Pošlji prijatelju
RSS
google +
Različica za tiskanje

dr. Martina Pötschke-Langer, vodja enote za preprečevanje raka v okviru centra SZO za sodelovanje pri nadzoru nad tobakom, Nemški center za raziskave raka (DKFZ)

dr. Martina Pötschke-Langer, vodja enote za preprečevanje raka v okviru centra SZO za sodelovanje pri nadzoru nad tobakom, Nemški center za raziskave raka (DKFZ)

20. maja se je v državah članicah EU začela uporabljati nova direktiva o tobačnih izdelkih. Direktiva je pomemben dosežek za javno zdravje v EU in je namenjena odvračanju mladih od kajenja.

Direktiva je prinesla večje spremembe za prodajo tobačnih izdelkov v EU. Cigarete z aromo, ki so privlačne za mlade, denimo z aromo sadja ali mentola, niso dovoljene. Cigaretni zavojčki morajo biti opremljeni z večjimi sestavljenimi zdravstvenimi opozorili, ki bodo opozarjali na nevarnosti kajenja. Tobačna podjetja ne bodo več mogla tržiti svojih izdelkov z zavajanjem, da so „naravni“ ali „ekološki“. Direktiva predlaga tudi ukrepe za boj proti nezakoniti trgovini s tobačnimi izdelki. Nove določbe za elektronske cigarete pa zagotavljajo, da ti izdelki v EU niso več neregulirani in da morajo izpolnjevati posebne varnostne zahteve in zahteve kakovosti.

V zadnjih dveh letih smo intenzivno izpopolnjevali nadzor nad tobačnimi izdelki.

Evropska komisija je sprejela devet pravnih aktov (osem izvedbenih aktov in en delegiran akt) s podrobnimi tehničnimi pravili za izvajanje direktive o tobačnih izdelkih. Ti akti vsebujejo postopke za določanje značilnih arom v tobačnih izdelkih, izgled novih zdravstvenih opozoril ter pravila za ponovno polnjenje elektronskih cigaret.

Evropski parlament in Svet sta direktivo zagovarjala v treh različnih pritožbah, ki sta jih vložili tobačna industrija in ena država članica. Sodišče EU je 4. maja odločilo, da je direktiva veljavna v vseh točkah. Tako je potrdilo, da je direktiva podlaga za notranji trg, in zagotovilo, da lahko koristi javnemu zdravju.

Države članice so si tudi prizadevale za prenos direktive. Številne so v svojih zakonih o tobačnih izdelkih uvedle dopolnilne ali dodatne ukrepe, denimo enotno embalažo, omejitve oglaševanja ali ukrepe za brezdimno okolje.

Za vse, ki smo pripravljali nadzor nad tobačnimi izdelki, sta bila prizadevanje za ohranitev zdravja in sama priprava direktive o tobačnih izdelkih, ki temelji na dokazih, velik izziv – zlasti glede na intenzivnost lobiranja tobačne industrije in njenih privržencev. Tudi v državah članicah smo se srečevali s številnimi težavami, ko smo jih podpirali pri prenosu direktive.

Uporaba direktive o tobačnih izdelkih v EU je velik korak k zagotavljanju zdravja vseh državljanov EU. Opazili smo, da se je pogostost kajenja v EU zmanjšala. Direktiva o tobačnih izdelkih bi morala okrepiti ta trend opuščanja kajenja in zagotoviti, da manj mladih zapade v to smrtonosno navado.

Tobacco

Več o tej temi