1. Úvod

Jak je patrno z úvodu do obecných zásad, existuje mnoho kategorií nebezpečných látek, přičemž pro označování, balení, skladování a přepravu všech takových materiálů platí různé právní předpisy.

S nebezpečnými látkami se můžete setkat také v okolním nebo pracovním prostředí. Povolené zboží by mělo splňovat všechna tato pravidla, a pokud musíte provést jeho kontrolu a odběr vzorků, měl by vám být předložen bezpečnostní list.

Můžete však také narazit na nesprávně deklarované či nedovolené zboží. V takovém případě je důležité chápat příslušná rizika a přijmout vhodná opatření.



2. Co je nebezpečná látka?

Nebezpečná látka je jakýkoli materiál, který vám může přímo nebo nepřímo způsobit újmu. S nebezpečnými látkami se můžete setkat buď během odběru vzorků nebo v pracovním prostředí, v němž provádíte odběr vzorků.
Nebezpečné věci jsou nebezpečné látky, které jsou přepravovány. Vztahují se na ně předpisy ADR a měly by být dokumentovány a označeny. Existuje mnoho odkazů na nebezpečné látkynebezpečné věci, z praktického hlediska je však třeba s nimi zacházet stejně a přijmout nezbytná preventivní opatření. Pokud nejste vyškoleni k tomu, abyste s nimi nakládali, neměli byste vstupovat do nebezpečného prostředí nebo se pokoušet odebírat vzorky zboží, jestliže je deklarovaným nákladem. Odběr vzorků určitého zboží musí provádět pouze kvalifikovaní pracovníci nebo dodavatelé. Z některých druhů zboží by vzorky nikdy neměly být odebírány.

Obecně se materiály, které se přepravují, označují jako nebezpečné věci. Pokud jde o odběr vzorků, je pro vás z praktického hlediska malý rozdíl. Všechny jsou nebezpečné.

Pro správné pochopení významu pojmu „nebezpečná látka“ budeme definovat každé slovo zvlášť.

„Nebezpečné“ látky jsou obvykle klasifikovány a označovány jako látky, jež patří do jedné z těchto kategorií:
„Látkou“ mohou být:
Nebezpečnou látkou může být tedy cokoli, co by potenciálně mohlo způsobit zranění nebo škodu lidem a/nebo na majetku.



3. Jak poznám, že je látka nebezpečná?

V souladu s vnitrostátními a evropskými právními předpisy by obvykle měly být všechny nebezpečné chemické látky někde na svém obalu označeny. Štítek obsahuje značku podobnou jedné ze značek uvedených zde a úplné podrobnosti o rizicích spojených s daným produktem a o nezbytných preventivních opatřeních při manipulaci s ním. H-věty a P-věty jsou uvedeny zde.

VŽDY SI MUSÍTE PŘEČÍST ŠTÍTEK A ŘÍDIT SE PŘÍSLUŠNÝMI POKYNY.

Okamžitě identifikovat bude možné pouze správně zabalené a označené zboží. Pokud přijdete do styku s jakýmkoli druhem látky, který nedokážete identifikovat, nikdy nepředpokládejte, že je daná látka bezpečná.

Pamatujte: některé druhy nebezpečných látek nejsou lidským okem viditelné (např. plyny, výpary a mikroorgamismy).



4. Neoznačené nebezpečné látky

Zatímco legální náklad by měl být vždy označen odpovídajícím označením, můžete se setkat s nedeklarovaným nebo neznámým zbožím, které je rovněž nebezpečné.

S nebezpečnými látkami se můžete setkat také ve svém pracovním prostředí. Ty mohou nabývat kterékoli z výše uvedených forem.

Pokud máte podezření, že jste se setkali s nebezpečnou látkou v oblasti, kde pracujete, měli byste tuto oblast okamžitě opustit, dokud nejste přesvědčeni, že můžete v práci bezpečně pokračovat, buď proto, že máte vhodné ochranné prostředky, nebo se přesvědčíte, že oblast nebezpečné látky neobsahuje.



5. Kde najdu další informace?

Další informace o různých druzích nebezpečných látek jsou k dispozici v těchto pododdílech:


6. Co když jsem byl vystaven nebezpečné látce?

Pokud si myslíte, že jste byli v průběhu práce vystaveni nebezpečné látce, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc/radu a informovat svého nadřízeného.

Měli byste o incidentu informovat ostatní, aby nedošlo k další expozici vůči této látce.



Další informace naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.
Pokyny v tomto oddíle mají sloužit k obecnému připomenutí různých druhů nebezpečí, s nimiž se lze při kontrole zboží a odběru vzorků setkat, jakož i bezpečnostního vybavení, jež byste měli používat, a preventivních opatření, která je třeba přijmout.


Revize
VerzeDatumZměny
1.012. 10. 2012První verze
1.130. 3. 2019Aktualizace – zrušeny R-věty a S-věty, opravy textu
1.230. 1. 2020Aktualizace – doplněna kapitola „Neoznačené nebezpečné látky“
1.315. 7. 2021Aktualizace – změna textu, doplněna kapitola 5