Poslať priateľovi
RSS
google +
Verzia pre tlač

Xavier Prats Monné, generálny riaditeľ GR pre zdravie a bezpečnosť potravín, Európska komisia

Xavier Prats Monné, generálny riaditeľ GR pre zdravie a bezpečnosť potravín, Európska komisia

Konečným cieľom smernice o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti je poskytnúť všetkým občanom EÚ rovnaký prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá zohľadňuje ich konkrétne potreby. Či už to znamená získať druhý odborný názor v inom členskom štáte alebo vziať dieťa so zriedkavým ochorením k odborníkovi na opačnú stranu EÚ, ľudia si potrebujú byť istí, že dostanú tú najlepšiu možnú starostlivosť a že nebudú musieť sami znášať finančné bremeno.

Ako sa potvrdilo aj v nedávnom prieskume Eurobatometra, jednou z dôležitých výziev, ktorá je pred nami, je zabezpečiť, aby pacienti boli informovaní o dostupných možnostiach a o postupoch, ktoré musia dodržiavať, aby mohli využívať možnosti cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti však menej než jeden z desiatich Európanov vie, kde nájsť potrebné informácie, a štyria z piatich ľudí majú pocit, že nie sú informovaní o svojich právach týkajúcich sa cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.

Objavujú sa však dôležité otázky týkajúce sa vyhľadávania zdravotnej starostlivosti v zahraničí: je potrebné odporúčanie, ako je to s predbežným schválením, dostanú pacienti úhradu, môžu vyhľadať následnú starostlivosť doma alebo v zahraničí, sú hradené preventívne opatrenia a aj vtedy, pokiaľ pacienti pracujú v jednej krajine a žijú v druhej?

Sme preto radi, že môžeme oznámiť dosiahnutie dôležitého medzníka: vo všetkých členských štátoch EÚ je teraz zriadené aspoň jedno národné kontaktné miesto, kde ľudia môžu získať viac informácií o svojich právach a možnostiach ako pacienta a nájsť odpovede na príklady uvedených otázok. Každé z týchto národných kontaktných miest má svoje vlastné viacjazyčné webové sídlo a Európska komisia poskytuje podporu tým, že pomáha objasniť otázky týkajúce sa uvedenej smernice a nariadení o sociálnom zabezpečení.

Súčasne nabádame národné kontaktné miesta, aby nadväzovali kontakty a delili sa o odborné znalosti a skúsenosti. Ich cieľom je zabezpečiť transparentnosť a slúžiť ako ochrana proti tým, ktorí by chceli zneužiť možnosti otvorenejšej a spravodlivejšej cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. Aj vzhľadom na potreby občianskej spoločnosti sa úloha týchto miest môže časom rozširovať, takže budú môcť poskytovať aj konkrétnejšie informácie, napríklad informácie pre pacientov so zriedkavými ochoreniami týkajúce sa prístupu k vhodným službám a odborným znalostiam, ktoré sú k dispozícii v ich vlastnej krajine, alebo uľahčiť kontakt s inými kontaktnými miestami v zahraničí.