Poslat dál
RSS
google +
Verze pro tisk

Autor: Michel Van Hoegaerden, Společná akce pro lepší plánování a prognózu potřeb pracovních sil ve zdravotnictví, belgická Federální veřejná služba pro zdraví

Autor: Michel Van Hoegaerden, Společná akce pro lepší plánování a prognózu potřeb pracovních sil ve zdravotnictví, belgická Federální veřejná služba pro zdraví

Bez náležitého počtu zdravotnických pracovníků vybavených odpovídajícími kvalifikacemi nemůže existovat zdravotnictví žádného státu. Plánování stavů pracovních sil ve zdravotnictví je nezbytnou součástí adekvátního řízení systému zdravotní péče. Mnoha zemím se však nedaří vytvořit rámec, který by jim umožnil shromažďovat potřebné informace, začlenit tyto informace do prognostického modelu a projednávat tyto problémy na politické úrovni tak, aby byla přijata nezbytná opatření v zájmu vyšší udržitelnosti jejich systémů zdravotní péče (tzn. opatření týkající se vzdělávání a odborné přípravy, strategií pro nábor a udržení pracovníků ve zdravotnictví a jejich soustavného profesního rozvoje).

Tato opatření jsou přitom zapotřebí ve všech členských státech.  Středo- a východoevropské členské státy se těžce vyrovnávají s migrací mladých zdravotníků, zatímco v jiných členských státech se vyskytují příliš velké rozdíly mezi regiony, což ústí v nedostatek zdravotnických pracovníků na venkově a ve vzdálených oblastech. Nabízené kvalifikace neodpovídají požadovaným a dochází ke stárnutí pracovní síly provázenému nedostatečným náborem nových zaměstnanců a k závislosti na přísunu zdravotnických pracovníků z jiných zemí. Členské státy uznávají přínosy evropské spolupráce k řešení těchto problémů, protože si díky ní předávají své zkušenosti a poznatky. Evropská komise podporuje tuto spolupráci prostřednictvím svého Akčního plánu pro zdravotnické pracovníky v zemích EU, který se opírá o řadu odborných studií a projektů.

Společná akce pro plánování a prognózy potřeb pracovních sil ve zdravotnictví, kterou koordinuje Belgie a která je financována ze třetího programu EU pro oblast zdraví, spojuje poznatky a odborné zkušenosti z celé Evropy (jde o 30 sdružených a 59 spolupracujících partnerů z 28 zemí). Tato skupina odborníků vypracovala příručky a pokyny, které uvádějí nejmodernější metody plánování ze 7 zemí. V pilotní fázi se nyní testují v Itálii a Portugalsku a v Německu vzniká studie proveditelnosti.

V rámci společné akce bude rovněž vytvořena analýza kvalifikací a kompetencí, které budou v odvětví zdravotnictví potřeba v budoucnu. Tu budou moci využít subjekty ovlivňující situaci na trhu práce v členských státech, aby se potřeby těchto pracovních sil promítly do politik vzdělávání a odborné přípravy.

Do roku 2016 vyjde na základě této iniciativy soubor doporučení s výzvou k soustavnému úsilí v této oblasti a s praktickými návrhy řešení. Díky financování z programu Zdraví, podpoře Evropské komise a štědrým investicím mnoha zemí, profesních organizací a dalších zúčastněných stran bylo možné navázat nový dialog hledající řešení současných problémů ohledně zdravotnického personálu – řešení, které je tak zásadní pro udržitelnost evropských systémů zdravotní péče.