Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Eiropas Sociālo tiesību pīlāra īstenošana

“Tā kā mēs cenšamies pārvarēt pandēmiju, gatavojam nepieciešamās reformas un paātrinām zaļo un digitālo pārkārtošanos, es uzskatu, ka ir pienācis laiks pielāgot arī sociālo noteikumu kopumu. Mums ir vajadzīgi noteikumi, kas nodrošina paaudžu solidaritāti un ir labvēlīgi uzņēmējiem, kuri rūpējas par saviem darbiniekiem. Noteikumi, kuru galvenā prioritāte ir darbavietas un jaunu iespēju radīšana. Noteikumi, kuri apliecina, ka prasmes, inovācija un sociālā aizsardzība ir vienlīdz svarīgas.”

Priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, 2021. gada 20. janvārī

 

Darbības

Eiropas sociālo tiesību pīlāra 20 principi

Sociālo tiesību pīlāra mērķis ir uzlabot pilsoņu tiesību īstenošanu, vadoties pēc 20 pamatprincipiem. Informācija par 20 principiem vieglajā valodā.

Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāns

Rīcības plānā ir izklāstītas konkrētas iniciatīvas Eiropas sociālā tiesību pīlāra principu īstenošanai praksē. Tajā ierosināti ES pamatmērķrādītāji, kas jāsasniedz līdz 2030. gadam.

Konteksts

Eiropas sabiedrībā valda lielāka vienlīdzība nekā daudzviet citur pasaulē. Šeit ir spēkā augstākie darba apstākļu standarti un ir pieejama plaša sociālā aizsardzība. Eiropas Parlaments, Padome un Komisija 2017. gada Gēteborgas samitā proklamēja Eiropas sociālo tiesību pīlāru. Tajā izvirzīti 20 pamatprincipi, kas ir mūsu virzītājspēks ceļā uz spēcīgu sociālo Eiropu, kurā 21. gadsimtā valda taisnīgums, iekļautība un vienlīdzīgas iespējas.

Tagad jāturpina strādāt, lai, pamatojoties uz šiem 20 pīlāra principiem, varam veidot godīgākus un labāk funkcionējošus darba tirgus un noturīgas sociālās aizsardzības sistēmas, no kā ieguvēji būs visi eiropieši. Komisijas izstrādātajā Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānā ir izklāstītas konkrētas iniciatīvas, kas ļaus realizēt šīs ieceres. Pīlāra īstenošana ir ES iestāžu, valsts iestāžu, reģionālo un vietējo pašvaldību, sociālo partneru un pilsoniskās sabiedrības kopīgs uzdevums.

Portu sociālais samits un Portu sociālās saistības

Portu sociālais samits, kas 2021. gada 7. un 8. maijā norisinājās Padomes prezidentvalstī Portugālē, sniedza iespēju vēlreiz apliecināt apņēmību darīt visu iespējamo, lai gan Eiropas atveseļošanā, gan plašākā kontekstā galvenā prioritāte būtu cilvēki. Samita ietvaros arī bija izdevība apvienot spēkus, lai augstākajā politiskajā līmenī atkārtoti apliecinātu apņemšanos īstenot sociālo pīlāru.

7. maijā partneri kopīgās Portu sociālajās saistībās apņēmās īstenot trīs Komisijas Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānā noteiktos 2030. gada pamatmērķus.

8. maijā Eiropadomes locekļi pieņēma Portu deklarāciju par sociālajām lietām.

25. jūnijā Eiropadome atzinīgi novērtēja Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānā noteiktos ES pamatmērķrādītājus saskaņā ar Portu deklarāciju.

Eiropas Nodarbinātības un sociālo tiesību forums

Eiropas Komisijas pārstāvji, ministri un akadēmisko aprindu pārstāvji, kā arī politikas veidotāji un ieinteresētās personas Eiropas Nodarbinātības un sociālo tiesību forumā, kas notika 2022. gada 16. un 17. novembrī, apsprieda pašreizējās sociālās problēmas un zaļās pārkārtošanās sniegtās iespējas.

Pašlaik ES iedzīvotājiem vislielākās bažas sagādā dzīves dārdzība. Ukrainā notiekošā kara rezultātā par vienu no prioritātēm ir kļuvusi energoapgāde, un daudzas mājsaimniecības nonāk grūtībās lielo rēķinu dēļ. Ja Eiropas Savienība vēlas sasniegt savus klimata jomā izvirzītos mērķus, tai ir nepieciešama tāda politika, kas nodrošina, ka pārkārtošanās notiek sociāli taisnīgā veidā un neviens nav atstāts novārtā.

2023. gada 16. un 17. novembrī norisinājās otrais Eiropas Nodarbinātības un sociālo tiesību forums, kurā galvenā uzmanība tika pievērsta mākslīgā intelekta ietekmei uz darba pasauli.

Straujš tehnoloģiskais progress un jaunas digitālās tehnoloģijas rada jaunas darbavietas, paplašina piekļuvi izglītībai, palielina produktivitāti un uzlabo efektivitāti. Tomēr šo sasniegumu kontekstā ir jāuzsver arī augošā nevienlīdzība un pārredzamības trūkums visā pasaulē. Foruma dalībnieki sprieda par to, kā nodrošināt taisnīgumu, iekļautību un pārredzamību, cenšoties noorientēties jaunajā darba pasaulē.

Sekojiet jaunumiem un iesaistieties!

Ieteikt šo lapu: