1. Co je karcinogen?

V průběhu let odhaluje lékařský výzkum stále větší počet nebezpečných látek a průmyslových procesů, u nichž se předpokládá, že způsobují u lidí rakovinu. Jedná se o tzv. „karcinogeny“, jež jsou předmětem vlastních specifických kontrol a regulace.

Protože se seznam známých karcinogenů stále rozšiřuje, je nejvhodnější vycházet z předpokladu, že všechny chemické látky jsou potenciálně nebezpečné, a přistupovat ke všem se stejným respektem.



2. Co je rakovina?

Rakovina je onemocnění postihující tkáně v těle, v nichž konkrétně dochází k rozvoji nových buněk. „Rakovinné“ buňky mohou být:


3. Jaké druhy látek jsou karcinogenní?

Informace o nebezpečných látkách uvádí, které z nich jsou karcinogenní. Následující oddíl se podrobněji zabývá některými z méně známých látek.

Pro svou zvláštní nebezpečnost jsou zakázány čtyři karcinogenní látky. Jedná se o:
Tyto látky a jejich soli mohou být používány nebo dováženy jen s licencí.



4. Kde se s nimi lze setkat?

S karcinogenními látkami v nebezpečných koncentracích se pravděpodobně nesetkáte, ačkoli se určité druhy dováží. Mějte však na paměti, že některé karcinogeny jsou výsledkem průmyslových procesů. Jedná se např. o:
Můžete se také setkat s azbestem ve stavebnictví a izolačních materiálech ve starších budovách a lodích.


5. Jaké druhy rakoviny mohou způsobovat?

Přijde na to. Různé druhy karcinogenů napadají různé části těla, např.:
Karcinogeny mohou způsobit škody, ať už se dostanou do těla jakýmkoli způsobem – vdechováním, požitím nebo kůží. Proto je naprosto nezbytné se jakémukoli přímému kontaktu s nimi vyhýbat.



6. Co lze udělat pro snížení rizik?

Vždy zkontrolujte bezpečnostní listy. Většina karcinogenních přípravků může být vzorkována bezpečně s využitím nezbytných bezpečnostních opatření, ale odběr extrémně karcinogenních výrobků, jako je azbest, by neměli provádět celníci (viz kapitola 2.1 obecné informace o odběru vzorků). Většina celních laboratoří není vybavena pro analýzu azbestu. Není-li SDS k dispozici, nezahajujte kontrolu a odběr vzorků, dokud s jistotou nevíte, o jaký produkt se jedná a jaká jsou nezbytná bezpečnostní opatření.

Pokud nelze určit, o jaké zboží jde, a musíte přistoupit k prohlídce a odběru vzorků, postupujte pouze s nejvyšší opatrností a požádejte o odbornou radu. Viz Odběr vzorků nebezpečného a neznámého zboží.



Více informací naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.

Pokyny v tomto oddíle mají sloužit k obecnému připomenutí různých druhů nebezpečí, s nimiž se lze setkat při kontrole zboží a odběru vzorků, jakož i bezpečnostního vybavení, jež byste měli používat, a preventivních opatření, která je třeba přijmout.

Poslední revize 15.7.2021