalmazások és szolgáltatások összértéke az előttünk álló 20 évben várhatóan 14 milliárd euró körül alakul majd. A rendszer jótékony hatásai a gazdaság legkülönbözőbb szektoraiban, köztük több kulcsfontosságú ágazatban (egészségügy, közlekedés, számítástechnika) fognak jelentkezni, hiszen az űripari projektek céljára kifejlesztett új technológiák gyakran kerülnek felhasználásra földi (polgári) alkalmazásokban is.

Jelenleg az európai GDP mintegy 7%-át teszik ki azok a gazdasági tevékenységek, amelyek az USA globális helymeghatározó rendszere, a GPS által szolgáltatott műholdas jeleket használó termékeken és szolgáltatásokon alapulnak. Üzembe helyezését követően a Galileo fokozatosan rá fog épülni az EU-ban elérhető GPS-szolgáltatásokra, számottevő többletértéket biztosítva ezáltal az európai gazdaság, kutatás és biztonság terén egyaránt. A Galileo által nyújtott szolgáltatások azonban – különös tekintettel a biztonsági szolgáltatásokra – szigorúan polgári, uniós ellenőrzés alatt állnak majd.

További információk

Utolsó frissítés: 18/07/2014 |  Az oldal tetejére