1. Co je azbest?

Azbest je přirozeně se vyskytující minerál s tenkými, odolnými vlákny. Je používán v mnoha průmyslových odvětvích, protože jeho vlákna jsou vynikající izolátory (odolné vůči teplu, ohni a chemikáliím, a nevedou elektřinu). Často se používá pro zpevnění cementu a dalších materiálů.

Jedná se však o obzvláště nebezpečnou látku (klasifikovanou jako karcinogen kategorie 1A v nařízení (ES) č. 1272/2008) o klasifikaci, balení a označování chemických látek). Pokud jsou výrobky obsahující azbest narušeny, mohou být vdechnuta malá vlákna, což v průběhu času vede k onemocněním, jako je azbestóza, mezoteliom, a další formy rakoviny.



2. Jaké druhy existují?

Existuje několik druhů azbestu:
Krokydolit a amozit jsou dva nejnebezpečnější druhy azbestu – vdechnutí jejich vláken představuje největší riziko pro zdraví. Od používání krokydolitu se od 70. let 20. století postupně upouštělo. Krokydolit však často zůstává ve starších stavbách.

Pamatujte: azbest nikomu neublíží, pokud se s ním nemanipuluje. Nebezpečný je pouze v případě, že se do něj řeže, vrtá nebo se nějakým způsobem poškodí.



3. Kde se s ním lze setkat?

Azbest lze stále nalézt v některých budovách jako izolaci a byl používán také v brzdovém obložení nebo v izolaci potrubí a kotlů (např. na lodích). Může být ještě v některých starších budovách, ale v rámci jejich renovace je postupně odstraňován. Azbest se v současné době obecně využívá velmi málo, protože jsou k dispozici méně nebezpečné alternativy. Setkat se s azbestem můžete stále v některých starších budovách, v nichž pracujete nebo jež navštívíte – např. v lihovarech, a na některých lodích, zejména ze zemí, které nejsou členy EU.



4. Jaké škody může způsobit?

Azbest je nebezpečný pouze tehdy, když se rozpadne na vlákna a ta jsou roznášena vzduchem jako azbestový prach. Jsou-li vdechnuta, mohou tato vlákna způsobovat vážná onemocnění. Jejich výskyt je však mezi lidmi, kteří nejsou vystaveni velkému množství azbestu, vzácný. Kvůli azbestu onemocní hlavně osoby, jež s ním pracují nebo pracovaly na pravidelné bázi.
Onemocnění, jež souvisí s azbestem, se projeví po dlouhé době. Příznaky azbestózy se mohou objevit po 10 až 20 letech a příznaky rakoviny způsobené azbestem dokonce až po 40 letech.



5. Jsou všechna azbestová vlákna nebezpečná?

Přijde na to. Nejdůležitějším faktorem je velikost vláken, která musí být dost malá na to, aby se dala vdechnout, ale také příliš velká na to, aby se dala vydechnout. Z toho důvodu jsou obecně nejvíce nebezpečná vlákna krokydolitu a amozitu. Nebezpečná vlákna jsou definována ve směrnici 2009/148/ES. Bezpečnější je vycházet z předpokladu, že nebezpečí představují všechna azbestová vlákna! To však platí pouze v případě, že je vdechnete – neexistují žádné důkazy, že by bylo možné onemocnět z vody kontaminované azbestem.



6. Právní předpisy týkající se azbestu

Směrnice 1999/77/ES zakazuje veškeré použití azbestu od 1. ledna 2005. Směrnice 2003/18/ES navíc zakazuje těžbu azbestu a výrobu a zpracování azbestových výrobků. Hlavní problém je ale expozice azbestu při demontážích, demolicích, servisu a údržbě.

Směrnice 2009/148/EC Evropského parlamentu a Rady ze dne 30. listopadu 2009 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí azbestu zavádí přísnou kontrolu expozice azbestu všeho druhu ve všech formách.

Podle článku 8 musí zaměstnavatelé zajistit, aby žádný zaměstnanec nebyl vystaven koncentraci azbestu ve vzduchu vyšší než 0,1 vlákna na cm3 vypočtené jako časově vážený průměr (TWA) za referenční období osmi hodin. O jakékoli práci, při níž dochází k přímému kontaktu s azbestem, je třeba informovat odpovědný národní orgán.

Informujte se rovněž v právních předpisech své země.



7. Co lze udělat pro snížení rizik?

Pokud se domníváte, že v místě, kde musíte pracovat, by mohl být přítomen azbestový prach, musíte:
Je-li třeba s azbestem hýbat, musíte se obrátit na smluvního partnera s příslušným oprávněním. V žádném případě se nesnažte manipulovat s azbestem sami. Všechny oděvy a další předměty, o nichž víte nebo si myslíte, že jsou kontaminovány azbestovým prachem, uložte po použití do označeného plastového sáčku. Váš zaměstnavatel by měl zajistit prádelnu, která oděvy kontaminované azbestem vyčistí – takové čištění mohou provádět jen specializované prádelny.

Pamatujte: vždy je lepší zcela se vyhnout rizikům, takže pokud víte, že je přítomen azbest – držte se stranou.



8. Co když jsem byl vystaven azbestu?

Informujte se o postupech používaných ve vaší zemi. Doporučuje se však, aby v místech, které by mohly být kontaminovány, překontroloval ovzduší smluvní partner pro práci s azbestem. Pokud je naměřena koncentrace vyšší než 0,1 respirabilního vlákna na mililitr vzduchu, vypočtená jako průměr za souvislé období čtyř hodin (tj. polovina maximálního množství povoleného předpisy), je třeba neodkladně jednat. V pokynech platných pro vaši zemi zjistěte, jak hlásit expozici a jaká následná opatření (kterými mohou být např. dlouhodobé vedení záznamů (až 40 let) a pravidelné lékařské prohlídky každé dva roky) přijmout.


Více informací naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.



Pokyny v tomto oddíle mají sloužit k obecnému připomenutí různých druhů nebezpečí, s nimiž se lze setkat při kontrole zboží a odběru vzorků, jakož i bezpečnostního vybavení, jež byste měli používat, a preventivních opatření, která je třeba přijmout.


Revize
Verze Datum Změny
1.0 12.10.2012 První verze
1.1 15.07.2020 Aktualizace – textové změny
1.2 15.07.2021 Aktualizace – textové změny