1. Co je to?

Nebezpečné prostředí je obvykle zrakem nerozpoznatelné a vyplývá ze změny složení celého ovzduší nebo jeho části, zejména v uzavřeném nebo špatně větraném prostoru. Může být způsobena únikem pocházejícím ze zboží nebo chemickou reakcí mezi zbožím a životním prostředím nebo být výsledkem nějakého procesu. V důsledku toho může být prostředí toxické a způsobit poškození plic nebo sliznic. V některých případech může vykazovat nedostatek kyslíku, což vede k udušení.

Výparyjsou vylučovány látkami, které procházejí určitými procesy (např. jsou zahřívány). Některé výpary mohou být pouze dráždivé, zatímco jiné mohou být toxické.

Mlhy jsou tvořeny částicemi látek, jež jsou přenášeny vzduchem v kapičkách (obvykle vody). Kapičky se mohou usazovat na podlaze, která je pak kluzká, a na oknech či svítidlech, čímž se zhoršuje viditelnost.

Výpary i mlha mohou být při vdechování nebezpečné.



2. Kde se s nimi můžeme setkat?

S nebezpečným prostředím se můžete setkat na mnoha místech. Nejčastěji se jedná o:
Pamatujte: výpary mohou zůstat v kádích, nádržích, sudech apod. ještě dlouho po odstranění obsahu a při vstupu do uzavřených nebo špatně větraných prostor je tomu třeba věnovat zvýšenou pozornost.



3. A co fumiganty?

Fumiganty jsou nebezpečné látky, se kterými se s největší pravděpodobností setkáte. Používají se k likvidaci hlodavců a škodlivého hmyzu v kontejnerech. Tato likvidace fumiganty se provádí často předtím, než jsou kontejnery přepraveny do EU. Pokud nejsou kontejnery po příjezdu řádně vyvětrány, výpary v nich mohou být velmi nebezpečné pro všechny, kdo v nich pracují. Existují tři běžné druhy fumigantů, z nichž každý je nebezpečný jiným způsobem:

Methylbromid (brommetan): vysoce toxická chemická látka, která se často používá jako fumigant, zejména v kontejnerech se zeminou či dřevem. Přestože je methylbromid prudce jedovatá látka, příznaky otravy se mohou objevit až po několika hodinách. Patří mezi ně:
I krátkodobá expozice výparům metylbromidu může přivodit nepříjemné pocity, včetně bolestí hlavy, očí a žaludku či snížené citlivosti nohou. Ty mohou trvat několik dní a jejich závažnost závisí na koncentraci látky a na délce expozice. Dlouhodobá expozice methylbromidu může mít za následek dokonce smrt.

Fosfid hlinitý (fosfan): pelety fosfidu hlinitého se používají k fumigaci kontejnerů s potravinami, tabákem a jiným rychle se kazícím zbožím během přepravy. Pelety se během cesty rozkládají a uvolňují plynný fosfan, který ničí škůdce a pak se za dva nebo tři týdny rozptýlí. Nebezpečné jsou situace, kdy:
Nesprávně fumigované kontejnery se občas dováží z Afriky, Jižní Ameriky a Středního a Dálného východu. Fosfan je sice bezbarvý plyn, ale vydává nepříjemný zápach, který připomíná zkaženou rybu. Při vdechnutí může vyvolat zánět dýchacích cest a poškodit centrální nervovou soustavu. Mezi příznaky patří třas, nutkání na zvracení, zvracení, bolesti hlavy a bolest žaludku. Ve vážných případech může dokonce dojít ke kómatu či smrti.

Kyanovodík: tento fumigant je méně rozšířený než methylbromid a fosfid hlinitý, ale je obzvláště nebezpečný. Jeho zápach připomíná mandle. I při nízké koncentraci může způsobovat závratě, nucení na zvracení, bolesti hlavy a bolesti žaludku a vést k bezvědomí a paralýze. Vdechování vysoce koncentrovaného kyanovodíku může rychle vést k smrti.

Pokud jde o manipulaci s fumigovanými kontejnery, viz: bezpečnost práce v docích a nákladních prostorech – kontrola nákladu a kontejnerů.



4. Jaké škody mohou způsobit?

Nebezpečné prostředí, výpary a mlhy obvykle způsobují škody po vdechnutí do dýchacího ústrojí tím, že napadají plíce, mozek, nervovou soustavu a další orgány. Mohou však také představovat jiná nebezpečí:


5. Co lze udělat pro snížení rizik?

Jestliže pracujete v uzavřeném prostoru, např. na lodi, mohou tam být přítomny nebezpečné výpary nebo plyny. Za použití přístroje pro monitorování plynů kontrolujte, jaká je hladina kyslíku v ovzduší a zda nejsou přítomny nebezpečné výpary.

Protože mnoho druhů výparů a některé druhy mlhy nejsou viditelné, je nejdůležitější vědět, kdy a kde mohou pravděpodobně vzniknout.

V prostorách obchodníků je často na místech, kde hrozí nebezpečí, vyvěšeno patřičné upozornění. Pokud není zabezpečeno řádné větrání a vy musíte na těchto místech pracovat, když se pravděpodobně budou tvořit výpary či mlhy, musíte používat vybavení pro ochranu dýchacích cest.

Upozornění:
Jestliže pracujete v uzavřeném prostoru, např. na lodi, mohou tam být přítomny nebezpečné výpary nebo plyny. Za použití přístroje pro monitorování plynů kontrolujte, jaká je hladina kyslíku v ovzduší a zda nejsou přítomny nebezpečné výpary.



6. Hořlavé prostředí

Hořlavé plyny, páry a mlhy se vytvářejí či používají v mnoha průmyslových procesech. Nejsou-li pod řádnou kontrolou, mohou způsobit závažný výbuch nebo požár. Místa s takovým prostředím se nazývají nebezpečné zóny a dělí se do tří kategorií:
Hlavním požadavkem je zabránit jakékoli možnosti vznícení tohoto prostředí tím, že z těchto zón vyloučíme všechny možné zdroje vznícení.

Některé z těchto zdrojů, např. zápalky, zapalovače a zapálené cigarety, jsou zřejmé, jiné už méně. Ke vznícení hořlavého prostředí může dojít také za přítomnosti:
Kdykoli je v nebezpečné zóně třeba použít nějaké elektrické zařízení nebo ruční nářadí, je nutno přijmout zvláštní opatření. Musíte se seznámit s bezpečnostními předpisy daného obchodníka a řídit se jimi.

V případě rizika, že by určité prostředí mohlo být hořlavé, musíte používat „jiskrově bezpečné“ vybavení.

Viz bezpečnostní svítilny a jiskrově bezpečné vybavení.



Další informace naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.
Pokyny v tomto oddíle mají sloužit k obecnému připomenutí různých druhů nebezpečí, s nimiž se lze při kontrole zboží a odběru vzorků setkat, jakož i bezpečnostního vybavení, jež byste měli používat, a preventivních opatření, která je třeba přijmout.


Revize
VerzeDatumZměny
1.012. 10. 2012První verze
1.215. 7. 2021Aktuální verze