Küldje el az oldalt ismerősének!
RSS
google +
Nyomtatóbarát változat

szerző: Ana França nemzeti transzplantációs koordinátor, Portugál Vérellátó és Transzplantációs Intézet

szerző: Ana França nemzeti transzplantációs koordinátor, Portugál Vérellátó és Transzplantációs Intézet

A szervátültetés a 20. századi orvostudomány egyik legnagyobb vívmánya, amely gyakran az egyedüli hatásos kezelési mód végzetes szervelégtelenség esetén. Transzplantációval azonban csak akkor menthetünk életeket, ha elengedő donorszerv áll rendelkezésre.  2014-ben mintegy 65 000 beteg várt szervátültetésre az Európai Unióban, és közülük átlagosan tízen hunytak el naponta, míg a várólistán voltak.  Vajon hány ember életét lehetne megmenteni, ha többen tudatában lennének annak, milyen nagy szükség van szervadományozásra, és ha hozzájárulásukat adnák ahhoz, hogy donorrá váljanak?

Az Európai Bizottság és az Európa Tanács az uniós tagállamokkal együttműködve azon dolgozik, hogy minél többen vállalják a szervadományozást, a szervátültetési rendszerek hatékonyabban működjenek, és javuljon a szervátültetési eljárások színvonala és biztonságossága. Az Európai Parlament és a Tanács 2010-ben elfogadta az átültetésre szánt emberi szervekre vonatkozó minőségi és biztonsági előírásokról szóló 2010/53/EU irányelvet, az Európai Bizottság pedig az uniós egészségügyi program keretében számos projekthez nyújt társfinanszírozást ezen a szakterületen a bevált módszerek megosztása és a tanulságok levonása érdekében.

Az Európa Tanács is fel kívánja hívni a figyelmet a szervadományozásra, ezért minden év októberének második szombatján megrendezi – az adott évben a házigazda szerepét betöltő országgal közösen – a Szervadományozás Európai Napját. Idén Lisszabon adott helyet a rendezvénynek, amelynek keretében klasszikus hangverseny és a hivatalos ünnepség mellett tudományos ülésre is sor került, ahol az immunológián túl egyéb, szervadományozáshoz és szervátültetéshez kapcsolódó témákat is megvitattak a résztvevők.

A nyilvánosság számára szervezett szabadtéri programok között több zenés-táncos előadás is szerepelt civilszervezetek, köztük betegszervezetek közreműködésével. Saját honlapot hoztunk létre, jelen vagyunk a Facebookon és a YouTube-on is, emellett számos nagykövetet is csatasorba állítottunk, hogy megszólítsuk az embereket, és ráirányítsuk a figyelmüket erre az eseményre.

A résztvevőknek, a szervdonoroknak, a donorok családjának és a nagylelkűségükkel életet ajándékozó jövőbeli szervadományozóknak pedig azt üzenjük: obrigado, köszönjük!