Pracovat ve výškách můžete být nuceni v mnoha různých situacích, ať už v přístavu nebo doku, na palubě plavidla, na letišti, nebo v prostorách podniku či na jiném neznámém místě. Rizika jsou stejná a je třeba přijmout nezbytná bezpečnostní opatření. Pokud nejste přesvědčeni, že můžete pracovat bezpečně, práci nevykonávejte, dokud se neubezpečíte, že máte k dispozici vhodné vybavení a že byla podniknuta nutná opatření.
1. Co je práce ve výškách?
Práce ve výškách je práce na jakémkoli místě, z něhož byste – při nepřijetí bezpečnostních opatření – mohli spadnout a zranit se.
Pokud:
- pracujete nad úrovní terénu,
- byste mohli spadnout z okraje vyvýšeného prostoru (vozidlo, kontejner nebo nákládací rampa) nebo
- byste mohli spadnout z úrovně terénu do otvoru v podlaze nebo do díry v zemi,
- pracujete ve výšce; jedná se o každou situaci, kdy byste mohli spadnout z jedné úrovně na druhou.
Příklady práce ve výšce:
- vstup na ložnou plochu silničního nebo železničního vozidla nebo kontejneru,
- práce na střeše silniční nebo železniční cisterny, na plavidle nebo kontejneru (kontroly inspekčních poklopů),
- použití žebříku nebo dvojitého žebříku pro přístup na loď, cisternu, silo nebo skladovací zásobník,
- použití pracovních plošin, jako jsou lešení, věžová lešení, zvedací plošiny, nůžkové zvedáky a schůdky.
2. Jaká bezpečnostní opatření je třeba přijmout?
Pamatujte: práce ve výšce může být jednorázová nebo může být součástí vašich běžných úkolů. Ujistěte se, že víte, které úkoly vyžadují práci ve výšce, abyste je mohli vykonávat bezpečně. Klíčem k prevenci zranění při práci ve výšce je provést posouzení rizik s cílem přijmout správná bezpečnostní opatření.
U všech činností, jejichž součástí je práce ve výškách, je třeba trvat na posouzení rizik a dodržování pravidel bezpečnosti práce.
3. Můžete se vyhnout nutnosti pracovat ve výškách?
V některých situacích nemusí být možné vyhnout se práci ve výšce. Kontrolu nákladu a odběr vzorků byste však vždy měli provádět na vhodném místě. Obvykle to znamená, že zboží je třeba vyložit z kontejneru nebo silničního vozidla a položit na zem na rovnou plochu, čímž se potřebě pracovat ve výšce vyhnete.
Pokud pracujete v neznámém prostředí nebo situaci, měli byste pečlivě zvažovat rizika a neprovádět kontrolu a odběr vzorků, dokud si nejste jisti, že je to bezpečné.
4. Můžete zabránit pádu?
Ano, můžete, a to tak, že budete:
- používat stávající pracoviště, které je již bezpečné, např. pracoviště s trvalým ochranným zábradlím nebo zídkou kolem okrajů, nebo místo či zařízení, kolem něhož je postaveno trvalé ochranné zábradlí,
- používat pracovní vybavení. Pokud nemůžete použít stávající pracoviště, zvažte, zda můžete použít pracovní vybavení, abyste zabránili pádu osob. Běžnými příklady vybavení, které poslouží k tomuto účelu, jsou věžová lešení, schůdky, zvedací plošiny a nůžkové zvedáky, jejichž pracovní plošiny mají ochranné zábradlí.
Při volbě metod přístupu neimprovizujte – nepoužívejte např. palety na vysokozdvižném vozíku.
- Pokud potřebujete na některé místo pravidelný přístup, např. pro kontrolu poklopů na silničních nebo železničních cisternách, měli byste zvážit instalaci speciálních přístupových plošin.
Při práci na silničních nebo železničních cisternách s přístupem k vozidlu vždy zkontrolujte, že:
- žebřík je zajištěn a všechny sklopné části jsou náležitě zajištěny;
- horní zábradlí byla zvednuta a zajištěna;
- máte vhodné obutí. Nezapomeňte, že pokud je mokro, mrazivo nebo došlo k úkapu, kovové povrchy mohou být obzvláště kluzké.
Vyhýbejte se pokud možno používání neupevněných nebo nezabezpečených žebříků a dvojitých žebříků.
- Dočasné žebříky by měly, pokud to lze, být zajištěny nahoře nebo by je měl zajistit dole kolega.
- Žebřík musí být na profesionální úrovni, aby unesl hmotnost osoby s veškerým vybavení.
- Žebřík musí být umístěn bezpečně a ve správném úhlu (to je často označeno na boku žebříku).
- Pokud nemůžete přijmout opatření k zamezení pádu, musíte se snažit omezit riziko minimalizací výšky a/nebo následků.
Pečlivě zvažte, jak ponesete vzorkovací zařízení a jak budete odebírat vzorek.
- Při použití žebříků byste měli držet žebřík alespoň na třech místech. Při stoupání nebo sestupu budete potřebovat obě ruce volné.
- Tam, kde je přístup po žebříku, musíte najít bezpečný způsob, nošení vzorkovacích nástrojů a vzorkovnic. To lze pomocí vhodných přepravek nebo brašen nebo vytažením po dosažení bezpečné plošiny.
- Pokud je nutné vzorek odebírat přímo ze žebříku, spíše než z plošiny, musíte být schopen se opřít kolenem nebo celým tělem o žebřík, ale vždy se upřednostňuje použití postroje připevněného k žebříku.
5. Můžete minimalizovat následky pádu?
Nejprve se musíte pokusit vyhnout se a zabránit pádu, než přistoupíte k opatřením, jimiž jen minimalizujete nebo omezujete následky.
- Jedním z příkladů takových opatření jsou bezpečnostní sítě, které by měly minimalizovat riziko zranění osoby při pádu.
- Zranění minimalizuje také vybavení pro zachycení pádu (polohovací postroj), ale to si vyžaduje speciální nasazení a výcvik.
6. Jaká další opatření jsou zapotřebí ke snížení rizika pádu?
Pokud používáte jakékoli vybavení pro práci ve výšce, musíte se rovněž ujistit, že:
- odpovídá mezinárodním nebo evropským normám,
- je pravidelně kontrolované a dobře udržované,
- osoby, které ho používají, jsou proškoleny tak, aby ho používaly bezpečně, a
- práce probíhá pod dohledem, aby lidé pracovali bezpečně.
Obvyklé použití žebříků nebo dvojitých žebříků nezahrnuje opatření k předcházení pádů či minimalizaci následků. Musíte proto být schopni prokázat, že nebyl důvod zvolit jiné vybavení, neboť úkol představuje malé riziko a má krátké trvání.
7. Zkontrolovali jste, zda některé povrchy nejsou křehké?
Musíte velmi dobře vědět o všech křehkých materiálech na místě nebo blízko místa, kde pracujete ve výšce, protože jejich přítomnost zvyšuje riziko. Křehký povrch se může snadno prolomit, když na něm někdo pracuje nebo na něj spadne. Typickými příklady jsou vláknocementové a azbestocementové střešní krytiny, mnoho střešních oken, ale také materiály používané na přemostění v silech.
Ujistěte se, že jste:
- předešli nutnosti pracovat na křehkém povrchu či v jeho blízkosti nebo potřebě přes něj přecházet, např. tím, že pracujete z nižší úrovně s použitím věžového lešení nebo z vyšší úrovně pomocí zvedací plošiny,
- zabránili možnosti pádu tím, že používáte pevné můstky se zábradlím pro přechod přes křehké azbestocementové střechy nebo vhodné pracovní plošiny se zábradlím pro práci na křehkém povrchu nebo v jeho blízkosti,
- minimalizovali následky pádu pomocí sítí, airbagů nebo vybavení pro zachycení pádu.
8. Jsou s prací ve výškách spojena nějaká další rizika?
Nezapomínejte, že práce ve výškách může zvyšovat také jiná rizika:
- vybavení pro zabezpečení přístupu vás může dostat do blízkosti nízkých stropů nebo jiných konstrukcí. Situaci vždy před použitím vybavení zkontrolujte a noste prostředky pro ochranu hlavy;
- nebezpečí uklouznutí: povrchy mohou být navíc nebezpečné kvůli vodě, ledu nebo rozlitým látkám;
- nebezpečí zakopnutí: vybavení pro zabezpečení přístupu může mít kabely, lana nebo jiné prvky, o které můžete zakopnout;
- usmrcení elektrickým proudem: vybavení pro zabezpečení přístupu by vás mohlo dostat do blízkosti nadzemního vedení elektrické energie. Kovové konstrukce nebo jiné vybavení je třeba udržovat v dostatečné vzdálenosti od všech kabelů nadzemního elektrického vedení bez ohledu na jejich napětí nebo použití.