Pracovat ve výškách můžete být nuceni v mnoha různých situacích, ať už v přístavu nebo doku, na palubě plavidla, na letišti, nebo v prostorách podniku či na jiném neznámém místě. Rizika jsou stejná a je třeba přijmout nezbytná bezpečnostní opatření. Pokud nejste přesvědčeni, že můžete pracovat bezpečně, práci nevykonávejte, dokud se neubezpečíte, že máte k dispozici vhodné vybavení a že byla podniknuta nutná opatření.



1. Co je práce ve výškách?

Práce ve výškách je práce na jakémkoli místě, z něhož byste – při nepřijetí bezpečnostních opatření – mohli spadnout a zranit se.

Pokud:

Příklady práce ve výšce:


2. Jaká bezpečnostní opatření je třeba přijmout?

Pamatujte: práce ve výšce může být jednorázová nebo může být součástí vašich běžných úkolů. Ujistěte se, že víte, které úkoly vyžadují práci ve výšce, abyste je mohli vykonávat bezpečně. Klíčem k prevenci zranění při práci ve výšce je provést posouzení rizik s cílem přijmout správná bezpečnostní opatření.

U všech činností, jejichž součástí je práce ve výškách, je třeba trvat na posouzení rizik a dodržování pravidel bezpečnosti práce.



3. Můžete se vyhnout nutnosti pracovat ve výškách?

V některých situacích nemusí být možné vyhnout se práci ve výšce. Kontrolu nákladu a odběr vzorků byste však vždy měli provádět na vhodném místě. Obvykle to znamená, že zboží je třeba vyložit z kontejneru nebo silničního vozidla a položit na zem na rovnou plochu, čímž se potřebě pracovat ve výšce vyhnete.

Pokud pracujete v neznámém prostředí nebo situaci, měli byste pečlivě zvažovat rizika a neprovádět kontrolu a odběr vzorků, dokud si nejste jisti, že je to bezpečné.



4. Můžete zabránit pádu?

Ano, můžete, a to tak, že budete:

Při volbě metod přístupu neimprovizujte – nepoužívejte např. palety na vysokozdvižném vozíku.
Při práci na silničních nebo železničních cisternách s přístupem k vozidlu vždy zkontrolujte, že: Vyhýbejte se pokud možno používání neupevněných nebo nezabezpečených žebříků a dvojitých žebříků.

Pečlivě zvažte, jak ponesete vzorkovací zařízení a jak budete odebírat vzorek.



5. Můžete minimalizovat následky pádu?

Nejprve se musíte pokusit vyhnout se a zabránit pádu, než přistoupíte k opatřením, jimiž jen minimalizujete nebo omezujete následky.




6. Jaká další opatření jsou zapotřebí ke snížení rizika pádu?

Pokud používáte jakékoli vybavení pro práci ve výšce, musíte se rovněž ujistit, že:

Obvyklé použití žebříků nebo dvojitých žebříků nezahrnuje opatření k předcházení pádů či minimalizaci následků. Musíte proto být schopni prokázat, že nebyl důvod zvolit jiné vybavení, neboť úkol představuje malé riziko a má krátké trvání.



7. Zkontrolovali jste, zda některé povrchy nejsou křehké?

Musíte velmi dobře vědět o všech křehkých materiálech na místě nebo blízko místa, kde pracujete ve výšce, protože jejich přítomnost zvyšuje riziko. Křehký povrch se může snadno prolomit, když na něm někdo pracuje nebo na něj spadne. Typickými příklady jsou vláknocementové a azbestocementové střešní krytiny, mnoho střešních oken, ale také materiály používané na přemostění v silech.

Ujistěte se, že jste:


8. Jsou s prací ve výškách spojena nějaká další rizika?

Nezapomínejte, že práce ve výškách může zvyšovat také jiná rizika:


Pokyny v tomto oddíle mají sloužit k obecnému připomenutí různých druhů nebezpečí, s nimiž se lze setkat při kontrole zboží a odběru vzorků, jakož i bezpečnostního vybavení, jež byste měli používat, a preventivních opatření, která je třeba přijmout.
Více informací naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.


Revize
Verze Datum Změny
1.0 12.10.2012 První verze
1.1 15.07.2020 Aktualizace – textové změny, nový text v odstavcích 4 a 5