1. K čemu slouží?

Dýchací přístroj se liší od ochrany dýchacích orgánů a je určen pouze na pomoc lidem, kteří se dostanou do potíží. Dýchací přístroj není určen k obecnému použití jako ochrana proti výparům nebo plynům.

Dýchací přístroj se poskytuje osobám, které vstupují do uzavřených prostor (pokud se dané prostředí považuje za bezpečné). Uzavřené prostory se vyskytují hlavně na lodích, ale lze na ně narazit také na pevnině (např. letištní tunely). Jde o prostory, v nichž může být nedostatek kyslíku (nebo mohou být naopak obohacené kyslíkem) nebo které obsahují hořlavé či toxické výpary.

Pokyny k postupům, jež je třeba přijmout při vstupu do uzavřeného prostoru, a instrukce pro používání dýchacího přístroje naleznete v oddíle Bezpečnost práce na plavidlech.

Pamatujte! Účelem dýchacího přístroje není umožnit vám práci v nebezpečném prostředí.

Dýchací přístroj vám má pomoci bezpečně vyklidit uzavřený prostor, pokud vás přístroj pro monitorování plynů upozorní na problém s ovzduším. Jestliže se v uzavřeném prostoru dostanete do potíží, pomůže vám zůstat naživu, dokud vás nezachrání záchranná služba.



2. Jaké druhy existují?

Obecně se používají dva odlišné druhy dýchacích přístrojů:
Kromě dýchacího přístroje můžete také v uzavřených prostorech potřebovat spolu s přístrojem pro monitoring plynů ještě bezpečnostní kapesní svítilnu, bezpečností postroj, záchranná lana a vodící lana.



3. Jak ho používat?

Nesmíte používat žádný druh dýchacích přístrojů, pokud jste nebyli lékařsky vyšetřeni a úspěšně neabsolvovali příslušný výcvik.

Více podrobností o školeních, zdravotních prohlídkách a způsobu použití dýchacích přístrojů vám poskytnou vaše vnitrostátní správní orgány.

Dýchací přístroj nesmíte používat, pokud máte vousy nebo pokud obvykle nosíte brýle – do lícnice nesmí pronikat vzduch.



4. Jaká jsou jeho omezení?

Dýchací přístroj vás má pouze udržet naživu, dokud se nedostanete z uzavřeného prostoru nebo vás nevyprostí záchranná služba. V žádném případě byste neměli pokračovat v prohledávání, když na sobě máte dýchací přístroj.

Nepokoušejte se zachraňovat kolegy, kteří uvízli v uzavřeném prostoru – k tomu je určena záchranná služba.



5. Jak o něj pečovat?

Kontroly a údržba: postupy zkoušení a kontroly všech druhů dýchacích přístrojů jsou uvedeny v právních předpisech vaší země. Mezi základní požadavky patří:
  1. vizuální kontrola upínacích pásků, lícnice, ventilů a tlakových nádob;
  2. kontrola tlaku v tlakových nádobách; a
  3. kontrola objemového průtoku a kvality vzduchu přiváděného do „záchranného“ přístroje.
Všechny tyto kontroly je třeba provádět alespoň jednou za měsíc. Na údržbu přístrojů lze uzavřít smlouvu. O podrobné informace požádejte pracovníka odpovědného za zařízení.

Záznamy: musíte vést deník se záznamy o každé provedené důkladné kontrole a zkoušce, včetně:
Záznamy můžete vést v jakékoli podobě, ale musí být k dispozici k nahlédnutí pro každého, kdo je chce vidět. Záznamy by se měly uchovávat po dobu pěti let.

Bezpečnostní postroje, záchranná lana a vodící lana: před jejich použitím vizuálně zkontrolujte, zda nejeví známky opotřebení. Po použití vyčistěte záchranná a vodící lana podle pokynů výrobce.

Opětovné plnění tlakových nádob: byla-li nádoba používána po libovolně dlouhou dobu, je třeba ji okamžitě vyřadit z užívání a znovu naplnit. To se týká jak přístrojů ELSA, tak přístrojů pro udržení života.



Pokyny v tomto oddíle mají sloužit k obecnému připomenutí různých druhů nebezpečí, s nimiž se lze setkat při kontrole zboží a odběru vzorků, jakož i bezpečnostního vybavení, jež byste měli používat, a preventivních opatření, která je třeba přijmout.
Více informací naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.


Revize
Verze Datum Změny
1.0 12.10.2012 První verze
1.1 15.07.2020 Aktualizace – textová revize; nový text v článku ELSA