Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Evropský pilíř sociálních práv se stává skutečností

„Zatímco překonáváme pandemii, připravujeme nezbytné reformy a urychlujeme souběžnou ekologickou a digitální transformaci, domnívám se, že nastal čas rovněž upravit sociální pravidla. Jde o soubor pravidel, který zajistí solidaritu mezi generacemi. Pravidla, jež odměňují podnikatele, kteří se starají o své zaměstnance. Pravidla, která se zaměřují na pracovní místa a otevírají příležitosti. A která staví dovednosti, inovace a sociální ochranu na stejnou úroveň.“

předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, 20. ledna 2021

 

Opatření

Evropský pilíř sociálních práv – 20 zásad

Hlavní myšlenkou pilíře sociálních práv je zajistit lepší uplatňování práv občanů, a to na základě 20 klíčových zásad. Snadno čitelný a srozumitelný přehled 20 zásad

Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv

Konkrétní iniciativy k uskutečnění evropského pilíře sociálních práv jsou stanoveny v akčním plánu, který navrhuje hlavní cíle pro EU do roku 2030.

Souvislosti

Evropa je domovem nejrovnoprávnějších společností na světě, ve kterých platí nejvyšší standardy pracovních podmínek a široká sociální ochrana. Evropský parlament, Rada a Komise vyhlásily v roce 2017 na summitu v Göteborgu evropský pilíř sociálních práv. Pilíř stanoví 20 hlavních zásad, které jsou vodítkem, jak postupovat, abychom dospěli k silné sociální Evropě, která bude spravedlivá, inkluzivní a bude ve 21. století nabízet plno příležitostí.

K tomu, abychom pomocí 20 zásad pilíře mohli snáze vybudovat spravedlivější a dobře fungující trhy práce, jakož i dobré systémy sociálního zabezpečení ve prospěch všech Evropanů, je třeba vykonat ještě mnoho. Prostřednictvím akčního plánu pro evropský pilíř sociálních práv Komise stanovila konkrétní iniciativy k dosažení tohoto cíle. Naplňování cílů evropského pilíře sociálních práv je společným politickým úsilím orgánů EU, celostátních, regionálních i místních úřadů, sociálních partnerů a zástupců občanské společnosti.

Sociální summit v Portu a Portský sociální závazek

Sociální summit konaný ve dnech 7.–8. května 2021 v Portu, který pořádalo portugalské předsednictví Rady EU, byl příležitostí, jak znovu stvrdit náš závazek a ambice postavit občany při obnově Evropy po krizi na první místo. Na sociálním summitu v Portu jsme spojili síly a obnovili závazek k provádění sociálního pilíře na nejvyšší politické úrovni.

Dne 7. května se partneři ve společném Portském sociálním závazku přihlásili ke třem hlavním cílům pro rok 2030 stanoveným v Akčním plánu pro evropský pilíř sociálních práv.

Členové Evropské rady přijali 8. května Portské prohlášení o sociálních věcech.

Dne 25. června 2021 Evropská rada uvítala hlavní cíle Unie stanovené v Akčním plánu pro evropský pilíř sociálních práv, a to v souladu s Portským prohlášením.

Evropské fórum o zaměstnanosti a sociálních právech

Během prvního Evropského fóra o zaměstnanosti a sociálních právech, které se konalo ve dnech 16. a 17. listopadu 2022, jednali zástupci Evropské komise, ministři a akademičtí pracovníci spolu s tvůrci politiky a zúčastněnými stranami o současných společenských výzvách a příležitostech ekologické transformace.

V současné době jsou pro lidi v celé EU problémem číslo jedna životní náklady. Vzhledem k tomu, že kvůli válce na Ukrajině se dodávky energie staly prioritou, se lidé více zaměřují na placení účtů. Má-li Evropská unie splnit své ambice v oblasti klimatu, musí se zavést správná politická opatření, která zajistí, že transformace bude sociálně spravedlivá a že se jí zúčastní úplně všichni.

Tématem druhého ročníku Evropského fóra o zaměstnanosti a sociálních právech, které se konalo ve dnech 16.–17. listopadu 2023, byl dopad umělé inteligence na svět práce.

Rychlá technologická transformace a nové digitální technologie přispívají k tvorbě pracovních míst, zvýšení produktivity a účinnosti a rozšiřují přístup ke vzdělávání. Tento pokrok však rovněž podtrhuje rostoucí nerovnost a nedostatek transparentnosti na celém světě. Účastníci fóra diskutovali o tom, jak zajistit spravedlnost, inkluzivnost a transparentnost v novém světě práce.

Sledujte, co se děje nového, a zapojte se do diskuse

Sdílet tuto stránku