Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

от д-р Мартина Пьотшке-Лангер, доктор по медицина, магистър по немска литература и история, началник на отдел „Превенция на рака“ към центъра за сътрудничество със СЗО в областта на контрола на тютюнопушенето, Немски ц

от д-р Мартина Пьотшке-Лангер, доктор по медицина, магистър по немска литература и история, началник на отдел „Превенция на рака“ към центъра за сътрудничество със СЗО в областта на контрола на тютюнопушенето, Немски ц

На 20 май новата Директива за тютюневите изделия (ДТИ) влезе в сила в страните от ЕС. Директивата е важно постижение за общественото здраве в ЕС, като нейната основна цел е да предотврати тютюнопушенето сред младите хора.

Прилагането на директивата ще доведе до значителни промени в тютюневите изделия, продавани в Съюза. Ароматизираните цигари, които привличат младите хора, като например цигари с плодов или ментов вкус, няма да бъдат разрешени. Върху опаковките на цигарите ще има големи комбинирани здравни предупреждения, напомнящи на потребителите за рисковете от тютюнопушенето. Производителите на тютюневи изделия няма да могат да рекламират своите продукти чрез подвеждащи термини като „органични“ или „натурални“. Новата директивата е насочена също и към незаконната търговия на тютюневи изделия. Нови разпоредби за електронните цигари ще гарантират, че тези продукти вече са регламентирани в ЕС и отговарят на конкретни изисквания за безопасност и качество.

Последните две години бяха доста натоварени за работещите в областта на контрола на тютюнопушенето.

Европейската комисия прие девет правни акта (осем акта за изпълнение и един делегиран акт), съдържащи подробните технически правила, необходими за прилагането на ДТИ. Те включват методите за определяне на ароматите в тютюневите изделия, оформлението на новите здравни предупреждения и правила за електронните цигари за многократно пълнене.

Европейският парламент и Съветът защитиха директивата в рамките на три отделни дела, заведени от тютюневата промишленост и от една от държавите членки. На 4 май Съдът на ЕС обяви директивата за валидна във всяко отношение, като потвърди нейното правно основание, свързано с вътрешния пазар, и гарантира, че ползите от нея за общественото здраве няма да бъдат изгубени.

Държавите членки също работиха усилено за транспонирането на директивата. Много от тях въведоха допълващи или допълнителни мерки в своите правни актове за тютюневите изделия, като например опростена опаковка, ограничения за рекламиране или законодателство за среда без тютюнев дим.

За онези от нас, работещи в областта на контрола на тютюнопушенето, борбата за ДТИ, ориентирана към здравето и основана на научни доказателства, бе огромно предизвикателство — особено предвид масираното лобиране от страна на тютюневата промишленост и нейните съюзници. Тази трудна задача продължи и в държавите членки, докато ги подкрепяхме при транспонирането на директивата.

Прилагането на ДТИ в целия ЕС е голяма крачка напред към гарантиране на здравето на всички наши граждани. Видяхме, че броят на пушачите в ЕС намалява. Чрез ДТИ тази тенденция би трябвало да се засили и да се гарантира, че по-малко млади хора придобиват този смъртоносен навик.

Tobacco

Още по темата