1. Co znamená jiskrově bezpečné?
Všechna elektrická zařízení, která jsou "vnitřně bezpečná" jsou zařízení speciálně konstruovaná tak, aby nebyla schopna, i v případě závady, způsobit elektrickou jiskru dostatečnou k vyvolání výbuchu v hořlavé atmosféře.
Z tohoto důvodu mají bezpečnostní svítilny obvykle pouzdro z plastu a odkryty nejsou žádné kovové části. Mají plastové čočky, jež jsou prakticky nerozbitné a jsou navrženy tak, aby se předtím, než se odšroubuje kryt svítilny (např. kvůli výměně baterií), přerušil elektrický obvod.
Všechny svítilny a jiná zařízení pro použití v hořlavých nebo výbušných prostorech musí být "jiskrově bezpečné" a musí splňovat buď národní normy pro jiskrově bezpečné (bez-jiskrové) elektrické přístroje nebo evropskou normu.
Svítilnu nebo jiné zařízení nepoužívejte, pokud pochybujete o jeho provedení.
Varování:
- Svítilny s gumovým nebo plastovým pouzdrem, které můžete koupit v obchodě, většinou nejsou jiskrově bezpečné svítilny. Nesmí se používat v potenciálně hořlavém nebo výbušném prostředí.
- Funkce svítilny na mobilním telefonu je též nevhodná – telefony nemají být používány v žádném prostoru, kde je vyžadována jiskrově bezpečná svítilna.
2. Jak zařízení používat?
Bezpečnostní svítilny a komunikační zařízení (pokud se použijí) se mají dát k dispozici všem zaměstnancům, kteří pracují na místech, kde je riziko požáru nebo výbuchu.
Dříve než se zařízení použije v potenciálně nebezpečném prostoru, je nutné se ujistit, že:
- správně funguje,
- žádné její části nejsou uvolněné či nechybí,
- není třeba vyměnit baterie,
- ve svítilně je jen takový typ baterií, který je certifikován pro danou svítilnu, a
- zařízení je řádně uzavřeno.
Nikdy se během setrvání v nebezpečném prostoru nesnažte svítilnu otevřít, abyste vyměnili baterie či žárovku. Pokud naleznete nějakou závadu, opusťte nebezpečný prostor před tím než se ji pokusíte opravit, nebo si obstarejte svítilnu, která funguje.
3. Bez-jiskrové nástroje
Je-li požadováno použití nástrojů v potenciálně hořlavých nebo výbušných prostorech, nesmějí být schopny vyvolat jiskru. K dispozici jsou, pokud jsou potřeba, speciálně konstruované nástroje.
4. Jak o ně pečovat?
Udržujte všechna zařízení čistá a v době, kdy je nepoužíváte, je skladujte na chladném a suchém místě. Vybité baterie co nejdříve vyjměte, aby nevytekly a nezpůsobily případné poškození svítilny.
Pokud právě zařízení nepoužíváte, vyjměte z něho baterie a uložte je na chladném, suchém místě. Náhradní baterie si obstarejte vždy maximálně na dva měsíce dopředu, aby baterie zůstaly „čerstvé“.
Mohou být použity dobíjecí baterie nebo zařízení s vestavěnými dobíjecími bateriemi – nabíjecí zařízení však musí být před použitím opatřeno krytem.