1. Co je látka dráždící kůži?
„Látka dráždící kůži“ je látka, která vyvolává zánět kůže a především nemoc zvanou dermatitida. Tyto látky se v závislosti na své schopnosti způsobit dermatitidu dělí do dvou skupin:
- primárně dráždivé látky vyvolávají zánět kůže přímo na místech, s nimiž přijdou do styku,
- sekundárně dráždivé látky mají podobné účinky po déle trvající expozici, přičemž zánět se neomezuje na určitou část těla.
2. Co je dermatitida?
Dermatitida je kožní onemocnění, které může mít mnoho symptomů a může být různě závažné. Začíná obvykle podrážděním a zarudnutím kůže a někdy také opuchnutím postiženého místa. Občas se pak objeví puchýřky, po jejichž prasknutí může dojít k hnisavé infekci. Postižena může být kterákoli část těla, která přijde do styku s dráždivou látkou. Dermatitida se zpravidla vyskytuje na rukou a pažích, ale pokud není postižený lékařsky ošetřen, může se rozšířit i na jiné části těla; její nejvážnější účinky se často projevují až po delší době.
Existují dva hlavní typy:
- Dráždivá kontaktní dermatitida: K ní může dojít rychle po kontaktu se silnou dráždivou látkou nebo se slabšími dráždivými látkami dlouhotrvajícím opakovaným kontaktem. Dráždivé látky mohou být chemické, biologické, mechanické nebo fyzikální. Opakovaný a dlouhodobý kontakt s vodou (např. více než 20 omytí rukou za směnu nebo mokré ruce po dobu delší než 2 hod.) může způsobit též dráždivou dermatitidu.
- Alergická kontaktní dermatitida: K ní může dojít, pokud se u poškozeného vyvine alergie na danou látku. Pokud dojde k "senzibilizaci", je pravděpodobné, že jakýkoli kontakt s danou látkou způsobí alergickou kontaktní dermatitidu. Senzibilizátory kůže jsou často též dráždivé.
3. Které látky dráždí kůži?
Kůži může podráždit celá řada látek, ale většina z nich spadá do jedné z těchto skupin:
- Minerální oleje: podráždění kůže mohou vyvolat všechny druhy olejů, včetně nafty a dalších palivových olejů, ačkoli ne všechny jsou v tomto ohledu stejně nebezpečné. Oleje způsobují druh dermatitidy známý jako „olejová akné“, při níž se na kůži objevují pupínky nebo vřídky tam, kde došlo k ucpání pórů a k hnisavé infekci. Olejová akné obvykle postihuje pouze ta místa, jež byla v přímém kontaktu s olejem či oděvem potřísněným od oleje.
- Chemické látky: některé chemické látky, zejména silné alkálie (žíraviny) a některé kyseliny, pronikají kůží a vytvářejí vředy nebo „díry“, které se jen pomalu hojí. Patří mezi ně:
- výbušniny,
- některé prostředky na hubení hmyzu,
- kyselina chromová,
- chlorované naftaleny a bifenyly,
- chromany,
- dichromany,
- soli niklu,
- urychlovače vulkanizace,
- sloučeniny rtuti,
- formaldehyd, obzvláště silná dráždivá látka, jež může vyvolat těžkou formu dermatitidy.
- Rozpouštědla a odmašťovací přípravky: ty mohou způsobit dermatitidu tím, že rozpouští přirozený kožní maz. Kůže se jejich působením rovněž stává náchylnější k poškození vlivem jiných látek. Zahrnují:
- parafín,
- terpentýn,
- ropné produkty,
- trichlorethylen,
- a další rozpouštědla.
- Produkty z dehtu, smoly a černouhelného dehtu: dlouhodobá expozice smole a dehtu může mít za následek vznik bradavic nebo vředů, jež se mohou stát zhoubnými.
- Ostatní látky: je známo, že dermatitidu způsobuje i dlouhodobý kontakt s některými dalšími látkami/ předměty, včetně:
- cukru,
- některých tvrdých dřev,
- některých druhů antibiotik,
- cementu,
- některých druhů květin.
- Kyselé a zásadité (alkalické) materiály: Stupnice pH vede od nejkyselenějších (0,0) až po nejzásadnější (14,0) Hodnota pH lidské kůže je obvykle neutrální nebo mírně kyselá (přibližně pH 7). Mnoho běžných produktů jen ale zásaditější nebo kyselejší povahy, jejichž delší expozice může způsobit dermatitidu.
Během běžného odběru vzorku, je nepravděpodobné, že budete dlouhodobě vystavení působení těchto látek. Pokud ale dojde k rozlití nebo poškození obalu, se Vaše oblečení a osobních ochranné pomůcky mohou kontaminovat zdánlivě neškodnými potravinami, které pak zvýší riziko dlouhodobé expozice.
Pamatujte: pracujete-li dlouhou dobu v nadměrném horku a vlhkosti, může se vaše kůže stát náchylnější k infekci.
4. Co lze udělat pro snížení rizik?
Je snadnější dermatitidě předcházet než ji léčit. Preventivní opatření se dají rozdělit do tří hlavních skupin:
- Ochrana z hlediska prostředí: tento druh ochrany znamená nahradit nebezpečnou látku něčím, co nemůže způsobit podráždění kůže. Protože však s větší pravděpodobností narazíte na nebezpečné látky v prostorách podniků, nebude taková ochrana obecně možná. Pomoci může také větrání nebo odsávání prachu.
- Osobní ochrana: styk kůže s dráždivými látkami mohou omezit bezpečnostní prostředky (např. rukavice a ochranné krémy), ale vždy je lepší chránit nejen kůži, nýbrž také oděvy, jež budou pravděpodobně v kontaktu s nebezpečnou látkou. Kontaminace oblečení, jež se dotýká kůže, vede totiž k prodloužení expozice dané látce a zhoršuje tak její účinky. Tření s oděvy (např. v oblasti límce, manžet či pasu) může způsobovat vtírání a následné prosakování dráždivé látky do kůže. Oblečením může prostupovat také prach, který může dráždit kůži po smíchání s potem. K tomu obvykle dochází pouze na místech, na nichž se člověk nejvíce potí, tedy např. v podpaží a v oblasti třísel.
- Očista po expozici: Jde o omytí rukou a jiné zasažené pokožky nebo, pokud je to nutné, osprchování, aby se zajistilo, že zbytky dráždivých látek byly smyty nebo odstraněny z oblečení a osobních ochranných pomůcek.
Více informací naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.