Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Autorka: Dr. Martina Pötschke-Langer MD, M.A., vedúca oddelenia pre prevenciu rakoviny v Stredisku pre kontrolu tabaku spolupracujúcom s WHO, Nemecké stredisko pre výskum rakoviny (DKFZ)

Autorka: Dr. Martina Pötschke-Langer MD, M.A., vedúca oddelenia pre prevenciu rakoviny v Stredisku pre kontrolu tabaku spolupracujúcom s WHO, Nemecké stredisko pre výskum rakoviny (DKFZ)

Dňa 20. mája nadobudla v členských štátoch EÚ účinnosť nová smernica o tabakových výrobkoch. Táto smernica predstavuje dôležitý úspech v oblasti verejného zdravia v EÚ a jej cieľom je predovšetkým odrádzať mladých ľudí od fajčenia.

Smernica prinesie veľké zmeny v predaji tabakových výrobkov v EÚ. Nebudú povolené cigarety s príchuťou, ktoré lákajú mladých ľudí, napríklad ovocné alebo mentolové. Na obaloch cigariet sa budú uvádzať veľké kombinované zdravotné varovania, ktoré budú spotrebiteľom pripomínať riziká fajčenia. Tabakové spoločnosti už nebudú môcť uvádzať svoje výrobky na trh so zavádzajúcimi výrazmi, ako sú „bio“ alebo „prírodné“. V smernici sa tiež rieši nezákonný obchod s tabakovými výrobkami. Novými ustanoveniami týkajúcimi sa elektronických cigariet sa zabezpečí, že tieto výrobky už nebudú v EÚ neregulované a že budú spĺňať osobitné požiadavky na bezpečnosť a kvalitu.

Pre tých z nás, ktorí pracujeme v oblasti kontroly tabaku, boli uplynulé dva roky veľmi náročné.

Európska komisia prijala deväť právnych aktov (osem vykonávacích aktov a jeden delegovaný akt) s podrobnými technickými pravidlami potrebnými na vykonávanie smernice o tabakových výrobkoch. Zahŕňajú spôsoby určovania príchutí tabakových výrobkov, vzhľad nových zdravotných varovaní a pravidlá pre elektronické cigarety s náplňami.

Európsky parlament a Rada obhajovali smernicu v troch osobitných veciach, ktoré navrhlo odvetvie a jeden členský štát. Súdny dvor uznal 4. mája platnosť smernice vo všetkých bodoch, pričom potvrdil jej založenie na vnútornom trhu a ubezpečil, že nedôjde k strate jej prínosov pre verejné zdravie.

Členské štáty tiež vynaložili veľké úsilie na transpozíciu smernice. Mnohé z nich vo svojich zákonoch týkajúcich sa tabaku zaviedli doplňujúce alebo dodatočné opatrenia, ako sú napríklad neutrálne balenia, obmedzenia reklamy alebo právne predpisy o nefajčiarskom prostredí.

Pre tých z nás, ktorí pracujeme v komunite venujúcej sa kontrole tabaku, bol boj za smernicu o tabakových výrobkoch zameranú na ochranu zdravia a podloženú vedeckými dôkazmi veľkou úlohou – najmä keď sme museli čeliť silnému lobizmu tabakového priemyslu a jeho spojencov. Ťažkú úlohu sme mali tiež v členských štátoch, ktoré sme podporovali pri transpozícii smernice.

Uplatňovanie smernice o tabakových výrobkoch v EÚ predstavuje veľký pokrok pri zabezpečovaní zdravia všetkých našich občanov. Sme svedkami toho, ako počet fajčiarov v EÚ klesá. Smernica o tabakových výrobkoch by mala tento trend posilniť a zabezpečiť, aby si tento smrtiaci zlozvyk osvojovalo čoraz menej mladých ľudí.

Tobacco

Viac o tejto téme