Magasban végzett munkára különféle területeken – kikötőkben vagy dokkokban, hajókon, repülőtereken vagy kereskedői telephelyeken és más ismeretlen helyeken – lehet szükség. A kockázatok minden esetben megegyeznek, és meg kell tenni ellenük a megfelelő óvintézkedéseket. Ha nem bizonyosodott meg arról, hogy a munka biztonságosan elvégezhető, ne kezdje meg a munkát mindaddig, amíg a megfelelő felszerelések és óvintézkedések rendelkezésre nem állnak, illetve bevezetésre nem kerültek.
1. Mit jelent a magasban végzett munka?
A magasban végzett munka olyan helyen végzett munkát jelent, ahol az óvintézkedések elmulasztása esetén fennáll a lezuhanás és a lezuhanás okozta sérülés veszélye.
Ha:
- a talajszintnél magasabban dolgozik;
- fennáll az emelt szintű terület (jármű, konténer vagy raktér) széléről való lezuhanás veszélye; illetve
- fennáll a talajszintről gödörbe vagy nyílásba való lezuhanás veszélye;
akkor munkája magasban végzett munkának minősül, mivel számolni kell a magasabb szintről alacsonyabb szintre való lezuhanás kockázatával.
Példák a magasban végzett munkára:
- közúti vagy vasúti jármű, illetve konténer rakodási területére való bejutás;
- közúti vagy vasúti tartálykocsi, illetve hajó vagy konténer tetején végzett munka (a vizsgálati nyílásfedelek ellenőrzéséhez);
- hajókra, tartályokba, silókba és tárolókba való bejutás létrával;
- munkaállványok – például állványzatok, toronyállványzatok, emelők, ollós emelőkosarak vagy dobogók – használata.
2. Milyen óvintézkedésekre van szükség?
Ne feledje: a magasban végzett munka lehet egyszeri alkalom vagy a munka rendszeres része is. Mindig azonosítson minden olyan feladatot, amelyekhez magasban végzett munka szükséges, hogy biztonságosan végezhesse el ezeket a feladatokat. A sérülések megelőzésének kulcsa, hogy a magasban végzett munkához kockázatértékelést kell végezni, hogy sor kerülhessen a megfelelő óvintézkedésekre.
A kockázatértékelések és a biztonságos munkavégzési gyakorlatok fontosak minden olyan tevékenység esetében, amely magasban végzett munkát tesz szükségessé.
3. Elkerülhető a magasban végzett munka szükségessége?
Bizonyos körülmények között a magasban végzett munka nem kerülhető el. A rakomány vizsgálatát és mintavételezését azonban mindig megfelelő területen kell végezni. Ez általában azt jelenti, hogy az árukat el kell távolítani a konténerből vagy közúti járműből, és a talajra, sima felületre kell helyezni, így elkerülve a magasban végzett munkát.
Ha ismeretlen helyen vagy helyzetben dolgozik, alaposan vizsgálja meg a kockázatokat, és addig ne kezdje meg a vizsgálatot és mintavételezést, amíg meg nem győződött arról, hogy az biztonságosan elvégezhető.
4. Megelőzhető a lezuhanás?
Igen, amennyiben:
- olyan helyen végzi a munkát, ami eleve biztonságos, például a szélei állandó védőkorláttal vagy mellvéddel vannak ellátva, illetve olyan üzemi területet vagy berendezést használ, amelyre rögzített, állandó védőkorlát van felszerelve;
- a megfelelő felszerelést használja. Ha nincs lehetőség egy már létező biztonságos munkahely használatára, vizsgálja meg a zuhanásvédelmi felszerelések használatának lehetőségét. A toronyállványzatok, emelők, ollós emelőkosarak vagy dobogók gyakran jól alkalmazhatók erre a célra, mivel munkafelületeik védőkorláttal vannak ellátva.
Ne használjon improvizált módszereket – például villástargoncára helyezett raklapot – a hozzáféréshez.
- Ha rendszeres hozzáférés szükséges, például közúti vagy vasúti tartálykocsik tetején lévő nyílásfedelek vizsgálatához, érdemes ilyen célú speciális platformok telepítését is megfontolni.
Amikor közúti vagy vasúti tartálykocsik tetején dolgozik és a hozzáféréshez a járműre rögzített eszközt használ, minden esetben ellenőrizze, hogy:
- a létra biztonságos, és a lehajtható részek a helyükre vannak rögzítve;
- a tetején lévő védőkorlátok fel vannak emelve és biztonságosak;
- megfelelő lábbelivel rendelkezik. Ne feledje, hogy nedves vagy fagyos idő, illetve kiömlés esetén a fémfelületek különösen csúszósak lehetnek.
Ahol csak lehetséges, kerülje a nem megfelelően kitámasztott vagy rögzítetlen létrák vagy állólétrák használatát.
- Az ideiglenes létrát lehetőség szerint a tetejénél kell rögzíteni, vagy az alsó részen egy munkatársnak kell tartania.
- A létrának meg kell felelnie a szakmai előírásoknak, és el kell bírnia a személy és az esetleges felszerelés súlyát.
- A létrát biztonságosan és a megfelelő szögben kell elhelyezni (ez gyakran jelölve van a létra oldalán).
- Ha nem lehet zuhanásvédelmi intézkedéseket tenni, akkor a magasság és/vagy a következmények minimálisra csökkentésével kell korlátozni a kockázatot.
Alaposan fontolja meg, hogyan viszi magával a mintavételi eszközöket és veszi le a mintát.
- Ha létrát használ, mindig három ponton kell érintkeznie a létrával. Fel- és lemászáskor mindkét keze legyen szabad.
- Ha a hozzáférés létrával történik, meg kell találnia a mintavételi eszközök és tárolóedények szállításának biztonságos módját. Ez történhet úgy, hogy hátizsákot használ vagy egy biztonságos helyről kötélen felhúzza azokat.
- Ha nem tud platformról mintát venni, csak a létráról, térdével kitámaszthatja magát vagy a testével a létrának támaszkodhat, de lehetőség szerint használjon inkább a létrához rögzített hevedert.
5. Enyhíthetők az esetleges lezuhanás következményei?
Elsőként mindig a lezuhanás elkerülését és megelőzését kell célul kitűznie, mielőtt olyan intézkedésekhez folyamodna, amelyek csupán a következmények minimálisra csökkentését vagy korlátozását teszik lehetővé.
- Ilyen intézkedés például a biztonsági hálók elhelyezése, mivel ezek minimálisra csökkentik a sérülés kockázatát, ha valaki lezuhan.
- A heveder vagy zuhanásgátló felszerelés szintén minimálisra csökkenti a sérülések kockázatát, de használata speciális telepítési eljárásokat és képzést igényel.
6. Milyen további intézkedések szükségesek a lezuhanás kockázatának csökkentéséhez?
Ha a magasban végzett munkához kapcsolódó felszerelést használ, meg kell győződnie arról, hogy:
- az adott felszerelés megfelel a nemzetközi vagy az európai szabványoknak;
- a felszerelést rendszeresen ellenőrzik és megfelelően karbantartják;
- a felszerelést használó személyek megfelelő képzést kaptak a biztonságos használatról; és
- a munkavégzés megfelelő biztonsági felügyelet alatt történik.
A létrák normál használata nem foglalja magában a zuhanásmegelőzést, és a következmények minimalizálását célzó intézkedéseket. Ezért a feladat alacsony kockázatával és rövid időtartamával képesnek kell lennie indokolni azt, hogy az alternatív felszerelés választása nem volt ésszerűtlen.
7. Megállapította, hogy vannak-e törékeny felületek?
Különös figyelmet kell fordítani a magasban végzett munka területén vagy annak közelében található törékeny anyagokra, mivel ezek fokozzák a kockázatot. A törékeny felület eltörhet, ha valaki ilyen felületen dolgozik vagy ilyen felületre zuhan. Törékeny felületnek számítanak például a rostszálas és azbesztcement tetőfedő lemezek, egyes tetőablakok, valamint a silókban lévő hídszerkezetű anyagok is.
Ügyeljen arra, hogy:
- kerülje a törékeny felületeken vagy azok közelében végzett munka, illetve a rajtuk való áthaladás szükségességét, például úgy, hogy alulról (toronyállványzatról), illetve felülről (emelőkosárból) dolgozik;
- előzze meg a zuhanást úgy, hogy rögzített, védőkorláttal ellátott járófelületeket használ a törékeny azbesztcement tetőkön való áthaladáshoz, illetve használjon megfelelő, védőkorláttal ellátott munkaállványokat, ha törékeny felületek közelében dolgozik;
- minimalizálja a lezuhanás következményeit hálók, légzsákok vagy zuhanásgátló eszközök használatával.
8. Vannak további kockázatai is a magasban végzett munkának?
Ne feledje, hogy a magasban végzett munka egyéb kockázatokat is növelhet:
- A hozzáféréshez választott eszközök használata során tetők vagy más szerkezetek közelébe kerülhet. Az eszközök használata előtt mindig végezzen ellenőrzést, és mindig viseljen fejvédelmet.
- Csúszásveszély: a felületeken további kockázatot jelent a víz, jég vagy kiömlött anyagok jelenléte.
- Botlásveszély: a hozzáféréshez használt eszközök kábelei, kötelei vagy egyéb elemei botlásveszélyt jelenthetnek.
- Áramütés: a hozzáféréshez választott eszközök használata során elektromos felsővezetékek közelébe kerülhet. A fémtornyokat és egyéb berendezéseket távol kell tartani a felsővezetékektől, függetlenül azok feszültségétől vagy használati módjától.