Definíció
(az e kártya alá tartozó HR-kódok listája) |
A cseppfolyósított szénhidrogéngáz (LPG) gáznemű vegyi anyag, amely a folyékony fázisban mérsékelt nyomáson és környezeti hőmérsékleten tárolható és/vagy kezelhető. Alapvetően propán, propén, bután és butén, kis arányban etán, etén és/vagy pentán és pentén szénhidrogénekből, valamint ezek keverékeiből áll.
A gázból történő mintavételre vonatkozó általános információkat illetően lásd az ‘Általános részt’.
A kőolajtermékekből és más folyékony tüzelőanyagokból való mintavételt illetően lásd a ‘Folyékony ásványolajtermékek’ kártyát.
A kiskereskedelmi csomagolásban lévő termékeket illetően lásd a ‘Kiskereskedelmi kiszerelések és késztermékek’ kártyát.
A gáznemű termékekből és a cseppfolyósított gázokból a vámtisztviselők általában nem vesznek mintát. Az ilyen típusú árukból csak a szükséges biztonsági elővigyázatossági intézkedéseket ismerő és megfelelően felszerelt személyek, például egy megbízást teljesítő személy, illetve más, a mintavételhez szükséges képzettséggel és engedéllyel rendelkező személyek vehetnek mintát. Ha kérdése van, forduljon a laboratórium munkatársaihoz.
|
Az egyes mintákhoz javasolt minimális mennyiség |
A túlnyomásos mintatartályok űrtartalma jellemzően 1 liter.
A túlnyomásos mintatartály teljes térfogatának 80%-át fel kell tölteni a mintával.
|
Vonatkozó szabványok (ISO- és uniós szabványok) és jogszabályok |
- EN ISO 4257 Cseppfolyósított szénhidrogéngázok. A mintavétel módszere
- EN ISO 10715 Földgáz. Mintavételi irányelvek
Emellett mindig kövesse a mintavételre vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.
|
Javasolt mintavételi eszköz a használt módszertől függően |
- Korrózióálló mintavételi henger tartozékokkal: szerelvények, csatlakozók, szelepek és páncélburkolattal ellátott rugalmas csővezetékek (G01-01).
- A cső mellé vagy közvetlenül a csőre felszerelt mintavevő szelep vagy „by-pass” mintavevő.
- Úszódugattyús henger.
A megfelelő anyag a rozsdamentes acél; alumínium alkatrészek nem használhatók.
A legmegfelelőbb mintavevő vezeték a termékforrásnál és a tartályon lévő szelepeken kívül két szeleppel (szabályozószelep és szellőzőszelep) van ellátva. A szelepek között nyomáscsökkentő szelepet kell felszerelni, amely a gőzt biztonságos helyre vezeti ki.
|
Mintavételhez használt tárolók |
A mintatartályokat két szeleppel kell felszerelni, és egy belső elvezető csővel kell rendelkezniük, hogy a tartály tartalmát folyadékként ki lehessen engedni. A tartály ezen kimeneti nyílását egyértelműen meg kell jelölni. Belső elvezető cső nélküli mintatartályok is elfogadhatók; ebben az esetben alternatív tisztító- és szellőzőrendszerre van szükség.
A nyomás alatti használatra szánt mintatartályokat nyomásvizsgálatnak kell alávetni, és a tartályon fel kell tüntetni a legnagyobb biztonságos üzemi nyomást. A mintavételt végző szolgáltatóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a tartály névleges nyomása alkalmas legyen a mintavételezendő termékkel való használatra.
|
Biztonsági elővigyázatossági intézkedések és kockázatfelmérés |
Kérjük, kövesse az egészségvédelemre és biztonságra vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.
- Ellenőrizze a ‘biztonsági adatlapot vagy az ADR-t’, ha rendelkezésre állnak.
- Figyeljen a biztonsági és figyelmeztető jelzésekre.
- Ha nem állnak rendelkezésre információk, illetve ha az információk (címkézés, veszély- és biztonsági szimbólumok, dokumentumok) eltérnek a várttól, akkor az árukat veszélyes áruként kell kezelni. Kérjük, forduljon a laboratórium munkatársaihoz.
- Mindig legyen tudomása a helyi kockázatértékelésben található, a mintavétel helyére vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági utasításokról és/vagy biztonságos munkavégzési gyakorlatokról, és kövesse azokat.
- Viseljen megfelelő egyéni védőeszközöket. Kerülje a bőr folyékony LPG-vel való érintkezését. Védőkesztyű és védőszemüveg viselése szükséges, és kerülje a gőzök belélegzését.
- A túlnyomásos tartályok kinyitása veszélyes helyzeteket idézhet elő.
- A mintavétel során kiengedett szénhidrogéngőzöket a biztonsági és környezetvédelmi előírásoknak való megfelelés biztosítása érdekében ellenőrizni kell. A mintavételt jól szellőző helyen kell elvégezni.
- Az LPG manipulálása elektrosztatikus feltöltődéshez vezethet. A berendezéseket a mintavételi műveletek előtt és közben elektromosan földelni kell vagy az LPG-tartályhoz kell földelni.
- Rendkívül alacsony környezeti hőmérsékleten vagy kriogén forrásokból történő mintavétel esetén további óvintézkedésekre lehet szükség annak megakadályozására, hogy a mintavevő hengerek a minta magasabb környezeti hőmérsékletre történő felmelegedése miatt feltöltődjenek folyadékkal.
- Óvintézkedéseket kell tenni a felhasználás, szállítás és tárolás során a tartály épségének védelme érdekében; a szelepeket védősapkával kell ellátni azt elkerülendő, hogy a szelepek véletlenül elmozduljanak vagy kioldódjanak.
- A használt eszközöknek gyújtószikramentesnek kell lenniük.
Elővigyázatossági intézkedések
|
A szállítmány típusa | Eljárás |
Vámkezelésre szánt szállítmányok |
Az ugyanazon vámáru-nyilatkozatban szereplő árukból általában egy reprezentatív részmintát vesznek.
|
Ömlesztett termékek – LPG nagy tartályokban |
Nagy gondossággal kell reprezentatív mintát venni, különösen akkor, ha a mintavételre kerülő anyag cseppfolyósított gázok keveréke. A következő tényezőket kell figyelembe venni:
- Kizárólag a folyékony fázisból kell mintát venni.
- Kerülje a mintavételt az edény aljáról.
- Ha ismert, hogy a mintavétel tárgyát képező áruk csak egy típusú cseppfolyós szénhidrogéngázból állnak, a tartály bármely részéből lehet folyékony mintát venni.
- Ha a tartály tartalma nem homogén, az egyneműség a tartalom mintavétel előtti keringetésével érhető el. A keringetést követően a mintavétel előtt 30 perces várakozási idő javasolt, hogy a vizes anyagok le tudjanak ülepedni és az esetlegesen kialakult sztatikus feltöltődés megszűnjön. Amint a mintavétel tárgyát képező anyag keverés vagy keringetés révén homogén lesz, az edény bármely részéből lehet folyékony mintát venni.
- Ha a keverék homogenizálásával nem lehet az egyneműséget biztosítani, az érintett szervekkel egyeztetett eljárást alkalmazva kell folyékony mintákat venni.
|
Palackok és hasonló kis tartályok |
Győződjön meg arról, hogy a vizsgált áruk egyetlen szállítmányból állnak. Több szállítmány esetén azokból külön kell mintát venni. A mintavétel a szállítmányból véletlenszerűen vagy szisztematikusan kiválasztott egyes tartályokból történik. Kis tartályok és palackok mintavétel nélkül küldhetők a laboratóriumba.
|
Mozgó áruk |
Amennyiben a terméket csővezetékek vagy más berendezések segítségével mozgatják, a csővezetékre terelőszelepek vagy „by-pass” mintavevők is felszerelhetők, ami lehetővé teszi, hogy az áramlási sebesség és a szállítmány teljes mennyisége által meghatározott rendszeres időközönként mintát vegyenek. A legfontosabb annak biztosítása, hogy a szonda csúcsa a csővezeték középső harmadában helyezkedjen el.
A mintavételt a termékáramlás teljes ideje alatt kell végezni a mintavételi ponton, hogy biztosítható legyen az egyesített minta reprezentatív jellege.
Áramlási körülmények között történő mintavételkor a vezetékben lévő nyomásnak a gőznyomás felett kell lennie a kétfázisú körülmények elkerülése érdekében.
Az összetett mintavevő kis mintákat vesz a csővezetékből, és azokat egy mintavevő hengerbe fecskendezi. Ha a mintavevő egy áramlásmérőhöz van csatlakoztatva, az áramlással arányos mintákat lehet venni. Minden összetett mintavevő henger belső keverőberendezéssel rendelkezik.
|
Általános megjegyzések |
A folyékony minta a forrásból a tartály átöblítése és folyékony mintával való feltöltése révén kerül át a mintatartályba, majd a minta kb. 20%-át el kell vezetni, hogy annak kb. 80%-a maradjon meg a tartályban. A mintavétel a következő lépésekből áll:
- a mintavevő átvezető csövének átöblítése;
- a mintatartály mintavétel előtti alapos átöblítése. A tartályokat nem szabad túltölteni. Elegendő belső üres teret kell hagyni, hogy legyen hely a minta tágulására.
- A minta áthelyezése a tartályba (gázpalack).
- A minta elvezetése – hagyja kilépni a tartályból a felesleges folyadékot, és a párolgás első jelének észlelésekor zárja le a szelepet. Ha nem jelenik meg folyadék, dobja el a mintát, és töltse fel újra a mintatartályt.
Belső elvezető csővel nem rendelkező mintavételi tartályok esetében elfogadható alternatív eljárás a minta alábbiak szerinti lemérése:
- Töltse fel teljesen a mintatartályt, amíg enyhe túlfolyás nem következik be.
- A minta felmelegítése nélkül azonnal mérje le egy mérlegen a mintát tartalmazó tartályt, és jegyezze fel a bruttó tömeget.
- Gondosan, környezetvédelmi szempontból jóváhagyott módon vezesse el a folyadékot a függőleges helyzetben lévő tartály aljáról.
- Ezt követően mérje le a szellőztetett tartályt, és használja a tartály önsúlyát annak megbecslésére, hogy a minta mekkora része vezetődött el a tartályból. A minta kb. 20%-os elvezetődéséig ismételje meg a szellőztetést és a mérést.
A tartályok gázbiztosságát ellenőrizni kell (szivárgásvizsgálat). Miután a folyadékfelesleg el lett távolítva, és a minta térfogatának 80%-a maradt meg, pl. vízbe merítéssel ellenőrizze, hogy szivárog-e a tartály. Ha a mintavételi művelet során bármikor szivárgást észlel, a mintát el kell dobni.
Amennyiben követlen szellőztetés nem lehetséges, például a mintavételezés zárt, veszélyes helyen történik, gondoskodni kell arról, hogy a biztonságos helyen történő szellőztetést megelőzően a hőmérséklet ne emelkedjen; a mintát nagyobb tartályba kell áthelyezni, azonnali elemzést kell végezni vagy más biztonsági intézkedésekre kell sort keríteni.
Alternatív megoldásként a mintavétel úszódugattyús henger segítségével is elvégezhető, az alábbiak szerint: a folyékony szénhidrogénmintát nyomás alatt a forrásból átviszik egy mozgó dugattyús hengerbe. A dugattyús hengert úgy tervezték, hogy folyadékmintákat gyűjtsön a nyomás alatti folyadék (általában inert gáz) mintavételi nyomáson történő áthelyezésével. A dugattyú a minta és az inert gáz között zárórétegként szolgál. Az eljárás 20%-os inertgáz-térfogatot biztosít a minta biztonságos tárolásához és szállításához.
Kérjük, forduljon a laboratóriumhoz annak ellenőrzésére, hogy el tudják-e végezni a gáznemű minta elemzését.
|
Mintavételi űrlap |
Töltse ki a mintavételi űrlapot. Egy példányt csatoljon a mintákhoz, egyet pedig őrizzen meg nyilvántartási célokra.
|
Szállítás |
- A mintát megfelelően címkézni kell a kockázat jellegének jelzéséhez, lásd az Egészség és biztonság fejezetet.
- A biztonsági adatlap egy példányát mindig csatolni kell a mintához.
- A mintatartályt a szállítás során védeni kell a sérülésektől, és a szelepeket védősisakkal kell ellátni.
- A minta olyan anyag, amelynek szállítását az ADR szabályai vagy más vonatkozó szállítási előírások szabályozzák. A korlátozott mennyiségben csomagolt veszélyes árukra vonatkozó mentességek kombinált csomagok (belső és külső csomagolás olyan kombinációja, amely nem hajlamos a törésre vagy a lyukadásra) használata esetén alkalmazhatók, lásd az Általános részben található Szállítás című szakaszt: A minták kezelése: Szállítás.
- A szállítás során a mintatartályt védeni kell a minta esetleges túlnyomását előidéző hőmérséklettől.
- A szállítójárművet megfelelő tűzoltókészülékkel kell ellátni.
|
Tárolás |
- A mintát megfelelően címkézni kell a kockázat jellegének jelzéséhez, lásd az Egészség és biztonság fejezetet.
- A biztonsági adatlap egy példányát mindig csatolni kell a mintához.
- A mintatartályt a tárolás során védeni kell a sérülésektől, és a szelepeket védősisakkal kell ellátni.
- Hűvös és jól szellőző helyen, hőforrásoktól és a közvetlen napfénytől távol tárolandó.
- A tartályt tartsa szorosan lezárva és védve a veszteségek elkerülése érdekében. Minden olyan mintát el kell dobni, amelyet szivárgó tartályban tároltak.
- Tűzveszélyes anyagokhoz használjon szellőztetett szekrényt, ha rendelkezésre áll.
|