Wyślij do znajomego
RSS
google +
Wersja do druku

Autor: Ana França, krajowy koordynator ds. transplantacji, Portugalski Instytut ds. Krwi i Transplantacji

Autor: Ana França, krajowy koordynator ds. transplantacji, Portugalski Instytut ds. Krwi i Transplantacji

Przeszczepy narządów są jednym z największych osiągnięć medycyny XX wieku i w wielu przypadkach, gdy dochodzi do całkowitej niewydolności narządu, stanowią jedyne rozwiązanie. Jednak aby ratować ludzkie życie poprzez transplantację, lekarze muszą mieć dostęp do wystarczającej liczby narządów do przeszczepu.  W 2014 roku w Unii Europejskiej na przeszczep oczekiwało około 65 tys. osób. Codziennie średnio 10 spośród nich umierało, nie doczekawszy operacji.  Ile osób można by uratować, gdyby więcej ludzi wiedziało o zapotrzebowaniu na organy do przeszczepu i wyrażało zgodę na zostanie dawcą?

Komisja Europejska, Rada Europy i kraje członkowskie współpracują ze sobą w celu zwiększenia liczby dawców narządów, udoskonalenia systemów transplantacji oraz zapewnienia jakości i bezpieczeństwie zabiegów transplantacji. W 2010 roku przyjęta została dyrektywa 2010/53/UE dotycząca norm jakości i bezpieczeństwa narządów ludzkich do przeszczepów. Ponadto Komisja Europejska współfinansuje, za pośrednictwem unijnego programu zdrowia, różne projekty w dziedzinie wymiany najlepszych praktyk.

W celu rozpowszechniania wiedzy na temat dawstwa narządów co roku w drugą sobotę października Rada Europy we współpracy z jednym krajem organizuje również Europejski Dzień Dawstwa Narządów. W tym roku odbył się on w Lizbonie – w programie znalazły się: koncert muzyki klasycznej, oficjalna uroczystość oraz sesja naukowa, podczas której omawiano różne zagadnienia związane z dawstwem, przeszczepami oraz immunologią.

Na ulicach odbywały się imprezy towarzyszące, taneczne i muzyczne, prowadzone przez organizacje pozarządowe, takie jak stowarzyszenia pacjentów. Informacje o wszystkich wydarzeniach rozpowszechniamy na Facebooku i YouTube. Mamy też wielu ambasadorów.

Wszystkim uczestnikom, dawcom, rodzinom dawców oraz przyszłym dawcom, którzy podarują innym dar życia, mówimy z całego serca: obrigado!  (dziękujemy!).