Magasban végzett munkára különféle területeken – kikötőkben vagy dokkokban, hajókon, repülőtereken vagy kereskedői telephelyeken és más ismeretlen helyeken – lehet szükség. A kockázatok minden esetben megegyeznek, és meg kell tenni ellenük a megfelelő óvintézkedéseket. Ha nem bizonyosodott meg arról, hogy a munka biztonságosan elvégezhető, ne kezdje meg a munkát mindaddig, amíg a megfelelő felszerelések és óvintézkedések rendelkezésre nem állnak, illetve bevezetésre nem kerültek.



1. Mit jelent a magasban végzett munka?

A magasban végzett munka olyan helyen végzett munkát jelent, ahol az óvintézkedések elmulasztása esetén fennáll a lezuhanás és a lezuhanás okozta sérülés veszélye.

Ha:
akkor munkája magasban végzett munkának minősül, mivel számolni kell a magasabb szintről alacsonyabb szintre való lezuhanás kockázatával.

Példák a magasban végzett munkára:


2. Milyen óvintézkedésekre van szükség?

Ne feledje: a magasban végzett munka lehet egyszeri alkalom vagy a munka rendszeres része is. Mindig azonosítson minden olyan feladatot, amelyekhez magasban végzett munka szükséges, hogy biztonságosan végezhesse el ezeket a feladatokat. A sérülések megelőzésének kulcsa, hogy a magasban végzett munkához kockázatértékelést kell végezni, hogy sor kerülhessen a megfelelő óvintézkedésekre.

A kockázatértékelések és a biztonságos munkavégzési gyakorlatok fontosak minden olyan tevékenység esetében, amely magasban végzett munkát tesz szükségessé.



3. Elkerülhető a magasban végzett munka szükségessége?

Bizonyos körülmények között a magasban végzett munka nem kerülhető el. A rakomány vizsgálatát és mintavételezését azonban mindig megfelelő területen kell végezni. Ez általában azt jelenti, hogy az árukat el kell távolítani a konténerből vagy közúti járműből, és a talajra, sima felületre kell helyezni, így elkerülve a magasban végzett munkát.

Ha ismeretlen helyen vagy helyzetben dolgozik, alaposan vizsgálja meg a kockázatokat, és addig ne kezdje meg a vizsgálatot és mintavételezést, amíg meg nem győződött arról, hogy az biztonságosan elvégezhető.



4. Megelőzhető a lezuhanás?

Igen, amennyiben:

Ne használjon improvizált módszereket – például villástargoncára helyezett raklapot – a hozzáféréshez.

Amikor közúti vagy vasúti tartálykocsik tetején dolgozik és a hozzáféréshez a járműre rögzített eszközt használ, minden esetben ellenőrizze, hogy:

Ahol csak lehetséges, kerülje a nem megfelelően kitámasztott vagy rögzítetlen létrák vagy állólétrák használatát.

Alaposan fontolja meg, hogyan viszi magával a mintavételi eszközöket és veszi le a mintát.



5. Enyhíthetők az esetleges lezuhanás következményei?

Elsőként mindig a lezuhanás elkerülését és megelőzését kell célul kitűznie, mielőtt olyan intézkedésekhez folyamodna, amelyek csupán a következmények minimálisra csökkentését vagy korlátozását teszik lehetővé.




6. Milyen további intézkedések szükségesek a lezuhanás kockázatának csökkentéséhez?

Ha a magasban végzett munkához kapcsolódó felszerelést használ, meg kell győződnie arról, hogy:

A létrák normál használata nem foglalja magában a zuhanásmegelőzést, és a következmények minimalizálását célzó intézkedéseket. Ezért a feladat alacsony kockázatával és rövid időtartamával képesnek kell lennie indokolni azt, hogy az alternatív felszerelés választása nem volt ésszerűtlen.



7. Megállapította, hogy vannak-e törékeny felületek?

Különös figyelmet kell fordítani a magasban végzett munka területén vagy annak közelében található törékeny anyagokra, mivel ezek fokozzák a kockázatot. A törékeny felület eltörhet, ha valaki ilyen felületen dolgozik vagy ilyen felületre zuhan. Törékeny felületnek számítanak például a rostszálas és azbesztcement tetőfedő lemezek, egyes tetőablakok, valamint a silókban lévő hídszerkezetű anyagok is.

Ügyeljen arra, hogy:


8. Vannak további kockázatai is a magasban végzett munkának?

Ne feledje, hogy a magasban végzett munka egyéb kockázatokat is növelhet:


Az ebben a részben található iránymutatást általános emlékeztetőnek szántuk azokra a kockázatokra, amelyekkel a vizsgálati és mintavételezési folyamatok során esetenként számolni kell, valamint a szükséges biztonsági felszerelésekre és óvintézkedésekre.
További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat.


Változatok
Verzió Időpont Módosítások
1.0 12.10.2012. Első verzió
1.1 15.07.2020 Update - text revision, new text in paragraphs 4 and 5