Přístavy se řadí mezi potenciálně nejnebezpečnější místa, na nichž musí celníci pracovat. Kromě zřejmých nebezpečí spojených s prací v blízkosti vody se v přístavech vždy vyskytuje mnoho dalších věcí, jež mohou způsobit újmu na zdraví, včetně:
- pohybujících se vozidel a plavidel,
- mostových jeřábů a strojového zařízení pro zvedání kontejnerů,
- nebezpečných látek,
- těžkých strojů,
- kluzkých povrchů,
- nebezpečí zakopnutí (např. uvazovací lana lodí, palety atd.),
- lidí (turisté atd.).
1. Nebezpečí spojená s dopravou
1.1 Obecně
Doprava v přístavech a nákladních prostorech může přinášet různá nebezpečí. Platí tam sice mnoho standardních pravidel silničního provozu a pro vozidla jsou vyhrazeny a jasně označeny cesty, ale nebezpečí hrozí více než na normální silnici. V tomto oddíle jsou popsány některé z běžnějších druhů vozidel, s nimiž se můžete setkat, rizika, jež představují, a způsoby, jakými se lze vyhnout zranění.
Při řízení vozidla v přístavu nezapomínejte, že jde o místo, kde platí normální pravidla silničního provozu, ale kde hrozí také jiná nebezpečí. Nepovažujte přístav za prostor bez omezení, v němž můžete jezdit, jak se vám zachce. Parkujte pokud možno v dostatečné vzdálenosti od přístavní hrany.
1.2 S jakými druhy vozidel se lze setkat?
V přístavech a nákladních prostorech se setkáte s celou řadou dopravních prostředků a strojů (vozidel) od vysokozdvižných vozíků a elektrických koleček přes automobily a těžká nákladní vozidla až po pojízdné jeřáby či obkročné přepravníky. Mnoho míst je navíc napojeno na železniční síť pro přepravu osob a/nebo nákladu.
Zaměstnanci přístavů a pracovníci, kteří manipulují s náklady, musí vykládání nákladu, jeho uskladňování nebo doručování provádět velmi rychle. V takových chvílích si dávejte pozor na rychle se pohybující vozidla. Abyste nebyli zraněni, měli byste se nejlépe od těchto vozidel držet v dostatečné vzdálenosti. K dispozici by měly být jasně vyznačené bezpečné trasy pro pěší. Pokud potřebujete pracovat v prostoru, kde je zákaz vstupu, vždy o tom informujte provozovatele pracoviště. Provozovatel následně na vaši přítomnost upozorní všechny své řidiče. Nezapomeňte jim oznámit, že jste svou práci skončili, aby mohli znovu začít pracovat běžným způsobem.
1.3 Jaká rizika hrozí?
Pojízdné jeřáby a zvedací zařízení: Pracovníci, kteří obsluhují tato zařízení, často ze svých kabin špatně vidí a nemusí být schopni pozorně sledovat chodce. Ve vnitřních prostorách, např. v tranzitních halách, může navíc hrozit riziko naftových nebo benzinových výparů. Vždy o své přítomnosti informujte nadřízeného obsluhy těchto strojů. Obvykle se může spojit s pracovníkem, který obsluhuje zařízení, pomocí vysílačky.
Obkročné jeřáby a stohy kontejnerů: obkročné jeřáby lze ovládat na dálku nebo dokonce přes počítač. V místech, kde se stohují kontejnery, je mezi stohy někdy velmi špatně vidět nebo není vidět vůbec. Nevstupujte do prostoru pro stohování kontejnerů, dokud nejsou dokončeny všechny operace.
Elektricky ovládaná vozidla: patří mezi ně vysokozdvižné vozíky, elektrická kolečka a vozidla ovládaná pěšími osobami. Jsou obzvláště nebezpečná, protože:
- jsou téměř nehlučná,
- jsou schopna vyvinout poměrně vysoké rychlosti,
- často neumožňují řidiči plný výhled.
Nebezpečná jsou zejména:
- při použití ve vnitřních prostorech, kde je zboží naskládáno v řadách, jelikož řidič má ještě omezenější výhled,
- při práci v úzkých skladovacích prostorách, kde může chybně vypočítaný manévr shodit jiné zboží nebo celý skladovací regál,
- pokud ve stejném prostoru pracuje více než jeden. Výstražné zvuky, jako jsou zpětné indikátory, se mohou zaměnit.
Musíte Vám být naprosto jasné, kde manipulační vozík operuje, a nelze spoléhat na řidiče, že Vás pozoruje.
Nebezpečná jsou zejména při použití ve vnitřních prostorech, kde je zboží naskládáno v řadách, jelikož řidič má ještě omezenější výhled.
Železnice: práce v blízkosti železnice může být obzvláště nebezpečná. Vlaky se v přístavech sice nebudou pohybovat vysokou rychlostí, ale přesto potřebují několik set metrů, aby se úplně zastavily. Nebezpečí může dále zvýšit elektrický proud z nadzemního vedení nebo přívodních kolejnic.
Ostatní vozidla: v přístavech a nákladních prostorech se mohou pohybovat také jiná vozidla, např. soukromé automobily, autobusy a nákladní vozy. Ty se musí držet vyznačených tras. Nákladní automobily nebo remorkéry používané k transportu kontejnerů v přístavech se mohou náhle uvést do pohybu nebo změnit směr.
1.4 Co lze udělat pro snížení rizik?
Vždy noste oděvy s vysokou viditelností a snažte se pokud možno pracovat ve dvojicích.
Pamatujte: držet se v bezpečné vzdálenosti od vozidel v přístavech je vaše odpovědnost. Chodci nemají přednost.
Pokud chodíte pěšky, vždy se držte vyznačených bezpečných cest pro pěší. Nepřibližujte se k velkým strojům, jako jsou pojízdné jeřáby a obkročné přepravníky. Obsluha stroje vás nemusí zaznamenat.
Do míst, kde je zákaz vstupu, můžete vstoupit pouze se souhlasem provozovatele.
Nejbezpečnější je vyhýbat se všem místům, kde by se mohla pohybovat vozidla, zejména větší vozidla, jejichž řidiči by mohli mít omezený výhled nebo kterým by mohlo chvíli trvat, než se zastaví. Pokud musíte v těchto místech pracovat, sledujte blikající žlutá výstražná světla, jež vás upozorní na pohybující se vozidla, a vždy buďte tváří k protijedoucím vozidlům.
2. Kontroly vozidel
2.1 Obecné rady
Na prohlídky všech druhů vozidel se vztahují následující body:
- všechny nástroje a zařízení, které používáte pro práci na vozidlech, musí být vhodné pro zamýšlené použití. Zařízení by mělo být vyrobeno podle norem ISO/EN, zejména pokud bude pravděpodobně použito v hořlavém nebo výbušném prostředí,
- nikdy byste neměli pracovat sami,
- musíte si sundat všechny šperky, prsteny, náhrdelníky atd.,
- vždy se ujistěte, že řidič/obsluha vozidla ví, co děláte, takže nehrozí, že by se vozidlo dalo do pohybu:
- zajistěte klíče,
- na volant dejte upozornění,
- ubezpečte se, že je zatažena parkovací brzda,
- zabezpečte kola klíny,
- v případě potřeby odpojte elektrické systémy (to by měl udělat odborník),
- buďte opatrní v blízkosti airbagů, pokud jsou nainstalovány,
- používejte vhodné osobní ochranné prostředky, včetně:
- ochrany rukou,
- ochrany hlavy,
- dalších ochranných prostředků,
- Nikdy nepracujte pod nepodloženými částmi vozidla, a pokud je uvnitř vozidla používán vysokozdvižný vozík, ujistěte se, že vozidlo unese jeho hmotnost,
- Dbejte na to, aby byly všechny prostory dobře větrané a aby z nich byly odstraněny veškeré fumiganty. (Pokud bylo vozidlo fumigováno a poté odvětráno, mělo by o tom existovat osvědčení.)
- V případě pochybností používejte zařízení pro monitorování plynů.
- Zjistěte povahu přepravovaného zboží, abyste vyhodnotili všechna rizika.
2.2 Doplňující informace pro silniční a železniční cisterny
- Pokud provádíte kontrolu na střeše nákladního vozidla nebo cisterny, používejte vždy vhodnou plošinu nebo bezpečný způsob přístupu – nepoužívejte přenosné nebo nezabezpečené žebříky (viz práce ve výškách).
- Na vozidla vystupujte, pouze pokud jste prošli příslušným výcvikem a pokud byla přijata patřičná opatření pro případ pádu (např. jsou připraveny popruhy pro zachycení pádu). Střecha vozidla může být kluzká.
- Dejte pozor na prostor nad vámi – můžete pracovat v blízkosti nadzemního elektrického vedení nebo stropu, pokud pracujete v hale určené pro prohlídky.
- Cisterny mohly být naloženy nebo vyloženy pod tlakem a v takovém případě může být stále přítomen zbytkový tlak. Nepokoušejte se odstranit inspekční poklopy, dokud si nejste jisti, že byl tlak vypuštěn – v každém případě je lepší požádat o jejich odstranění řidiče.
- Některé zboží, které je obvykle pevné, je přepravováno v kapalném stavu při zvýšené teplotě. To vytváří riziko opaření nebo popálenin.
3. Kontroly nákladu a kontejnerů
3.1 Obecně
Obecné prohlídky nákladu, zejména v kontejnerových terminálech a skladech, s sebou nesou celou řadu nebezpečí, přičemž některými z nich se zabývají jiné části tohoto oddílu.
Tato část obsahuje konkrétnější pokyny pro některá z těchto nebezpečí.
3.2 Jaká nebezpečí je třeba mít na paměti?
Kontrolu nákladu byste vždy měli provádět na bezpečném a k tomuto účelu vyhrazeném místě – nikoli v prostorech pro stohování kontejnerů nebo v provozních prostorech, kde by vás mohla ohrožovat pohybující se vozidla. Pracujte pokud možno ve dvojicích.
3.3 Vnější prohlídky kontejnerů
- Pokud potřebujete prohlédnout kontejner zespodu, dbejte na to, aby byl umístěn na pevném podkladu, např. na skeletovém přívěsu; ten však musí být připojen k tahači, aby do něj nenarazilo jiné vozidlo.
- V žádném případě neprovádějte prohlídky kontejnerů, jež jsou na zvedacím zařízení, např. na vysokozdvižných vozících nebo obkročných přepravnících.
- Vrchní část kontejneru je třeba kontrolovat za použití plošiny nebo – pokud není k dispozici – pomocí vestavěných žebříků a můstků nebo samostatného schodiště (viz oddíl o práci ve výškách).
- Přenosné žebříky by se neměly používat.
- Dávejte pozor – na kontejneru může být kluzko.
3.4 Otevření a vnitřní prohlídky kontejnerů či nákladních vozidel
- Přečtěte si všechny štítky na zboží uvnitř – může být samo o sobě nebezpečné.
- Vždy noste ochranné oděvy, jako jsou rukavice, a používejte ochranné krémy.
- Nepokoušejte se otvírat kontejnery sami, s výjimkou mimořádných situací. Kromě rizik, která představují padající předměty ze špatně zabalených zásilek, mohou být stále přítomny nebezpečné fumiganty. Držte se v dostatečné vzdálenosti.
- Vykládat a znovu nakládat kontejnery a nákladní vozidla musí vyškolení a zkušení zaměstnanci přístavu.
- Pamatujte: nikdo nesmí kvůli úspěšnému provedení práce ohrozit svou bezpečnost.
- Nezapomínejte, že na kontejnerech mohou být předměty, jako např. dřevěné špalky pro přidržení plachty anebo v zimě těžké kusy ledu.
- Vždy se ujistěte, že vstoupit do kontejneru je bezpečné – zeptejte se, zda byl kontejner vyvětrán, aby nebyly přítomny žádné nebezpečné výpary. K dispozici by mělo být osvědčení o tom, že kontejner neobsahuje zdraví škodlivé plyny.
- Pokud začnete cítit nevolnost, okamžitě prostor opusťte.
- Buďte obzvláště opatrní v případě chladicích kontejnerů. Pokud byly odděleny od vozidla, mohou obsahovat kapalný dusík, který je do nich přiváděn k udržení nízké teploty.
- Do kontejnerů nevstupujte a neprovádějte prohlídky chladicích jednotek, dokud si nejste jisti, že je to bezpečné a že byl přerušen přívod elektrické energie. Dbejte na to, aby kolega věděl, že jste v kontejneru.
- Nemanipulujte s elektrickým připojením. Můžete neúmyslně ovlivnit teplotu uvnitř kontejneru.
- Oděvy pověšené v plastových obalech/taškách se mohou zdát neškodné, ale pokud na vás spadnou, mohou být velmi nebezpečné – můžete se udusit!
- Pokud musíte hýbat s obsahem, buďte opatrní na svá záda! Dodržujte pravidla bezpečného zvedání předmětů. Přesouvání zboží byste měli nechat na zaměstnancích přístavu, s výjimkou mimořádných situací.
3.5 Na co si ještě dávat pozor?
Provozovatelé pracovišť budou mít svá vlastní bezpečnostní pravidla včetně opatření v případě mimořádných situací (tj. opatření pro případ požáru nebo opatření první pomoci). Ujistěte se, že tato opatření znáte a řídíte se jimi.
Pamatujte:
- obzvláště nebezpečné jsou obkročné přepravníky, jež se používají pro zvedání kontejnerů. Pohybují se poměrně tiše a velkou rychlostí a jejich obsluha má jen velmi omezený výhled. Musíte se od nich držet v dostatečné vzdálenosti. Dávejte si také pozor, kudy chodíte,
- pokud to není naprosto nezbytné, nechoďte mezi stohy kontejnerů nebo nákladu, a musíte-li do tohoto prostoru vstoupit, učiňte tak jen s předchozím souhlasem provozovatele,
- bez povolení provozovatele neberte do provozních prostor terminálů motorová vozidla. Dokumentace, která provází kontejner nebo vozidlo, by vám měla poskytnout informace o zboží uvnitř. Pokud tomu tak není, obsah by měl být vždy jasně vyznačen na kontejneru.
4. S jakými dalšími druhy nebezpečí se lze setkat?
Riziko | Opatření |
Nebezpečí zakopnutí
Zakopnout můžete o mnoho věcí, například:
- proklady, ocelové pásy atd.,
- palety a jiné balení – celé nebo poškozené,
- krabice a bedny,
- kotvící lana lodí, úvazné kůly a jiné příslušenství.
|
Buďte všímaví, dávejte si pozor na nebezpečí zakopnutí.
- Pokud je to možné, vyčistěte před zahájením práce pracoviště od věcí, o které byste mohli zakopnout.
- Zvláštní pozornost věnujte lanům a kotvicím lanům v blízkosti okraje nábřeží.
|
Kluzké povrchy
Jako příklad takových povrchů lze uvést kovové povrchy, jako jsou:
- lávky nebo chodníky nebo
- poklopy průlezů.
Dávejte pozor také na rozlitý a vysypaný náklad, včetně:
- kapalin,
- zrní,
- olejů,
- ledu,
- poškozeného ovoce, ryb atd.
|
Buďte velmi opatrní, když přecházíte přes kluzké povrchy, zejména pokud jsou mokré.
- Vhodná obuv sníží riziko uklouznutí.
- Pokud to lze, měl by se okamžitě v případě úkapů použít vhodný sorbent.
- Pokud je to praktické, mělo by se před zahájením práce uklidit.
|
Stísněné prostory
Stísněné (uzavřené) prostory se obvykle nacházejí na palubě lodí, ale mohou se též vyskytovat v docích:
- skladovací prostory a přístupové cesty k silům atd.;
- strojovny na portálových jeřábech nebo jiných zařízeních pro manipulaci s nákladem, jako jsou dopravníky;
- zapečetěné kontejnery.
Ty mohou představovat širokou škálu nebezpečí, včetně:
|
Nikdy nevstupujte do stísněných prostor bez odpovídajícího výcviku a vybavení.
- Před vstupem do jakéhokoli uzavřeného prostoru by se mělo provést posouzení rizika a mělo by se vyžádat povolení od odpovědné osoby.
- Měl by se použít přístroj pro měření kyslíku nebo přístroj pro monitorování plynů.
- Dýchací přístroj nebo nouzové zařízení pro podporu života může být vyžadováno, pokud nelze prostor důkladně odvětrat.
|
Chladírenské sklady:
Komerční mrazící zařízení mohou být udržována při teplotě nižší než -22 °C.
- Náhlá expozice může způsobit šok.
- Dlouhodobá expozice může způsobit omrzliny.
|
Je třeba mít plán bezpečné práce. Nezapomínejte:
- Vždy někoho informovat, že vstupujete do chladicích prostor – abyste si byli jisti, že v nich nezůstanete uzamčeni,
- používat vhodné osobní ochranné prostředky,
- dodržovat hygienické a bezpečnostní předpisy.
|
Nádoby pod tlakem
Nádoby pod tlakem, včetně pivních sudů atd., mohou při nesprávném otevření explodovat.
- Náhodné nebo nesprávné zacházení s tlakovými ventily může vést k trvalému zranění, zejména na obličeji nebo k poškození sluchu.
|
Nikdy se nepokoušejte otevřít nádobu pod tlakem, pokud nemáte vhodné nástroje a školení.
V případě potřeby se obraťte na odborníka.
|
Práce v blízkosti železnice
S dalšími druhy nebezpečí se lze setkat na vlakových seřadištích či v blízkosti železničních tratí.
- Vlaky se mohou rozjet bez varování, a od určité vzdálenosti od lokomotivy, i skoro bezhlučně.
- Dokonce i pomalu jedoucí vlaky ujedou značnou vzdálenost, než zastaví.
- V posunovacích dvorcích mohou být jednotlivé vagóny posunovány na pozice i bez lokomotivy.
- Nadzemní elektrické vedení je obzvláště nebezpečné, protože je v něm velmi vysoké napětí (25 000 V nebo více).
|
- O své přítomnosti vždy informujte pracovníky železnice a práci nezačínejte, dokud vás neujistí, že je to bezpečné.
- Vždy noste oděvy s vysokou viditelností.
- Pro přechod přes koleje používejte jen vyznačená místa.
- Napájení proudem na některých místech zajišťuje přívodní kolejnice pod vysokým napětím. Vyhýbejte se těmto kolejnicím, jakož i vodě či předmětům v jejich blízkosti.
- Kolejnice překračujte a nechoďte mezi nimi.
- Obcházejte stojící vagóny a nechoďte mezi nimi.
- Celý systém je třeba považovat za „živý“, dokud vás pracovník železnice neinformuje, že byl vypnut přívod proudu.
- Vždy se držte od nadzemního elektrického vedení alespoň tři metry (včetně všech nástrojů, které používáte, zejména dlouhých tyčí nebo jiných nástrojů pro provádění kontroly).
- Pokud je něco na elektrickém vedení nebo z něj něco visí (např. rampouchy, dráty, šňůry atd.), nepřibližujte se k němu a okamžitě to ohlaste pracovníkovi železnice.
- Nikdy nepracujte nad nadzemním elektrickým vedením. Dříve než začnete pracovat, je třeba přemístit vagón na bezpečné místo nebo vypnout přívod proudu.
|