1. K čemu slouží?
Ochrana hlavy vás má chránit v situacích, kdy hrozí riziko, že by vás mohl zasáhnout padající předmět a/nebo že hlavou udeříte o pevný, nepohyblivý předmět (např. tam, kde je málo místa pro hlavu).
2. Jaké druhy existují?
Obecně existují dva druhy ochrany hlavy:
- ochranné přilby – které musí splňovat vnitrostátní nebo odpovídající evropské normy a měly by být v tomto ohledu příslušným způsobem uvnitř skořepiny označeny. Pohlcují energii nárazu díky částečnému zničení nebo poškození skořepiny a náhlavní vložky nebo vnitřní ochranné výstelky. V případě potřeby na ně lze připevnit chrániče sluchu a/nebo ochranný štít, a
- přilby chránící při nárazu hlavou – plastová výztuha pro použití uvnitř jednotných čepic nebo polstrování. Jsou pohodlnější než ochranné přilby, ale jsou určeny jen pro méně silné nárazy. Neposkytují stejnou úroveň ochrany jako ochranné přilby a nesmí se místo nich nosit tam, kde jsou ochranné přilby povinné.
Všechny odkazy na ochranu hlavy v tomto oddíle se týkají jak ochranných přileb, tak přileb chránících při nárazu hlavou. Jak uvidíte, existují některá pravidla, která se vztahují konkrétně jen na ochranné přilby. Veškeré podrobnosti jsou uvedeny níže.
3. Jaká jsou její omezení?
Účelem ochranné přilby je pouze chránit hlavu před údery a padajícími předměty. Je třeba si uvědomit, že pokud jsou tyto předměty obzvláště těžké nebo padají z velké výšky, může stále dojít k poškození krku nebo páteře.
Každou přilbu, u níž došlo k silnému nárazu, je třeba vyměnit, i když na ní nejsou patrné žádné známky poškození.
Pamatujte: Plastové prostředky pro ochranu hlavy mají určitou životnost. Datum výroby je vyznačeno uvnitř přilby. Provozní životnost přilby se může lišit, ale může být až 5 let, v závislosti na materiálu a typu přilby. Tato živostnost by se měla pravidelně kontrolovat, i to i v případě, že je s přilbou dobře zacházeno.
4. Kde se musí používat prostředky pro ochranu hlavy?
V souladu s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví jsou stanovena některá místa, na nichž se musí používat ochranné přilby. Na povinné použití ochrany hlavy upozorňují značky podobné těm, jež jsou uvedeny
zde.
Nejběžnějším místem, kde musí pracovníci nosit ochranu hlavy, jsou přístavy, ale přilby mohou být nutné i v některých skladech nebo tam, kde strojní zařízení nebo lidé pracují ve výšce..
Při návštěvě podniku byste měli o takových místech přesně vědět. Ochranné přilby mohou být povinné v továrních provozech, na staveništích a obecně v průmyslových prostorech.
Předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví přímo nevyžadují, aby stejně jako v případě ochranných přileb existovala místa, kde by byly povinné přilby chránící při nárazu hlavou. Pokud vám však váš nadřízený přikázal, že musíte při práci používat přilbu chránící při nárazu hlavou jako preventivní opatření ke snížení rizika zranění, používejte ji.
Pamatujte: zapínejte si podbradní pásek. Pokud tak neučiníte, mohli byste přilbu ztratit v nevhodnou chvíli. Ujistěte se také, že vnitřní náhlavní opěra je nastavena tak, aby přilba na hlavě správně seděla. Je-li vnitřní náhlavní opěra příliš velká nebo příliš malá, kontaktujte vašeho dodavatele a požádejte o jinou.
5. Jak o ně pečovat?
Ochranu hlavy je třeba udržovat čistou, ale neumývejte ji silnými čisticími prostředky. Pokud přilbu používá více než jedna osoba, je vhodné po každém použití vytírat vnitřek přípravkem s mírným dezinfekčním účinkem.
V žádném případě se ochranné přilby nesmí pomalovávat, zdobit lepicí páskou, popisovat fixy ani úmyslně škrábat, protože se tím poškodí.
Ochranné přilby byste měli pravidelně kontrolovat, abyste zjistili, zda nejeví známky opotřebení. O těchto kontrolách je třeba vést záznamy.
Nejsou-li právě používány, skladujte všechny prostředky ochrany hlavy na chladném, tmavém místě. Neměly by se vystavovat silnému slunečnímu záření ani extrémnímu horku či chladu.
6. A co motocyklistické přilby?
Ochranná helma je obvykle povinná při jízdě na motocyklu a cyklistická přilba při jízdě na kole. V místech, kde se musí používat ochranné přilby, však tyto druhy přileb nejsou přijatelnou náhradou.